چگونه کودکی باهوش پرورش دهیم

در اینجا مهم‌ترین نکاتی آورده شده است که والدین باید در نظر بگیرند تا به کودک خود کمک کنند باهوش شده و رشد فکری او را تحریک ‌کنند

برای او کتاب بخوانید

حتی اگر کودکتان متوجه لغات نمی‌شود برای او کتاب بخوانید. این نقطه‌ی آغازی برای گسترش مهارت‌های زبانی خواهد بود. کودکانی که در سنین کم برای آن‌ها کتاب خوانده می‌شود در آینده علاقه‌ی بیشتری به مطالعه دارند، در مدرسه عملکرد بهتری داشته و در زندگی آینده‌ی خود موفق‌ترند.

 

با او صحبت کنید

این کار مهارت‌های زبانی کودک را قوی می‌کند. زمانی که کودک شما صحبت می‌کند به او گوش دهید. این کار تلاش او برای مکالمه را تقویت کرده و مهارت زبانی‌اش را تقویت می‌کند.

 

با او ارتباط برقرار کرده و بگذارید بداند دوستش دارید

مطالعات زیادی نشان داده‌اند دوست داشتن، بغل کردن، برقراری ارتباط و بازی با کودک تأثیر زیادی روی تقویت هوش او دارد. یک مکالمه‌ی عاطفی میان شما کودکتان مهارت‌های فکری او را تقویت می‌کند. کودکانی که به آن‌ها توجه نشده رشد خوبی نداشته، افسرده شده و در نهایت از بین خواهند رفت.

 

او را کتاب‌خوان کنید

مطالعه تمایل کودک به دانش را بیشتر می‌کند. هرچه کودک شما بیشتر یاد گیرد دوست دارد بیشتر بداند. با علاقه به مطالعه در اوایل زندگی او آماده می‌شود تا با پیچیدگی ریاضیات، علوم، تاریخ، مهندسی، مکانیک، علوم سیاسی و دیگر دانش‌های لازم برای یک زندگی تولیدی و موثر مواجه شود.

 

اجازه دهید بازی کند

زمانی که کودک شما بازی می‌کند او پایه‌های مهارت‌های فکری، اجتماعی، فیزیکی و احساسی را ایجاد می‌کند. وقتی او با کودکان دیگر بازی می‌کند یاد می‌گیرد ایده‌ها، احساسات و برداشت‌های خود را با تجربیات و عقاید کودکان دیگر ترکیب کند.

 

او را تشویق به ورزش کنید

فعالیت فیزیکی نه تنها کودک شما را قوی می‌کند بلکه او را باهوش خواهد کرد. ورزش جریان خون در مغز را زیاد کرده و سلول‌های مغزی تازه‌ای می‌سازد. ورزش برای هوش ذهنی بزرگ‌سالان نیز خوب است. اما تأثیر طولانی تری روی تقویت مغز کودک دارد.

 

موسیقی را بخشی از زندگی او کنید

مطالعات نشان می‌دهند گوش دادن به موسیقی می‌تواند حافظه، توجه، انگیزه و یادگیری کودک را تقویت کند.  همچنین موسیقی استرسی را از بین می‌برد که مغز کودک را خراب می‌کند. یادگیری نواختن یک آلت موسیقی تأثیر نسبی روی فکر کردن و قدرت استدلال کودک دارد که پایه‌هایی برای ریاضیات هستند.

 

بگذارید کودکتان کارهای هوشمندانه‌ی شما را ببیند

کودکان با مدل‌سازی از روی رفتار والدین خود از آن‌ها یاد می‌گیرند. اگر او ببیند شما کتاب می‌خوانید، می‌نویسید، موسیقی می‌نوازید یا کارهای خلاقانه انجام می‌دهید از شما تقلید کرده  و این کار او را باهوش می‌کند.

منبع : wiki.5040.ir
276
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید