خودتان را پیش‌بینی کنید!

شاید شما هم از آنهایی باشید که از تاریخ بدتان می‌آید! مشکل از کجاست؟

آیا همان چند صفحه کتابی که در مدرسه و احیانا دانشگاه خوانده‌اید، برایتان کافی است؟ گمان نمی‌کنید مطالعه تاریخ هم می‌بایست مثل صبحانه و مسواک و اخبار در همه اوقات‌تان جاگیر شود؟

تاریخ سرگذشت آدم‌ها و جریانات است. تاریخ صحنه عملکرد آدم‌هایی است مثل ما در موقعیت‌های سخت و تکرارشدنی! رفتار آدم‌ها عموما در برابر حوادث، یکسان و قابل تکرار است مثلا در صحنه‌های سخت زلزله، توفان و سیل یا یک فتنه اجتماعی. آدم‌ها خطاهای گذشتگان را تکرار می‌کنند. اگر تاریخ ندانید همان کارهایی را خواهید کرد که صدها سال قبل رخ داده است؛ ملغمه‌ای از سعی‌ها و خطاها. پس باید تاریخ خواند تا بتوان خود را پیش‌بینی کرد! بعضی صفحه‌ها در تاریخ مهم‌تر است چون سرتاسر پر است از درس و عبرت، مثل جریان کربلا، مثل غدیر یا اتفاق سقیفه یا حتی همین اواخر مثل نهضت مشروطه و یا تاریخ انقلاب اسلامی ایران.

شما می‌توانید معادل خود را در تاریخ پیدا کنید. فقط کافی است با چشم باز در جریان حوادث صدر اسلام بگردید و یکی را با مختصات و مشابهت در دلبستگی‌های خود پیدا کنید، آن‌وقت ببینید او چه موضعی گرفته وکدام طرف ایستاده است؟ و البته این یک تمرین مهم و زیباست.

اگر شما نمی‌توانید خودتان را پیش‌بینی کنید پس نخواهید توانست خودتان را به قضاوت بنشینید، پس خودتان را نخواهید شناخت. آن وقت خواهید شد مثل هزاران نفر از آدم‌های این روزها که مثل ژله، این ور و آن ور می‌لغزند و همیشه درجا می‌زنند.

مثلا روزی وارد زندگی مشترک می‌شوید اما رفتارهایی از شما سرخواهد زد که هیچ وقت پیش‌بینی نکرده‌اید! پس دچار چالش خواهید شد. به صخره‌هایی خواهید رسید که هیچ وقت گمان نمی‌کردید اما چون از قبل خودتان را تجهیز نکرده‌اید در خواهید ماند و در سرمای دره‌ها، یخ خواهید بست. شاید در مسیر زندگی به دشواری‌هایی برسید که آمادگی لازم دارد. دست‌وپنجه نرم کردن با فقر اقتصادی، گرفتارشدن با یک همسر بداخلاق، همراه شدن با یک معتاد یا حتی یک فرزند معلول اما دوست‌داشتنی. چه خواهید کرد؟ نیازی به ترسیدن نیست، شاید هم ثروتمند شوید یا به رفاه کامل برسید، آنجا هم از خود بپرسید چه خواهید کرد؟ آیا قابل پیش‌بینی هستید؟

منبع : hamshahrionline.ir
149
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید