لذت مادر شدن

بعد از بارداری و تولد فرزندتان، در تازه‌ای به روی شما گشوده می‌شود و با خانم‌های بسیاری آشنا می‌شوید که در مورد مراقبت کردن از فرزندان‌تان با هم حرف می‌زنید.

 

وقتی که باردار هستید، توصیه‌های زیادی در مورد تولد فرزندتان می‌شنوید؛ به طوری که گاهی اوقات نگران می‌شوید آیا می‌توانید از عهده این مسئولیت‌ها برآیید یا نه؟ مثلا می‌توانید شب بیداری‌ها را تحمل کنید؟ اما وقتی که به این مرحله می‌رسید و فرزندتان متولد می‌شود، متوجه می‌شوید که همراه این سختی‌ها، چه لذت‌های بزرگی وجود دارد و شما چه حس فوق‌العاده‌ای را در کنار فرزند دلبندتان تجربه می‌کنید.
نوزاد شما عاشق شماست 
وقتی که با صدای شاد و پرحرارت با او حرف می‌زنید، صدای شما او را شاد می‌سازد و لبخندهای‌تان او را آرام می‌کند. او می‌خواهد که همیشه شما برایش آواز بخوانید؛ حتی اگر به نظر دیگران صدای خوبی ندارید. صدای شما بزرگ‌ترین سرگرمی برای اوست.

 

دوستان تازه‌ای پیدا می‌کنید
از دوران تحصیل دوستان بسیاری دارید. برخی از دوستی‌های‌تان بعد از تشکیل زندگی مشترک به پایان رسیده‌اند و فقط توانسته‌اید تعدادی از رابطه‌های‌تان را حفظ کنید؛ اما بعد از بارداری و تولد فرزندتان، در تازه‌ای به روی شما گشوده می‌شود و با خانم‌های بسیاری آشنا می‌شوید که در مورد مراقبت کردن از فرزندان‌تان با هم حرف می‌زنید. زندگی‌های شما از بسیاری جهات شبیه هم است. همه در حال تجربه حس تازه مادر شدن و مراقبت از یک نوزاد کوچک هستید. احساس می‌کنید که دوست دارید برخی از آشنایی‌های‌تان ادامه یابد؛ چرا که با برخی از خانم‌ها احساس نزدیکی و تشابه بیشتری می‌کنید.

 

احساس می‌کنید به کسی تعلق دارید
احتمالا در ماه‌های اول بی‌خوابی و کم‌خوابی‌های زیادی را تحمل می‌کنید. نمی‌توانید با برنامه غذا بخورید، نمی‌توانید یک فیلم را به راحتی تا آخر ببنید؛ اما این را بدانید که روش جدید زندگی‌تان جایگزین روش قبلی و قدیمی‌تر شده است. در زندگی جدید موجود تازه‌ای حضور دارد که از هر جهت به شما وابسته است و شما نیز به او تعلق دارید.

 

دریچه‌های قلب‌تان بازتر می‌شود
گریه‌های بی‌وقفه نوزاد باعث خشم و غضب شما نمی‌شود، بلکه با او همدلی کرده و سعی می‌کنید به هر نحوی که شده او را آرام کنید. مادر شدن به شما این توانایی را می‌دهد که خودتان را به جای سایر پدر و مادرها نیز بگذارید و کاری را که آنها برای تربیت و رشد کودک‌شان کرده‌اند، تحسین و تقدیر کنید. از طرفی، قدر زحمات پدر و مادر خود را بیشتر می‌دانید و کمتر پیش می‌آید که خودتان را کانون و مرکز همه چیز بدانید. دیدگاه شما نسبت به زندگی تغییر می‌کند، دلسوزتر از قبل می‌شوید و به طور کلی از بسیاری جهات شما نیز رشد می‌کنید و این رشد بسیار زیباست.

 

دیگر حوصله‌تان در خانه سر نمی‌رود
قبلا گاهی اوقات ساعات به کندی سپری می‌شدند؛ آنقدر که در طول روز نمی‌دانستید چکار کنید و چگونه وقت خود را بگذرانید؛ اما حالا نه تنها بیکار نیستید، بلکه گاهی حتی وقت کافی برای انجام کارهای معمول پیدا نمی‌کنید. به عبارت ساده‌تر دیگر حوصله‌تان سر نمی‌رود و کارهای مهمی برای انجام دادن دارید. با انگیزه‌تر تلاش می‌کنید و برای زمان‌تان برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارید.

 

شما یک خانواده را تشکیل داده‌اید
ارزش‌های شما مشخص‌تر می‌شوند، برخی محدودیت‌ها را برای خود قائل می‌شوید و بسیاری از عادات ناخوشایند گذشته را کنار می‌گذارید؛ مثلا اگر عادت به سیگار کشیدن داشتید، سعی می‌کنید آن‌را ترک کنید. در واقع به مفهوم واقعی خانواده نزدیک‌تر می‌شوید. وقتی که به خانواده کوچک خود نگاه می‌کنید، با خودتان می‌گویید: « این خانواده به من تعلق دارد».

 

یاد می گیرید که خودخواه و خودپسند نباشید 
پدر و مادر بودن یک مسئولیت ۲۴ ساعته است. وقتی که این مسئولیت را می‌پذیرید، یاد می‌گیرید که نیازهای کودک‌تان را بر نیازهای خود مقدم بدانید و کمتر خودخواه و خود محور باشید.
کودکان زندگی شما را پربارتر می‌کنند
همه چیز برای آنها جدید است؛ به همین دلیل دنیا برای آنها بسیار شگفت‌انگیز و هیجان‌آور است. آنها گاهی اوقات شما را نیز وارد تجربیات‌شان می‌کنند. مسئولیت تازه، از آزادی شما می‌کاهد و تمام وقت‌تان را پر می‌کند؛ اما از طرفی زندگی‌تان پر بارتر می شود. پرورش و تربیت کودکان برای خوشبختی روحی و روانی بسیار مفید است. آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اید که چرا افراد متاهل شاد‌تر و سالم‌ترند و از نظر مالی نیز شرایط بهتری دارند؟

 

عزت نفس‌تان بیشتر می‌شود
هیچ چیز مثل تماشای چهره کودک در حالی که به شما خیره شده، لذت‌بخش نیست. او در تمام دنیا شما را مادر خود می‌داند و شما بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی فرزندتان هستید. شاید مجبور شوید از برخی چیزها دست بکشید؛ حتی چیزهایی که زمانی برای‌تان بسیار مهم بودند؛ اما در قبال آنها چیزهای با ارزش‌تری دریافت می‌کنید. احساس می‌کنید که از خودتان رضایت بیشتری دارید؛ چرا که علاوه بر زن بودن، مادر هم هستید.
یکبار دیگر بچگی می‌کنید
بچه‌دار شدن یک‌بار دیگر به شما فرصت بچگی کردن می‌دهد! همراه با فرزندتان در پارک بازی می‌کنید، می‌دوید، کارتون تماشا می‌کنید، توپ پرت می‌کنید و بسیاری کارهای دیگر.
سالم‌تر می‌مانید 
وقتی که نُه ماه فرزندتان را در شکم نگه‌ می‌دارید، بسیاری از عادت ناسالم خود را ترک و در عوض عادات سالمی را جایگزین آنها می‌کنید. این روند اغلب بعد از تولد فرزندتان نیز ادامه می‌یابد و بعد از این اتفاق مهم نیز تلاش می‌کنید سالم‌تر زندگی کنید، مثلا سیگار نکشید.
کودکان بهترین مربیان دنیا هستند 
اگر تحصیلکرده باشید، اگر در بسیاری از کلاس‌های آموزشی شرکت کرده باشید و کتاب‌ها و مقالات بسیاری در مورد کودکان، رشد، تربیت و آموزش آنها خوانده باشید، باز هم بیشترین و بهترین آموخته‌ها را با تجربه کردن به دست می‌آورید. وقتی که می‌خواهید چیزهایی را به کودک خود آموزش دهید، خودتان نیز بسیاری چیزها را یاد می‌گیرید؛ چیزهایی که شاید قبلا اصلا به سراغ آنها نمی‌رفتید، ولی کودک‌تان دلیل اصلی این‌کار می‌شود.

 

در مورد خودتان چیزهای زیادی یاد می‌گیرید

پدر و مادر شدن باعث می‌شود که چیزهای زیادی در مورد خودتان یاد بگیرید، صبورتر باشید، بیشتر عشق بورزید، بفهمید که چه چیزهایی ناراحت‌تان می‌کند و از چه چیزهایی بیشتر لذت می‌برید. همچنین بیشتر خودتان را کشف می‌کنید و پی می‌برید که چه چیزهایی برای‌تان مهم است و در میان آنها همسر و فرزندتان مهم‌ترین‌ها هستند.
بیشتر می‌خندید 
منظور از خندیدن، خنده مودبانه بعد از شنیدن یک لطیفه نیست، بلکه خنده‌ای خالص و حقیقی است. حقیقتی که از درون شما از جایگاه یک مادر یا پدر برمی‌خیزد. کودکان سرگرم کننده هستند و مرتبا کارهای خنده‌دار و بامزه انجام می‌دهند.
تحمل بیشتری در برابر دردها و ناراحتی‌ها دارید
در زندگی روزهای دردناک زیادی هم وجود دارد و غم‌ها و شادی‌ها در هم تنیده‌اند. وقتی که پدر و مادر می‌شوید، سختی‌ها و دردها را صبورانه تحمل می‌کنید.
کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار می‌گیرید 
هر بار بارداری باعث می‌شود که ۷ درصد کمتر دچار سرطان سینه شوید. به ازای هر یک‌سال شیر دادن به نوزاد نیز تا ۴ درصد کمتر در معرض این خطر قرار خواهید گرفت.

منبع : ماهنامه كودك سالم
337
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید