روابط بهتر زندگی‌شادتر

چنانچه مهمترین روابط زندگی‌‌تان را بپرورانید خودتان شادتر و قوی‌‌تر خواهید بود. شما مادر پر مشغله‌‌ای هستید که تنها خواسته‌‌تان کمی خواب راحت شبانه است. بنابراین گاهی افرادی که باید نزدیکترین افراد به ما باشند گاه روزها یا حتی هفته‌‌ها در محدوده رادار ما هم قرار نمی‌‌گیرند. شبکه حمایتی پیرامون‌‌تان و افرادی که در این شبکه سهیم هستند را دست کم نگیرید. زمانی که بدانید چگونه مهمترین روابطی که در زندگی‌‌تان وجود دارد را بپرورانید و قوی‌تر و مستحکم‌‌تر کنید، نه تنها مادر بهتری خواهید بود بلکه مادر شادتری نیز خواهید بود.

روی زمان خانواده تمرکز کنید 

اجرای دستورات بیشمار، بچه‌‌ها را همچون راننده سرویس از این طرف شهر به آن طرف بردن و غرق کارهایی که باید انجام شود شدن، برایتان زمان و انرژی زیادی نمی‌‌گذارد تا این لحظات خوب را با فرزندان‌‌تان بگذرانید. اما در یک چشم بر هم زدن آن بچه کوچولوهایی که امروز از کلاس‌های ورزشی و موسیقی‌شان تعطیل می‌‌شوند، فردا ازدواج می‌كنند و زندگی خودشان را تشکیل خواهند داد.

زمانی را اختصاص دهید تا همه اعضای خانواده دور هم جمع شوند و با هم وقت بگذرانند حتی زمانی که احساس می‌‌کنید کل خانواده از برنامه روتین و معمول کاری‌‌شان خسته و کلافه‌اند هم این کار را انجام دهید. از بودن در کنار فرزندان‌‌تان لذت ببرید و هر روز سعی کنید تا ده کار ساده را با خانواده انجام دهید. نگذارید این زمان از دست‌‌تان برود بدون اینکه تصویر ذهنی زیبایی از آن در ذهن‌‌تان نقش بسته باشد و با یادآوری آن غرق لذت شوید. بچه‌‌ها قبل از اینکه متوجه شوید بزرگ می‌‌شوند.

باور کنید!

پیوند زناشویی‌‌تان را قوی‌‌تر کنید

زمانی که کل روز را با فرزندان‌‌تان در خانه سپری می‌‌کنید،معمولا ساده‌‌تر است تا کل حواس و توجه‌‌تان معطوف به آنها باشد به جای اینکه به فکر تقویت رابطه با همسرتان باشید چون این رابطه تبدیل به چیزی شده که همیشه به فردا موکول می‌‌کنید. اما پیوند زناشویی‌‌تان هرگز نباید جزء لیست کارهایی که باید انجام دهید مانند شستن لباس بچه‌‌ها، گرفتن وقت پزشک اطفال باشد.

پیوند زناشویی‌‌تان را شاد و سالم نگه دارید، هرچند اگر 99 درصد از زمان‌‌تان را صرف نیم وجبی‌‌های خانه‌‌تان می‌‌کنید. کارهای جالبی را پیدا کنید که با همسرتان دوتایی می‌‌توانید آنها را انجام دهید. گفتگوهای‌‌تان را با جملات زیبا و دلچسب شروع کنید به جای اینکه با بدغذایی بچه‌‌ها، دردسرها و مشغله‌‌هایتان شروع کنید و هر روز زمانی را به همسرتان اختصاص دهید و با او تماس بگیرید. اولویت دادن به زندگی زناشویی‌‌تان زندگی را برای‌‌تان ساده‌‌تر می‌‌کند.

زمانی را به دوستان‌‌تان که همچون شما مادر هستند اختصاص دهید 

هرگز قدرت دوستان‌‌تان که مادر هستند را دست کم نگیرید. شما به آنها نیاز دارید و آنها هم به شما نیاز دارند. مکانهایی هست که شما می‌‌توانید با آنها آنجا قرار بگذارید. این مادران همان طور که همیشه برای خدمت به خانواده‌‌شان آماده‌اند برای مشارکت و همراهی با شما نیز حاضرند. از بین آنها دوستان خوبی را برگزینید.

برنامه بگذارید و مهمانی شبانه زنانه برگزار کنید و شب تا صبح را با هم بگذرانید تا همه شما با این زنگ تفریح سرحال و پر انرژی شوید یا برنامه بگذارید و با هم بیرون بروید یا حتی آخر هفته مسافرت بروید. هر مادری به تشویق و انرژی بخشی سایر مادرانی که شرایطش را درک می‌‌کنند نیاز دارد. شما به تنهایی نمی‌‌توانید این کار را انجام دهید اما اگر بقیه مادران در کنارتان باشند شادتر و خرسندتر خواهید بود.

رابطه‌‌تان را با خودتان تقویت کنید

مادر شدن تجربه‌‌ای اعجاب انگیز است. با این وجود این کار انرژی احساسی و جسمی شما را هر روز به تحلیل می‌‌برد. شاید این آخرین مورد لیست تقویت و پرورش روابط باشد، اما قطعا اهمیّتش کمتر از بقیه نیست، شما باید حتما زمانی را به رسیدگی به سلامت احساسی‌‌تان اختصاص دهید. داشتن زمانی صرفا برای خودتان برای شادی و خرسندی‌‌تان حیاتی و ضروری است.

بعد از روزهای متمادی سرویس دادن به بچه‌‌ها و آنها را از این طرف شهر به آن طرف بردن، آماده کردن غذا و انجام کارهای تمام نشدنی خانه، شما باید سلامت احساسی‌‌تان را تقویت کنید و بهبود ببخشید تا فردا با انرژی‌‌تر و مادر شادتری باشید. در برخی از فعالیت‌های مادران مشارکت کنید که به شما فرصت می‌‌دهد تا از فرصت‌های کوچک لذت ببرید و عوامل استرس‌زای روزانه را از خودتان دور کنید. خواه زمانی را در داخل خانه به خودتان اختصاص دهید یا به بیرون و گشت و گذار در شهر بروید، بطور منظم به خودتان فرصت استراحت و تفریح بدهید و ارتباط‌تان را با خودتان حفظ کنید.

شاید ساده‌‌تر به نظر برسد که خودتان را آخر لیست کارهای‌‌تان بگذارید، چون شما شدیداً سرگرم مراقبت و رسیدگی به دیگران هستید و وقت اضافه برای رسیدگی به خودتان ندارید. اما تقویت و پرورش رابطه‌‌ای که با خود دارید مبنا و شالوده‌‌ای برای مادر، همسر، دختر و دوست بهتر بودن است و حتی می‌‌تواند شما را بهتر و بهتر کند.

منبع : دنیای سلامت
539
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید