چرا زنان بیشتر در معرض سرطان قرار دارند؟

 نتایج یک پژوهش جدید در آمریکا نشان می دهد که کمبود ویتامین د ، در بدن به دلیل کاهش برخورداری از نور خورشید باعث می شود زنان بیشتر در معرض سرطان باشند.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا نتایج مطالعه جدید خود را در مجله علمی (PLOS One) منتشر کردند که نشان می دهد که افزایش سطح ویتامین د در بدن می تواند راهبرد مهمی برای جلوگیری از سرطان باشد.
مطالعات پیشین نشان داده اند افرادی که در عرض های جغرافیایی بالا در هر یک از دو نیمکره زمین زندگی می کنند و از نور خورشید به قدر کافی بهره مند نمی شوند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده، پستان، ریه و مثانه هستند و دلیل آن کاهش سطح ویتامین دی در بدن آنان است.
در مطالعه جدید پژوهشگران تلاش کردند میزان مناسب سطح ویتامین د در بدن را مشخص کنند و بعد از آن دریافتند ابتلای به سرطان در زنانی که در بدن آنها بیش از ۴۰ نانوگرم در میلیمتر ویتامین د وجود دارد تا ۶۷ درصد کاهش می یابد.
این مطالعه نشان می دهد که بدن از ویتامین د برای حفظ سلامتی استخوانها بهره می برد و با پوکی استخوان مبارزه می کند اما نبود مقادیر مناسب از این ویتامین باعث سرطان، التهاب و از کار افتادن سیستم ایمنی بدن خواهد شد.
خورشید مهمترین منبع ویتامین د است که بدن از اشعه ماورای بنفش آن برای تولید ویتامین بهره می برد اما می توان کمبود این ویتامین را با خوردن بعضی غذاها مانند ماهی های چرب مثل سالمون، ساردین و تن جبران کرد. استفاده از روغن ماهی، جگر گاو و تخم مرغ و نیز دریافت مکمل دارویی ویتامین D نیز توصیه می شود.
منبع : پایگاه خبری شبکه العالم
389
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید