کشف ژن عامل سکته مغزی و زوال عقل

محققان سری جدیدی از ژن ها را شناسایی کرده اند که احتمالا مسئول دو نوع از رایج ترین و ناتوان کننده ترین بیماری های عصبی یعنی سکته مغزی و زوال عقل هستند.
این مطالعه که در مجله Lancet Neurology منتشر شده است، به محققان در درک بهتر، درمان و پیشگیری از سکته مغزی ایسکمیک (انسداد جریان خون در مغز توسط یک لخته خونی) و هموراژیک (سکته مغزی خونریزی دهنده) و احتمالا بیماری آلزایمر و سایر بیماری های مرتبط با زوال عقل کمک می کند.
سکته مغزی عامل عمده مرگ و میر و معلولیت عصبی در سراسر جهان است.
در مطالعات قبلی اساسا ژن های عامل تصلب شرایین و ژن های موثر بر عملکرد پلاکت ها و فرایندهای لخته شدن خون به عنوان عوامل خطر ساز سکته مغزی ایسکمیک (انسداد جریان خون در مغز توسط لخته خون) بررسی شده بود. اما اکنون محققان سری جدیدی از ژن ها را با سکته هموراژیک (سکته خونریزی دهنده مغزی) ارتباط داده اند.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون با استفاده از ارتباطات گسترده ژنوم و تجزیه و تحلیل ها، بررسی هایی را برای کشف ژن های جدید سکته مغزی انجام دادند.
آنها ژن جدیدی را به نام FOXF2 شناسایی کردند که خطر سکته مغزی را به دلیل بیماری عروق کوچک در مغز افزایش می دهد.
پیش از این در هیچ یک از مطالعات، ژنی برای این نوع رایج سکته مغزی ناشی از بیماری بیماری عروق کوچک تشخیص داده نشده بود، اما برخی ژن های مرتبط با بیماری عروق کوچک مانند CADASIL شناخته شده اند.
در این مطالعه یک ژن موثر بر نوع دیگری از سکته مغزی ایسکمیک ناشی از بیماری عروق کوچک شناسایی شده است و نشان می دهد که برخی ژن ها با هر دو نوع سکته مغزی ایسکمیک و هموراژیک ارتباط دارند و می توانند از طریق یک مسیر جدید بر پریست ها (pericytes) ، نوعی سلول در دیواره عروق کوچک و مویرگ ها، تاثیر بگذارند.
با این حال به گفته سودها سشادری استاد نورولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، برای ابداع راهکارهای درمانی و پیشگیرانه در خصوص این عامل اصلی سکته مغزی، لازم است که سازوکارهای بیماری عروق کوچک مشخص شوند.
به گفته محققان، بیماری عروق کوچک نه تنها موجب ابتلا به سکته مغزی می شود بلکه یکی از عوامل اصلی خطرساز زوال عقل است و با مشکلات راه رفتن و افسردگی ارتباط دارد.

منبع : ایرنا
376
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید