عامل بسیاری از «زمین خوردن‌ها» عفونت است، نه دست‌پاچلفتی بودن!

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد افرادی که به خاطر سقوط و زمین خوردن به اورژانس می‌آیند، ممکن است به خاطر یک عفونت زمینه‌ای آنجا باشند، نه ناشی‌گری!

محققان بیمارستان ماساچوست هشدار می‌دهند که سقوط‌های مرتبط با عفونت معمولاً افراد مسن را درگیر می‌کند اما ممکن است برای هر کسی اتفاق بی‌افتد.
دکتر فرین منین، مدرس بالینی در بخش پزشکی عمومی بیمارستان گفت: «در طول سال‌ها، من به این حقیقت برخورده‌ام که برخی از عفونت‌های جدی‌تری که درمان کرده‌ام، مربوط به کسانی بوده که به خاطر افتادن به بیمارستان مراجعه کرده بودند. گرچهه بسیاری از بیماران علائم زودرس و مبهمی از عفونت مثل ضعف یا بی‌حالی داشتند، سقوط بود که آنها را به بیمارستان می‌کشاند.»
محققان مطالعه گفتند تحقیق دیگری نشان می‌دهد که عامل ۲۰ تا ۴۵ درصد سقوط‌ها، عفونت است. با این حال آنها خاطرنشان کردند که بسیاری از اطرافیان و کارکنان نظام سلامت سقوط را به بیماری احتمالی نسبت نمی‌دهند.
عفونت‌ها می‌توانند فشار خون را پایین آورده و به سرگیجه بی‌انجامد و خطر افتادن را بیشتر کند. به گفته مؤلفان مطالعه، بیماری جز این می‌تواند گم‌گشتگی افراد مبتلا به فراموشی را بیشتر کند.
مطالعه شامل ۱۶۱ بیمار بود که در اورژانس به خاطر سقوط تحت درمان قرار گرفته و بعداً یک عفونت زمینه‌ای در ایشان تشخیص داده شده بود. عفونت‌های ادراری، خونی و تنفسی شایع‌ترین مقصرها بودند.
در ابتدا شک عفونت در چهل درصد این بیماران وجود نداشت. به گفته محققان این موضوع شاید بدان خاطر بوده باشد که بسیاری از بیماران نهایتاً یکی از نشانه‌های عفونت، مثل تب، تعداد غیر طبیعی گلبول سفید و ضربان قلب بالا را نشان می‌دادند.
بنابر یافته‌های مطالعه، سقوط‌ها در افراد مسن شایع‌تر بود اما ۲۰ درصد بیماران زیر ۶۵ سال سن داشتند.

منبع : سلامانه
168
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید