پیوندهای اعضاء شگفت انگیز در علم پزشکی:

پیوند کبد، کلیه و قلب اگرچه جالب و مهم و حیات بخش هستند اما مدت هاست که انجام می شوند و خبر جدیدی نیستند. باید از گره پزشکان پیشرو در انجام این گونه جراحی های حیات بخش تشکر کرد.

  • پیوند رحم:

محققان Cleveland Clinic اعلام کردند که آنها پیوند رحم را در ۱۰ زن که یا رحم نداشتند یا به دلیلی این عضو از بدن آنها خارج شده است را انجام خواهند داد . آنها اعلام کرده اند به دنبال زنان ۲۱ تا ۳۹ سال هستند که این ارگان را ندارند.این پیوند باب جدیدی را برای آنها که نمی توانند بچه دار شوند باز می کند.

پیوند رحم

  • پیوند صورت:

پیوند اعضاء صورت اولین بار در سال۲۰۰۰۵ در فرانسه انجام شد. در سال ۲۰۱۰ در اسپانیا پیوند کل صورت انجام گرفت . به تازگی پیوند کامل صورت پس از ۲۶ ساعت جراحی بر روی Hardison آتش نشان صورت پذیرفت. این پیوند می تواند تاثیر زیادی در کیفیت زندگی افراد داشته باشد، دیدن، جویدن، صحبت کردن و حتی تنفس از راه بینی و عملکرد را بهبود می بخشد.

پیوند صورت

  • پیوند دست:

تابستان سال ۲۰۱۵ این پیوند بر روی Zion Harvey ،  پسر ۸ ساله که بر اثر عفونت دست خود را از دست داده بود ، انجام شد. این عمل که در بیمارستانی در فیلادلفیا انجام شد حدود ۱۰ ساعت به طول انجامید. این عمل نیاز به مراقبت های خاص بعد از عمل دارد. اولین پیوند دست در بیمارستانی در لیون فرانسه در سال ۱۹۹۸ توسط یک تیم بین المللی انجام گرفت.

پیوند دست

  • پیوند روده:

این پیوند یکی از نادرترین پیوند هاست و زمانی انجام می شود که فرد بنا به دلایلی مثل بیماری Crohn ، بیش از نیمی از روده کوچک خود را از دست داده باشد. این پیوند اولین بار در آلمان در سال ۱۹۸۸ انجام شد و داروهای جدید anti-rejection کمک کردند تا این پیوند حالت ایده ال داشته باشد.

پیوند روده

  • پیوند مدفوعی:

این پیوند شاید کمی غیر معمول و دور از تصور به نظر برسد ، اما برای افرادی که دچار مشکلات فلور میکروبی روده هستند کمک بزرگی است. این پیوند به طور مثال برای کسانی انجام می شود که دچار عفونت باکتریایی clostridium difficile شده اند که بسیار سخت درمان می شود. این پیوند موفقیت ۹% دارد اما همین مقدار می تواند تا حد زیادی به بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند. این پیوند بسیار قدیمی است ، در قرن ۴ این پیوند در چین انجام شده است. این پیوند در طب مدرن امروز برای اختلالات شدید گوارشی ناشی از فلور میکروبی دستگاه گوارش، مانند زخم های گوارشی ، سندروم روده تحریک پذیر و Crohn’s disease راه درمان است.

University of Minnesota post doctorate fellow Matt Hamilton displays a sample of fecal bacteria at the St. Paul, Minn. campus Nov. 14, 2012. The fecal matter is donated and used to treat patients with Clostridium difficile, an intestinal disease that is caused when a person's gut flora is eliminated by antibiotics.

منبع : سلامت دیجیتال
612
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید