درمان عفونت گوش به کمک طب مکمل

عفونت گوش می‌‌‌تواند نتیجه انسداد ساختاری بدن یا عکس‌العمل حساسیتی به غذا، هوا، گرده گیاهان، کپک یا گرد و غبار باشد.

التهاب و عفونت گوش میانی (اوتیت مدیا) در نتیجه انسداد شیپور استاش (که از پشت گلو به گوش میانی راه دارد)، ایجاد می‌‌‌شود. تجمع مایع و فشار ناشی از آن موجب درد می‌‌‌شود. علائم عبارتند از: درد ضرباندار و گاهی اوقات تب. اگر درد تیز ناگهانی و تخلیه چرک از گوش وجود دارد، پرده گوش پاره شده است. عفونت گوش می‌‌‌تواند علت باکتریایی، ویروسی یا قارچی داشته باشد. همچنین می‌‌‌تواند نتیجه انسداد ساختاری بدن یا عکس‌العمل حساسیتی به غذا، هوا، گرده گیاهان، کپک یا گرد و غبار باشد.
مطالعات نشان داده‌اند در ۸۶ درصد از کودکان مبتلا به عفونت گوش، زمانی که غذاهای حساسیت‌زا از رژیم غذایی حذف شدند، درد کاهش یافت و پس از چند ماه عفونت کاملاً از بین رفت. متداول‌ترین غذاهای حساسیت‌زا عبارتند از شیر، گندم، تخم مرغ، بادام زمینی و محصولات سویا. حساسیت باعث التهاب و تورم گوش میانی و تجمع مایع در آن شده و عفونت و چرک ایجاد می‌‌‌شود.

معاینه مربوط به جمجمه و استخوان خاجی توسط پزشک متخصص آسیب شناسی استخوان انجام می‌شود و می‌‌‌تواند عفونت گوش میانی را که به علت محدودیت دستگاه تنفسی ایجاد شده درمان نماید. زمانی که مایع به دلیل محدودیت نمی‌‌‌تواند از گوش خارج شود، در آنجا باقی می‌ماند و باکتری‌ها در آن تکثیر می‌‌‌یابند. ثابت شده است که تغذیه با شیر مادر از عفونت گوش میانی پیشگیری می‌‌‌کند و تغذیه طولانی‌تر نوزاد با شیر مادر، حمایت بیشتری را در بردارد. این امر احتمالاً به علت آنتی‌بیوتیک‌های موجود در شیر است.

گیاه درمانی در عفونت گوش

گل ماهور یا روغن سیر: آن را گرم کنید و درون گوش بچکانید و با پنبه روی آن را نگاه دارید. چنانچه پرده صماخ گوش خراش یا پارگی دارد، روغن را درون گوش نریزید. کپسول‌های روغن سیر را از راه دهان مصرف نمایید.
اکیناسه: ۱ تا ۲ میلی‌‌لیتر تنتور، ۵/۰ تا ۱ گرم ریشه خشک شده یا ۲ تا ۴ میلی‌‌لیتر عصاره سه بار در روز با قطره‌های گوش، یک آنتی‌بیوتیک حمایت کننده سیستم ایمنی است.
هیدراستیس: چای یا تنتور، روزی سه بار، یک آنتی‌بیوتیک
چای سوسنبر: مسکن درد و ضدعفونی کننده است.

هومیوپاتی در عفونت گوش

درمان بر اساس نشانه‌ها انجام می‌گیرد.
اقونیتون
مهر گیاه
بابونه
فسفات آهن
کلسیم سولفید ناخالص
فسفات منیزیم
جیوه
شقایق نعمانی
سیلیس خالص

مواد مغذی مفید برای عفونت گوش

ویتامین  ۵۰۰C میلی‌گرم تا ۱ گرم، سیستم ایمنی را در برابر عفونت حمایت می‌‌‌کند.
بیوفلاونوییدها با ویتامین C به صورت هم‌افزا (Synergistic) عمل می‌‌‌کند.

رایحه درمانی در عفونت گوش

اکلیل کوهی، سوسنبر: آنها را مخلوط کرده و ناحیه اطراف گوش را ماساژ دهید (سراسر گره‌های لنفی تا پایین گردن).
اسطوخودوس: چندین قطره در گوش بریزید.
درخت چای، اسطوخودوس: در دستگاه بخور استفاده شود، دارای خواص ضدعفونی کننده است.

طب چینی در عفونت گوش

جنتیانا، پیچ‌امین‌الدوله و یاس زرد: اگر همه را به شکل پودر‌ ترکیب کنید و به عصاره سیب یا سس سیب بیفزایید، دارای خواص آنتی بیوتیکی است.

طب فیزیکی در عفونت گوش

ماساژ: در منطقه گوش، به باز شدن شیپور استاش کمک می‌‌‌کند.

طب آیورودیک در عفونت گوش

درمان‌ها بر اساس تخلیه مایعات لنفی می‌‌‌باشند.
سیر؛
ویتامین C.

درمان کایروپراکتیک در عفونت گوش

شامل تداخلات در ستون فقرات.

نکته: درمان‌های ذکر شده در این مقاله از قبیل طب فیزیکی، درمان کایروپراکتیک، اختلاط داروهای گیاهی و… باید زیر نظر متخصص و با احتیاط انجام شود.

 

منبع : zendegionline.ir
459
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید

آنمی یا کم خونی