موثرترین راه واکسینه‌کردن بدن در‌مقابل سرماخوردگی

دانشمندان کالج سلطنتی لندن، در جدیدترین مطالعات‌شان، سلول ایمنی خاصی را شناسایی کرده‌اند که با ویروس سرماخوردگی در ریه انسان‌ها مقابله می‌کند.

دانشمندان کالج سلطنتی لندن، در جدیدترین مطالعات‌شان، سلول ایمنی خاصی را شناسایی کرده‌اند که با ویروس سرماخوردگی در ریه انسان‌ها مقابله می‌کند. در واقع، بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که سلول‌های ایمنی خاصی که با سرماخوردگی مقابله می‌کنند، می‌توانند با ویروس سن‌سیشیال تنفسی (RSV) هم مقابله کنند.
RSV یکی از دلایل اصلی سرماخوردگی‌های رایج در میان انسان‌ها است. ضمنا این محققان عنوان می‌کنند که استفاده از اسپری بینی می‌تواند موثرترین راه برای واکسینه کردن بدن در مقابل این ویروس باشد.
این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده است، نشان می‌دهد که سلول‌های T حافظه‌ای در طول دوران عفونت RSV فعال هستند و نقش نظارتی ایفا می‌کنند. در واقع، این سلول‌ها، حمله مهاجمان را شناسایی می‌کنند و سریعا به سلول‌های ایمنی دیگر هشدار می‌دهند تا زودتر با مهاجمان مبارزه کنند و آن‌ها را از بین ببرند.
ضمنا محققان به این نتیجه رسیدند که اگر سطح بالایی از این سلول‌ها در بدن افراد وجود داشته باشد، کمتر احتمال دارد که دچار علائم ناشی از عفونت RSV شوند.
این مطالعه نشان می‌دهد که بدن انسان، قدرت دفاعی کافی برای مقابله با RSV را ندارد، و به همین دلیل است که محققان می‌خواهند سلول‌های ایمنی خاصی را شناسایی کنند که در این جریان نقش دارند، و بعد هم امکان تقویت این سلول‌های ایمنی را بررسی کنند.
منبع : shahrekhabar.com
196
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید