حساسیت پوستی؛ شایع ترین عارضه مواد آرایشی

معاون اداره کل نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو عوارض نسبت به استفاده از فرآورده های آرایشی غیر مجاز هشدار داد و پیری زودرس، تغییر رنگ پوست و ایجاد حساسیتهای پوستی را از مهمترین عوارض آنها برشمرد.

 منوچهر دادگرنژاد گفت: به هر محصولی که برای پاک کردن، جذاب کردن یا تغییر دادن ظاهر به وسیله مالیدن، ریختن، پاشیدن یا اسپری کردن روی بدن انسان به کار رود، فرآورده آرایشی و بهداشتی اطلاق می شود.
وی با اشاره به فراوانی و افزایش روز افزون مصرف انواع اینگونه فرآورده ها افزود: این فرآورده ها چنانچه به صورت صحیح استفاده نشده یا اینکه در شرایط مناسب نگهداری نشود می تواند به مصرف کننده آسیب برساند.
وی خاطرنشان کرد: مصرف بیش از اندازه هیچ ماده آرایشی برای پوست مفید نیست، حتی داروهای پوستی هم فاقد عوارض جانبی نیستند، یکی از عوارض این مواد پیری زودرس و ایجاد چین و چروک است.
معاون اداره کل نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو ادامه داد: عارضه دیگر، تغییر رنگ پوست است که می تواند منتشر شود یا به صورت لکه ای باشد اما شایع ترین عارضه مواد آرایشی و دارویی در پوست، تحریک و حساسیت پوستی است.
دادگرنژاد افزود: این روزها فروش لوازم آرایشی غیراستاندارد و غیربهداشتی در بازار خرده فروشان بسیار به چشم می خورد و متقلبان این نوع محصولات تا آن اندازه حرفه ای عمل می کنند که گاهی تشخیص محصولات تقلبی از غیرتقلبی دشوار شده و حتی کارشناسان و متخصصان این حرفه نیز قادر به تشخیص آن نیستند.
وی با تاکید بر عدم مصرف فرآورده های بدون مجوز، خاطر نشان کرد:حتی سرمه های دست ساز و خانگی حاوی مقدار زیادی سرب هستند که می توانند از طریق چشم جذب نسوج و پروتئین های بدن شده و بیشترین اثر سمی خود را بر مغز و اعصاب وارد کنند بنابراین باید از کشیدن مواد یا سرمه به داخل چشم ها خودداری شود.

منبع : ایرنا
263
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید