نحوه صحیح پاسخ به سوالات جنسی کودکان

اولین چیزی که پس از تولد هر نوزادی ثبت می شود، جنسیت است و تا پایان عمر با او همراه خواهد بود. البته جنسیت چیزی بیش از دختر یا پسر بودن است. مسایل زیادی نظیر درک چگونگی کارکرد بدن انسان، تولید مثل، مسایل بهداشتی مرتبط با بدن، مهارت های مربوط به روابط انسانی، نقش های جنسی و هویت جنسی به موضوع جنسیت برمی گردد.

بنابراین شما بعنوان یک پدر یا مادر دیر یا زود با این موضوع درگیر خواهید شد. کودک یا نوجوان شما مانند سایر مسایلی که با آن مواجه هست، درباره جنسیت نیز کنجکاوی ها و پرسش های خاص خود را دارد. پس بهتر است زودتر درباره ی این موضوع تصمیم تان را بگیرید.

-آیا می خواهید تا رسیدن به سن بلوغ صبر کنید و سپس به او اطلاعات بدهید؟
-آیا ترجیح می دهید بخاطر اینکه صحبت کردن درباره ی این مسایل برای شما دشوار است، اصلا دراین باره حرف نزنید؟
-آیا ترجیح می دهید با دادن اطلاعات لازم و صحیح از شکل گیری باورهای غلط  پیشگیری کنید؟

البته شما می توانید انتخاب های خودتان را داشته باشید، اما اگر شرایط امروز جامعه و وجود رسانه های جمعی نظیر شبکه های ماهواره ای و ارتباطی، تلویزیون، مجلات، کتاب ها و بازی ها ی ویدئویی را در نظر بگیریم و کمی دقیق باشیم، می بینیم که تک تک این ابزارها می توانند نگرش های حاوی پیام هایی درباره جنسیت را به کودکان منتقل کنند. بنابراین شاید بهترین راه این باشد که به جای منتظر نشستن یا بی تفاوت بودن درباره این موضوع نسبت به تک تک این پیام ها حساس باشید و درباره ی آنها با کودک و نوجوان خود صحبت کنید.

قدم اول کسب اطلاعات لازم

قدم اول برای گفتگو درباره جنسیت این است که شما بعنوان والدین اطلاعات و آگاهی لازم و کافی را داشته باشید، بنابراین قبل از آموزش و گفتگو با بچه ها سعی کنید، ابتدا اطلاعات لازم را از طریق مطالعه یا شرکت در کلاس ها و کارگاه های آموزشی ویژه والدین در زمینه جنسیت کسب کنید.

قدم دوم اصلاح نگرش ها و باورهای شخصی

قدم دوم اصلاح نگرش ها و باورهای شخصی  خودتان درباره زن یا مرد بودن و تبعات آن هست؛ زیرا هر چه والدین نسبت به خود و هویت جنسی شان احساس بهتری داشته باشند، راحت تر می توانند جنسیت خود را به نحو موثر و مثبت به فرزندان فرافکنی کنند. بخصوص در زمینه نقش های جنسی، هویت جنسی  و نیز روابط انسانی، نگرش شخصی شما می تواند بطور غیرمستقیم باورهای فرزندتان را از مرد یا زن بودن شکل دهد.

قدم سوم زمینه سازی برای گفتگو

قدم سوم زمینه سازی برای گفتگو، آموزش و انتقال موارد لازم به فرزندتان هست. اگر کودک شما به  5یا 6 سالگی رسیده است و هنوز در این باره پرسشی مطرح نکرده یا کنجکاوی نشان نداده، لازم است خودتان بحث را شروع کنید. شما می توانید با حساس بودن به موضوع جنسیت و همه مسایل مرتبط با آن از موقعیت های مختلف استفاده کنید تا سر صحبت را باز کنید. بارداری یکی از نزدیکان یا تولیدمثل حیوانات خانگی نیز می تواند دست مایه های خوبی برای شروع بحث باشد.

بخصوص برای آموزش اطلاعات اولیه و ضروری درباره کارکرد بدن و مسایل بهداشتی مرتبط با آن می توانید از کتاب های مصور آموزشی مانند دایره المعارف بدن ویژه نوجوانان یا بروشورهای مناسب سن آنها استفاده کنید.

گاهی فرزند نوجوان  شما ممکن است ترجیح بدهد کتاب را به تنهایی مطالعه کند، اگر کتاب مناسبی را تهیه کرده باشید، لازم نیست در این مورد نگران باشید، اما به او یادآوری کنید که اگر سوالی داشت می تواند از شما بپرسد.

همچنین در موقعیت مناسب می توانید پرسش هایی را مطرح کنید و با فرزندتان درباره پاسخ این پرسش ها همفکری کنید. لازم نیست شما همه جواب ها را از قبل بدانید. گاهی اوقات می توانید وانمود کنید که این موضوع برای شما هم سوال است و باید با هم درباره پاسخ درست تحقیق کنید یا اعتراف کنید که گاهی حرف زدن درباره مسایل مربوط به جنسیت با نوعی شرم همراه هست. اما هرگز نگویید که از صحبت کردن در این باره خجالت می کشید و همیشه تاکید کنید که پرسیدن و دانستن ارزشمند است، نه مایه ی شرمندگی.

درواقع با این شیوه به بچه ها می آموزید که در کنار آنها هستید و لازم نیست بخاطر پرسش هایشان نگران یا شرمنده باشند. به این ترتیب بچه ها به شما اعتماد می کنند و می توانید اطمینان حاصل کنید که درک درستی از جنسیت پیدا کنند.

نکته :
برای هر گروه سنی از منابع مناسب همان سن استفاده کنید. در سنین پایین تر لازم نیست اطلاعات مفصلی به بچه ها بدهید. بخصوص یک جواب کوتاه و عینی برای آنها مناسب تر است. اما در مورد نوجوان ها می توانید منابع مناسب بیشتری را در اختیارشان قرار دهید تا بطور مستقل مطالعه کنند.

همیشه پاسخ صحیح و علمی به کودک تان بدهید، لازم نیست مسایل را پیش از حد نیاز کودک باز کنید، اما هرگز دروغ نگویید. اگر به هر دلیلی اطلاعات اشتباه به کودک دادید در اولین فرصت آن را تصحیح کنید و بگویید که در این باره اشتباه کرده اید. فراموش نکنید او باید بتواند به عنوان یک مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده – آگاه به شما اعتماد کند.

منبع : irannaz.com
326
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید