تدابیری برای تدارک مهمانی

تزئینات اضافی را از دم دست بردارید، ولی بعضی وسایل که زیبایی خاصی دارند را باقی بگذارید تا به اتاق جلوه دهند.

آمدن مهمان صاحبخانه را به تکاپو می‌اندازد. صاحبخانه پیش از آمدن مهمان و گاهی از چند روز پیش در پی انجام کارهایی است که بتواند از مهمان به خوبی پذیرایی کند. بعضی‌ها از آمدن مهمان نگران می‌شوند، چون نمی‌دانند باید چه کار کنند و چگونه از مهمان‌ها پذیرایی کنند. به همین دلیل هم دستپاچه و ناراحت می‌شوند. ولی، پذیرایی از مهمان‌ آن‌قدرها هم سخت نیست. در زیر نکاتی چند درباره تهیه و تدارک برای آمدن مهمان را آورده‌ایم.

۱- از کارها لیست تهیه کنید
هیچ کس نمی‌خواهد درست در لحظه‌ آخر برای مهمانی برنامه‌ریزی کند. بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید این است که لیستی از کارهایی که قرار است انجام دهید فراهم کنید تا ذهن‌تان آسوده شود و به روشنی ببینید که باید چه کار کنید. همه چیز را از خرید میوه و شیرینی تا تمیز کردن خانه و شستن ظرف‌ها برای پذیرایی بنویسید. حتی، روشن کردن شمع‌ها را هم از قلم نیندازید.

۲- خرید کنید و مواد غذایی را درست نگه‌داری کنید
غذاهایی که فاسد شدنی هستند و باید تازه مصرف شوند را در نزدیک‌ترین زمان به مهمانی بخرید. در یخچال یا فریزر یا قفسه آشپزخانه جای مخصوصی را باز کنید و مواد غذایی مربوط به مهمانی را در آن جا بچینید. با این روش شما می‌توانید به آسانی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و بچه‌ها هم می‌دانند که نباید به آن‌ها دست بزنند و این مواد غذایی با بقیه فرق دارند.

۳- خانه را درست بازرسی کنید
چند روز پیش از مهمانی با دقت کسی که می‌خواهد خانه‌ای بخرد، از بیرون خانه تا داخل آن را بررسی کنید و به هر آن‌چه نیاز به رسیدگی دارد، توجه کنید. سعی نکنید همه کارها را به تنهایی انجام دهید و از همه افراد خانواده در این کار کمک بخواهید. از آن‌ها بخواهید که در تمیز کردن حیاط، خانه و بیرون بردن وسایل اضافی کمک‌تان کنند.

۴- جالباسی را خالی کنید
در اتاق خواب، زیر زمین یا هر جایی که از دید مهمان پنهان است جایی در نظر بگیرید و لباس‌های اعضای خانواده را از جالباسی دم در بردارید و جا کفشی‌ها را خالی کنید. با این کار دیگر مجبور نیستید از مهمان‌ها بخواهید لباس‌هایشان را به جالباسی اتاق خواب آویزان کنند و اتاق خواب‌ صاحبخانه را ببینند.

۵- به جای نظافت بیش از حد، مرتب کنید
خیلی در این باره که پیش از آمدن مهمان مبلمان یا موکت‌های‌تان شسته شوند، نگران نباشید، چرا که روز بعد باید این کار را تکرار کنید. بهتر است محیط را مرتب کنید و وسایل اضافی، مانند برخی لوازم تزئینی را از اتاق بیرون ببرید. وسایل اضافه، مانند لوازم ریز تزئینی را در جعبه بگذارید و درش را ببندید و در جایی از خانه که در دید مهمانان نباشد، جا دهید. گردگیری کنید و مبل‌ها را برس بزنید. کتاب‌های خود را مرتب کنید و جاروبرقی بکشید.

۷- اشیای تک و زیبا را در گوشه و کنار خانه قرار دهید
گل‌های طبیعی و شمع‌های رنگی که گوشه‌ی اتاق یا روی قفسه کتاب‌ها قرار گرفته باشند، به اتاق زیبایی می‌دهند.با این کار توجه مهمانان به این زیبایی‌ها جلب می‌شود؛ ولی، بهتر است از شمع‌های معطر استفاده نکنید، چون ممکن است بعضی‌ها به آن حساسیت داشته باشند. در ضمن، هنگام جاسازی شمع‌ها دقت کنید تا شعله‌ی آن با پرده یا جسم آتش‌گیر دیگری تماس نداشته باشد.

۸- استراحت کنید
پس از اینکه همه کارها را روبه‌ راه کردید، بدون آشفتگی و استرس قدری استراحت کنید، چرا که هیچ‌چیز مانند یک میزبان آرام و خوش‌رو و با نشاط در روحیه مهمان تاثیر مثبت نمی‌گذارد. ایده‌آل‌گرا نباشید و انتظار نداشته باشید همه چیز عالی و بدون نقص باشد. همه کوشش خود را بکنید؛ ولی، ایده‌آل‌گرا نباشید. برای اینکه قدری آرامش پیدا کنید تکنیک‌های آرام سازی (ریلکسیشن) را به کار گیرید. اگر مهمانی در شب است، صبح روز مهمانی ورزش کنید، عصر چرتی بزنید و یک حمام آب گرم طولانی بگیرید.

منبع : ماهنامه آشپزباشی
239
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید