نکاتی برای تقویت سیستم ایمنی خانم‌های باردار

با فرا رسیدن فصل پاییز به علت بی‌ثباتی هوا خانم‌های باردار مستعد بسیاری از بیماری‌ها هستند که با انجام نکاتی می‌توانند از آنها پیشگیری کنند.

دکتر آزاده دیباج، متخصص زنان و زایمان گفت: برخی از خانم‌های باردار در فصل پاییز به علت بی‌ثباتی هوا و ابتلا به شیوع بیماری‌های تنفسی شامل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و گلودرد احساس نگرانی می‌کنند و به دنبال راه مناسبی برای پشت سر نگذاشتن دوران بارداری در فصل پاییز هستند.

 

وی گفت: بدن خانم‌های باردار به علت سیستم ایمنی پایین، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد است بنابراین به سرعت دچار بیماری‌های تنفسی می‌شوند و زمان زیادی هم برای بهبود دارند.

 

دکتر دیباج با اشاره به اینکه نمی‌توان از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد ولی می‌توان تا حدی پیشگیری کرد، گفت: مناسب‌ترین ورزش برای خانم‌های باردار پیاده‌روی در حد تحمل است اما قبل از پیاده‌روی باید حتماً همراه خود ژاکت داشته باشند و دست خود را قبل از خوردن غذا و هنگام عطسه کردن بشویند یا حتی اگر یکی از اعضای خانواده دچار بیماری هستند حتماً در و پنجره‌ها را باز کنند تا جریان هوا حکم‌فرما باشد.

 

وی افزود: این خانم‌ها برای افزایش ایمنی بدن خود باید از سبزیجات و میوه‌هایی که دارای رنگدانه‌های نارنجی مانند هویج، کدوحلوایی، نارنگی و … استفاده کنند.

این متخصص زنان و زایمان گفت: خانم‌های باردار، مایعاتی همچون آب، آب میوه طبیعی و دوغ بنوشند و از خوردن چای و کافئین تا حد امکان خودداری کنند.

 

وی در پایان هشدار داد که خانم های باردار از سیگار کشیدن بپرهیزند چون با این کار سبب کاهش رشد جنین و در نتیجه کاهش اکسیژن به جنین می‌شوند، بنابراین سیستم ایمنی ریه هم کاهش می‌یابد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
261
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید