چرا عذرخواهی ا م را قبول نکرد؟


چرا عذرخواهی ا م را قبول نکرد؟

 بزرگ ترین مانع بر سر راه پذیرش یک معذرت خواهی، غرور آن شخصی است که دارد عذرخواهی می کند.

غرور نمی گذارد که ما شرم مان را اظهار کنیم. غرور نمی گذارد که معذرت خواهی مان را درست بیان کنیم. برای عذرخواهی موثر، باید در درجه اول این را قبول کنیم که اشتباه از جانب خودمان بوده. باید در ذهن خودمان این را قبول کنیم که ما ارزشی از ارزش های انسانی را زیر پا گذاشته ایم و حالا با این عذرخواهی ، فقط دل یک نفر را خوش نمی کنیم، بلکه احترام آن ارزش انسانی را هم حفظ می کنیم. صادقانه باید به اشتباه مان اعتراف کنیم و از اظهار شرمندگی، هراسی نداشته باشیم.

غرور و خودخواهی، رایج ترین دلیل برای شکست یک عذرخواهی است. آدم های مغرور، معمولا توجه چندانی به دلخور شدن دیگران، نشان نمی دهند. آنها حتی اگر متاسف بشوند، از این بابت متاسف می شوند که چرا دیگر مثل قبل مورد احترام و علاقه ی فردِ رنجیده نیستند، نه این که چرا باعث رنجش او شده اند. نوع معذرت خواهی یک آدم مغرور، معمولا این گونه است: «من متاسفم که این قضیه پیش آمد» به جای این که «من بابت کاری که کردم، متاسفم.» می بینید؟ آدم مغرور حتی به هنگام عذرخواهی هم سعی می کند که اشتباه را به گردن خودش نیندازد.

یکی دیگر از دلایل شکست عذرخواهی، این است که اشتباه مان را به هنگام عذرخواهی، خیلی کوچک و ناچیز جلوه بدهیم. در چنین مواردی، حتی خود معذرت خواهی هم باعث رنجش مجدد می شود.

زمان هم البته عنصر مهمی است. کی عذرخواهی کنیم؟ برای یک رنجش ساده، مثلا وقتی که حرف کسی را قطع می کنیم و اصطلاحا وسط حرفش می پریم، اگر بلافاصله عذرخواهی نکنیم، ممکن است دیگر دیر شود و عذرخواهی مان تاثیرش را از دست بدهد. برای یک دلخوری شدید، مثلا بابت این که یک نفر را در جمع تحقیر کرده ایم، عذرخواهیِ بلافاصله صورت خوشی ندارد. حتی کار را بدتر می کند چون حواس همه جمع، روی آن موضوع متمرکز می شود و دلگیری فرد را از ما بیشتر می کند. برای عذرخواهی در چنین مواردی، باید سنجیده تر و حساب شده تر اقدام کنیم.

اما بزرگ ترین و بدترین مانع بر سر راه یک عذرخواهی موثر، این است که ما ـ به غلط ـ تصور کنیم که معذرت خواهی نشانه ای از ضعف شخصیت است و موجب سرشکستگی مان می شود. این که وقتی کسی را رنجانده ایم، اصلا به روی خودمان نیاوریم و بگذاریم زمان همه چیز را حل کند، خام ترین تصمیم ممکن است. عذرخواهی نمادی از استحکام شخصیتی است. نمادی از صداقت است چراکه صادقانه اعتراف می کنیم ما اشتباه کردیم. نمادی از سخاوت است چراکه می خواهیم با شکستن خودمان، یک رابطه ویران را بازسازی کنیم. نمادی از جسارت است چرا که این ریسک وجود دارد که طرف مقابل مان اصلا عذرمان را نپذیرد و حرمت مان را بشکند. اما آموزه های دینی به ما آموخته اند تا زمانی که حواس مان باشد که ما آدم هایی جایزالخطا هستیم و روی زمین خدا، خودمان را با خدا اشتباه نگیریم، هنوز نشانه هایی از خیر و صلاح در ما وجود دارد.

 بزرگ ترین و بدترین مانع بر سر راه یک عذرخواهی موثر، این است که ما ـ به غلط ـ تصور کنیم که معذرت خواهی نشانه ای از ضعف شخصیت است و موجب سرشکستگی مان می شود

در بحث معذرت خواهی، تصویر و تصوری که آدم ها از خودشان دارند، خیلی مهم است. هر وقت که این تصویر و تصور ـ به نحوی از انحا ـ مخدوش شود، معمولا یک رنجشی به وجود می آید که اگر بخواهیم آن را از بین ببریم، باید برویم سراغ عذرخواهی. در نظر بگیرید که شما خودتان را کارمند نمونه یک اداره می دانید. هر روز صبح، سر وقت به سر کارتان می آیید و وظایف کاری تان را به درستی انجام می دهید. اما یک روز، رییس اداره بدون هیچ دلیل مشخصی، از کار شما در مقابل سایر همکاران تان انتقاد می کند، یا توبیخ تان می کند. قطعا می رنجید، چرا که احساس می کنید تصویر و تصوری که خودتان از خودتان داشته اید، در ذهن رییس تان و حتی در ذهن خودتان مخدوش شده است. دوای چنین رنجشی ـ و چنین رنجش هایی ـ فقط و فقط عذرخواهی است. اما نه هر عذرخواهی ساده و ساختگی، بلکه یک عذرخواهی صحیح.

منبع : akairan.com
171
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید