غذا و فن آشپزى‏

بیشتر غذاها را قبل از مصرف باید آماده نمود. مراحل آماده‏سازى غذا شامل: شستن، خرد کردن، اضافه کردن مواد به آن از جمله ادویه‏جات مى‏باشد. همچنین مراحل دیگرى همچون مخلوط کردن، سرد یا گرم کردن، پختن و غیره هم جزو مراحل آماده‏سازى غذا به حساب مى‏آید. بیشتر مراحل آماده‏سازى غذا در آشپزخانه صورت مى‏گیرد. معمولاً روش‏هاى پخت و تهیه غذا را والدین به فرزندانشان مى‏آموزند که آن هم بر اساس سنت و فرهنگ آنها صورت مى‏پذیرد. از زمانى که صنعت چاپ توسعه گسترده‏اى یافت، دستورالعمل‏هاى نوشته شده براى تهیه غذا تحت عنوان کتاب آشپزى به بازار آمد.

اکثر مردم از رموز و کیفیت و کمیت و اسرار غذا بى‏خبرند، گمان مى‏کنند سفره‏هاى رنگین و لقمه‏هاى چرب و نرم، بهترین غذاست، و حال آن که سفره‏هاى رنگارنگ بیش از میدان جنگ موجب اتلاف نفوس است.

نوع استفاده و ترکیب موادغذایى، به نوع ذائقه و سلیقه افراد بستگى دارد و باعث پدید آمدن انواع و اقسام خوراک‏ها شده است.

فن آشپزى، عمل آماده‏سازى غذا براى مصرف مى‏باشد، که در برگیرنده محدوده بزرگى از روش‏ها، ابزار و ترکیب اجزا براى توسعه طعم و یا قابلیت هضم غذا مى‏باشد. لازمه این کار انتخاب، اندازه‏گیرى و ترکیب اجزاء با یک روش منظم، همراه با تلاشى براى دسترسى به نتیجه مطلوب مى‏باشد. عوامل محدودکننده موفقیت شامل متغیر بودن مواد اولیه و کیفیت آنها شرایط محیطى، ابزار و مهارت شخص آشپز مى‏باشد.

فن آشپزى عموماً یک امر انتقالى از نسلى به نسل دیگر است و مسائل حواشى آن نیز شامل همین مسئله مى‏شود.

آموزش آشپزى، کلاس‏هاى طبخ غذا و رشته‏هاى دانشگاهى مربوط به فن آشپزى و تغذیه، عمر طولانى ندارند و پدیده‏هاى جدید هستند.

تنوع انواع آشپزى در سراسر جهان، بازتابى از ملاحظات بى‏شمار تغذیه‏اى، سلیقه‏اى، کشاورزى، اقتصادى، فرهنگى و مذهبى مى‏باشد.

بنا بر نیاز انسان به غذا، تهیه و آماده کردن موادغذایى در رتبه اول قرار دارد.

منبع : hawzah.net
252
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید