دونده‌ها، اُملت مدیترانه‌ای بخورند

برنامه‌ریزی غذایی برای دویدن و بهره بردن بیشتر از فواید این ورزش هوازی،‌ از اهمیت بالایی برخوردار است. اُملت مدیترانه‌ای، یکی از غذاهای مورد توصیه متخصصان تغذیه به کسانی است که علاقه زیادی به دویدن دارند.
برای تهیه این غذا، ابتدا پیاز سرخ‌شده را با سیر خُردشده درون مقدار کمی آب بریزید. بعد مقداری گوجه‌فرنگی پوست‌کنده‌شده و پخته‌شده را همراه با فلفل سبز خُردشده و ادویه به آن اضافه کنید. وقتی که این ترکیب به‌خوبی پخته شد، دو قسمت را در وسط سُس کنار بزنید و بعد تخم‌مرغ‌ها را در این قسمت‌های خالی بشکنید. درنهایت وقتی تخم‌مرغ‌ها به‌خوبی پختند، این غذا را با روغن زیتون، جعفری تازه و نان تُست سبوس‌دار بخورید.
اهمیت اُملت مدیترانه‌ای در این است که پروتئین آن، احساس سیری مطلوبی ایجاد می‌کند و امگا ۳ زیادی هم دارد. ضمنا چربی‌های خوب آن، از مفصل‌ها محافظت می‌کنند. این در حالی است که کربوهیدرات‌های نان سبوس‌دار که شاخص گلایسمیک پایینی دارند، به‌آرامی در بدن انرژی آزاد می‌کنند و سوخت بهتری برای بدن فراهم می‌سازند. ‌گوجه‌فرنگی نیز سرشار از ویتامین A و ویتامین C است و این آنتی‌اکسیدان‌ها از بدن در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد که در حین دویدن به وجود می‌آیند،‌ محافظت می‌کنند. ضمنا این اُملت را باید ۴۵ دقیقه قبل از دویدن بخورید.

منبع : hidoctor.ir
110
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید