تراشه


تراشه جدیدی ابداع شده که موجب افزایش اثر بخشی آنتی بیوتیک می شود.

محققان کانادایی تراشه جدیدی ابداع کرده اند که با تجزیه و تحلیل سریع اثربخشی آنتی بیوتیک بر باکتری های جمع شده از نمونه های بیمار، تجویز آنتی بیوتیک صحیح را برای پزشک تسهیل می کند.

به گزارش ایرنا از هلث، محققان دانشگاه تورنتو که این تراشه را ساخته اند، می گویند: با استفاده از این تراشه، باکتری با آنتی بیوتیک ترکیب می شود و در حضور مولکول رسازورین مورد آزمایش قرار می گیرد.

محققان افزودند: درصورتیکه آنتی بیوتیک آزمایشی موثر نباشد، باکتری رسازورین را به رزوروفین تبدیل می کند. اما اگر اتفاقی صورت نگیرد ، آنتی بیوتیک بطور موفقیت آمیزی باکتری را می کشد.

به گفته محققان دانشگاه تورنتو در کانادا، سرعت آزمایش باکتری با این تراشه جدید عامل مهمی در اثربخشی آنتی بیوتیک به شمار می رود زیرا پیش از این لازم بود نمونه های باکتری برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده شود و این آزمایش دو تا سه روز طول می کشید. این مدت زمان باعث می شد تا زمانیکه نتیجه آزمایش برسد و پزشکان بفهمند با چه باکتری سر و کار دارند، آنتی بیوتیک قویتر و یا یک آنتی بیوتیک بی اثر تجویز کنند.

اما این تراشه جدید به پزشکان کمک می کند تا سریعتر آنتی بیوتیک صحیح را تجویز کنند .

این مطالعه در نشریه Lab on a Chip منتشر شده است.

تراشه ( chip ) یا مدار مجتمع به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی اطلاق می‌گردد که با استفاده از مواد نیمه رسانا در ابعادی کوچک (معمولاً کمتر از یک سانتی متر مربع) ساخته می‌شود.

منبع : www.pezeshk.us
251
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید