کدام تغییرات در شیوه زندگی از حمله قلبی جلوگیری می کند؟

می گویند تغییر در ساختار و شیوه زندگی موثرترین راه برای جلوگیری از جمله قلبی و یا تجربه دوباره آن است. در این میان سه گام اصلی برای کمک به پیشگیری از حمله قلبی (و همچنین سکته مغزی)، عبارتند از: داشتن یک رژیم غذایی متعادل، اجتناب از سیگار، حفظ فشار خون در سطح سالم.

داشتن یک رژیم غذایی ناسالم با چربی بالا خطر آترواسکلروز یا سخت شدن سرخرگها را افزایش داده و به مرور زمان خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. در ادامه خوردن غذاها با چربی بالا منجر می شود پلاک های چربی بیشتری در شرییان ها تشکیل شود.

دو نوع اصلی از کلسترول وجود دارد:

لیپوپروتئین با چگالی کم یا ال دی ال و لیپوپروتئین با چگالی بالا یا اچ دی ال. افزایش سطح کلسترول ال دی ال منجر به مسدود شدن شریان ها می شود در حالی که چربی نوع دوم این روند را معکوس می کند و از آن به عنوان چربی خوب یاد می شود. کلسترول بد در انواع گوشت های پرچرب، غذاهای فرآوری شده، کره، پنیر پرچرب، و غذاهای حاوی روغن نخل یافت می شود.

در این میان چربی های اشباع سطح کلسترول بد را افزایش می دهند و چربی های غیر اشباع با افزایش سطح کلسترول خوب در ارتباطند. مصرف چربی های غیر اشباع به کاهش هر گونه انسداد شریان ها کمک کرده و در نتیجه خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد. ماهی های چرب، آووکادو، آجیل و دانه ها، روغن آفتاب گردان، کلزا و روغن زیتون حاوی این چربی ها هستند.

اجتناب از سیگار کشیدن:

یک عامل خطر عمده برای ابتلا به حمله قلبی است زیرا باعث تصلب شرایین شده، تشکیل لخته را آسان می کند و فشار خون را افزایش می دهد. سیگار همچنین سطح کلسترول خوب خون را کاهش می دهد. با کنار گذاشتن سیگار، خطر بیماری ‌های عروق کرونر کاهش می ‌یابد و بعد از حدود سه سال از ترک، خطر مرگ ناشی از این بیماری تقریبا مانند غیرسیگاری ‌هاست. ادامه سیگار کشیدن بعد از یک حمله قلبی، شانس بیمار را برای حمله دوم افزایش می ‌دهد.

جلوگیری از فشار خون بالا:

فشار خون مداوم بالا می تواند شریان ها و قلب را تحت فشار اضافه قرار دهد و خطر ابتلا به حمله قلبی را بیشتر کند. فشار خون بالا را می توان با اتخاذ رژیم غذایی سالم، حذف الکل و حفظ وزن سالم در کنار ورزش منظم کنترل کرد.

رژیم غذایی سالم شامل حذف نمک اضافه و خوردن مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات است. هدف شما باید دریافت کمتر از ۶ گرم نمک در طول روز باشد یعنی تقریبا یک قاشق مربا خوری. داشتن یک رژیم غذایی کم چرب شامل مقدار زیادی فیبر، برنج سبوس دار، نان و ماکارونی،در کنار میوه و سبزیجات به کاهش فشار خون کمک می کند. هدف شما باید همچنین خوردن ۵ وعده یعنی ۸۰ گرم میوه و سبزی در طول روز باشد.

حذف الکل:

نوشیدن الکل منجر به افزایش فشار خون می شود. الکل همچنین کالری بسیار بالایی دارد که منجر به اضافه وزن و چاقی می گردد. اضافه وزن خود پمپاژ خون توسط قلب را دشوار کرده و فشار خون را افزایش می دهد. افرادی که به طور مداوم از الکل استفاده می‌کنند دچار کاردیومیوپاتی الکلی می ‌شوند که این بیماری در نهایت به نارسایی شدید قلبی منجر می ‌شود. زمانی که افرادی با سابقه ابتلا به بیماری ‌های قلبی مخصوصا بیماری ‌های انسدادی عروق الکل مصرف می‌ کنند، افزایش ضربان قلب و فشار خون شریانی در آنها افزایش می ‌یابد و این مساله منجر به تشدید بیماری قلبی و وقوع حوادث حاد ایسکیمیک قلبی یا کم خونی بافت ‌های قلبی در آنها می‌ شود.

ورزش:

فعال بودن با نگه داشتن قلب و رگ های خونی در شرایط مساعد، خطر حمله قلبی را کاهش می دهد. ورزش منظم به از دست دادن فشار خون و وزن نیز کمک می کند. فعالیت هایی مانند پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، در طول روز توصیه می شود. ورزش های متوسط تا شدید باید به میزان ۱۵۰ دقیقه در هفته انجام شود.

منبع : سلامت نیوز
156
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید