درمان میگرن در هومیوپاتی

دکتر مهرداد اخوان بهبهانی، متخصص علوم اعصاب و عضو ممتاز انجمن هومیوپاتی ایران :

با شنیدن نام میگرن اغلب به یاد فردی می‌افتیم که از شدت درد سرش را با پارچه‌ای محکم بسته، چشم‌بندی روی چشمانش گذاشته و به گوشه تاریک و خلوتی خزیده تا کمی آرام گیرد. میگرن را باید یکی از باستانی‌ترین بیماری‌ها دانست. یونانیان باستان 9000 سال قبل آن را همی کرانیا به معنی سردرد یکطرفه نامیده بودند و آن را با سوراخ کردن جمجمه بیماران برای خروج ارواح خبیثه درمان می‌کردند. سردردی که بعدها به واسطه همراهیش با تهوع و استفراغ به سردردهای صفراوی تغییر نام داد.

شیوع میگرن در خانم‌ها 3 برابر آقایان است
امروزه میگرن کلاسیک، سردردی یکطرفه و اغلب ضربان‌دار است که بیش از سه روز طول بکشد و بیمار به همراه آن نورگریز و صداگریز شود یا تهوع و استفراغ داشته باشد. شیوعش در دختران و پسران یکسان است اما با افزایش سن، شیوع آن در خانم‌ها 3 برابر آقایان می‌شود. از این رو می‌توان آن را یک بیماری نسبتا زنانه دانست.
درحال حاضر علت اصلی وقوع میگرن را افت و خیز متناوب فعالیت قشر خاکستری مغز می‌دانند. این امر سبب آزاد شدن واسطه‌های عصبی التهابی در مغز شده که خود موجب تحریک اعصاب مغز و پرده مننژ می‌شود. این مناطق تنها جاهایی از مغز هستند که درد را احساس می‌کنند. اما برخلاف انتظار، میگرن تنها یک سردرد نیست. میگرن شکمی، نوعی میگرن نسبتا شایع است که اغلب کودکان را مبتلا می‌کند. کودک مبتلا اغلب دچار حملات راجعه کولیک‌های شکمی می‌شود که ممکن است تا 3 روز طول بکشد. در طی حملات بیمار از تهوع و استفراغ رنج می‌برد که ناف و اطراف آن مرکز اصلی درد است.
سومین نوع میگرن، میگرن مرتبط با عادت ماهیانه است. این نوع میگرن حدود 60 درصد خانم‌های آمریکایی را مبتلا کرده است. محققین علت آن را کاهش استروژن در طی دوران عادت ماهیانه می‌دانند.

عوامل مختلفی سبب شعله‌ور شدن حملات میگرن می‌شوند 
میگرن را باید یک بیماری باشکوه دانست چون همواره طی مراسمی شروع می‌شود. این مراسم خاص را Aura می‌نامند. بیمار از چند دقیقه تا یک ساعت قبل از شروع حملات دچار تحریک‌پذیری، افسردگی، ترس، خمیازه، خواب‌آلودگی، تمایل زیاد به خوردن شکلات، اسهال یا یبوست و افزایش مقدار ادرار و نورگریزی می‌شود. این علائم کاملا خاص بوده و فرد مبتلا را از شروع قریب‌الوقوع میگرن آگاه می‌کند. شایع‌ترین Aura علائم چشمی هستند که از جمله آنها می‌توان به تاری دید، نورگریزی و دیدن خطوط زیگراگی اشاره کرد.
عوامل مختلفی سبب شعله‌ور شدن حملات میگرن می‌شوند که می‌توان به هیجانات رفتاری، تغییرات محیطی، عفونت‌ها، اختلالات تغذیه‌ای، هورمونی و برخی مواد شیمیایی اشاره کرد. لیست بلند بالایی از بخورنخورهایی وجود دارد که گفته می‌شود خوردنشان سبب شلیک حملات میگرن می‌شوند.

میگرن و هومیوپاتی!
یک پزشک هومیوپات دقیقا مانند یک کارآگاه پلیس عمل می‌کند. او برای یافتن علت میگرن، زندگی شغلی، عاطفی و جسمی بیمار را بارها و بارها مرور می‌کند. هیچ چیز از نظر او بی‌اهمیت نیست و صد البته جزییات برای او نقش تعیین‌کننده را دارند.
تصور کنید شما مامور یافتن سارق یک بانک شده‌اید. فیلم سرقت را بارها و بارها مرور می‌کنید. ابتدا کلیات و به تدریج جزئیات فیلم برای شما مفهوم پیدا می‌کند. یکی از سارقین کمی در راه رفتن می‌لنگد. یکی از سارقین سر بزرگ‌تری دارد. شاید او یک خانم با موهای بلند باشد. کدام‌یک به دیگری دستور می‌دهد؟ کدام مشتری بانک احتمالا قبل از سارقین در بانک حضور داشته؟ و. . .
بیمار خانمی بود 30 ساله که با شکایت میگرن از 10 سال قبل به من مراجعه کرد. سردرد او یکطرفه و اغلب سمت چپ سرش را درگیر می‌کرد. سردرد معمولا با درد چشم همان سمت همراه بود. گاهی وقت‌ها، درد به پس سرش نیز منتشر می‌شد. درد ماهیت تیر کشنده و شبیه فرو کردن سوزن بخیه داشت. سردرد با هر نوع حرکت، خم شدن به جلو، سرو صدا و دود سیگار بدتر می‌شد. او موقع درد مجبور بود دراز بکشد و سرش را روی بالش بلندی بگذارد. شستن سرش با آب سرد نیز دردش را تا حدی تسکین می‌داد.
سر بیمار موقع درد به هرگونه لمسی حساس بود. او می‌گفت موقع سردرد احساس می‌کند روسری‌اش به اندازه یک کلاه‌خود سنگین و زمخت شده است.
من به او داروی اسپیگلیا دادم. این گیاه گلدار بومی جنوب شرقی ایالات متحده بوده و نام غیرعلمی آن «سرخ ریشه» است.
بیمار دیگر خانمی حدود 25 ساله بود با شکایت سردرد دوران پریود که از حدود 8 سال قبل شروع شده بود. سردرد او مشخصا ضرباندار بود و در آفتاب تشدید می‌شد. دراز کشیدن در تاریکی مطلق و بستن یک دستمال محکم، تنها راه‌حل کمک به تسکین درد او بود. او گاهی مواقع به جای اینکه پریود شود، فقط سردرد می‌گرفت. در زمان شدت گرفتن درد احساس می‌کرد مغزش آنقدر بزرگ شده که در جمجمه‌اش جا نمی‌شود. داروی انتخابی من Glonion بود که همان «نیتروگلیسرین» بسیار رقیق به روش هومیوپاتیک است.
اما شما بیمار گرامی که دچار سردردهای میگرنی می‌شوید، همانگونه که مشاهده کردید برای درمان هومیوپاتی میگرن، لازم است جزئیات سردرد با پزشک هومیوپات در میان گذاشته شد که این جزییات عبارتند از:
1- محل دقیق درد کجاست
2- کیفیت و نوع درد به چه صورت است
3- وقوع درد چه زمانی است
4- علائم همراه درد آن چیست
5- و حالت‌های بهتر و بدتر کردن درد کدام‌اند؟!
پس اگر قصد درمان با هومیوپاتی را دارید بهتر است قبل از خوردن مسکن، به این موارد دقت کافی مبذول فرمایید. 

 

 

منبع : سلامانه
833
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید

آنمی یا کم خونی