تجهیز ویروس برای حمله به سلول‌های سرطانی

محققان آرژانتینی می‌گویند ویروسی را که باعث سرماخوردگی، ورم ملتحمه و برونشیت می‌شود، از نظر ژنتیکی اصلاح کرده‌اند تا بدون لطمه به بافت سالم به سلول‌های سرطانی حمله کند.
ایده استفاده از ویروس‌ها برای تحریک سیستم ایمنی بدن و یافتن و کشتن سلول‌های سرطانی از مدت ها قبل دانشمندان را مشغول کرده است. این علاقه در سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت در مهندسی ژنتیک شدت یافته است؛ چراکه به دانشمندان اجازه می دهد ویروس‌ها را علیه تومورهای سرطانی تجهیز کنند.
دکتر اسوالدو پادجیسر، رئیس آزمایشگاه درمان سلولی و مولکولی موسسه له لوار در بوئنوس آیرس ویروسی را پرورش داده است تا به سلول‌های بدخیم و همچنین به بافت بنیادی همراه تومور حمله می‌کند.
به گزارش رویترز، پادجیسر گفت: این ویروسی است که ما با اصلاح ژنتیکی قابلیت آلوده سازی آن را به سلول‌های بدخیم محدود کرده‌ایم، در حالی که اصالتا می‌تواند سلول‌های عادی را آلوده کند و باعث سرماخوردگی، ورم ملتحمه و برونشیت شود. علاوه بر تغییراتی که ما برای محدودیت آلودگی به سلول‌های بدخیم انجام داده ام، این ویروس ژنی دارد که پاسخ سیستم ایمنی را تشدید هم می‌کند.»
نشریه نیچر ماه اکتبر از فرآیند تایید شدن ویروس‌های ضدسرطان خبر داد. پژوهشگران امیدوارند ادامه آزمایش‌های بالینی ویروس‌های ضدسرطان مشابه و تایید نهایی آنان، باعث ایجاد انگیزه بیشتر و جذب سرمایه مورد نیاز برای توسعه این روش باشد.
به گفته پادجیسر، این ویروس‌ها در مدل‌های پیش-بالینی سرطان که آزمایش شده‌اند، به ویژه سرطان‌های تخمدان و پوست بسیار موثر هستند. اما ویروس‌های دیگری نیز برای مبارزه با سرطان‌های لوزالمعده و روده بزرگ وجود دارند.
در همین حال، پروفسور لورنس یانگ متخصص سرطان از دانشگاه وارویک انگلیس می‌گوید که سازوکاری برای نفوذ در سلول‌های اطراف تومور سرطانی ابداع شده است. یکی از موضوعات جالب در مورد سرطان، افزایش درک این موضوع است که زمانی که شما مبتلا به تومور سرطانی می‌شوید، در واقع تعداد زیادی سلول در اطراف تومور هستند که تحت تاثیر محیط جدید، رفتار غلط از خود نشان می‌دهند.
به هر حال به عقیده وی، هنوز موانعی در برابر این روش درمانی وجود دارد. علاوه بر کاهش هزینه‌های درمانی برای همگانی ساختن آن، سیستم ایمنی شخص ممکن است به مرور زمان در مقابل مقدار معینی از دارو واکنش نشان داده و آن را کم اثر کند.

منبع : ایرنا
474
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید