گرفتار دخانیات شدن از نوجوانی با فراورده‌های رایحه‌دار

یک نظرخواهی از سیگاری‌های نوجوان در ‌آمریکا شواهد بیشتری فراهم می‌کند که فراورده‌های دخانی معطر به خصوص برای نوجوانان زیر سن قانونی سیگار کشیدن جذاب هستند.

سیگارها ممکن است رایحه منتول داشته باشند و سایر فراورده‌های دخانی مانند توتون قلیان نیز در انواع گسترده‌ای از رایحه‌ها در دسترس هستند.

نویسندگان این مطالعه که به سرپرستی بریجت کی آمبروز از مرکز فراورده‌های دخانی در سازمان غذا و داروی آمریکا در سیلوراس‍پرینگ مریلند در نامه پژوهشی‌شان اشاره می‌کنند: «این بررسی در هماهنگی با تخمین‌های ملی در مدارس جذابیت گسترده فراورده‌های دخانی معطر را در میان مصرف‌کنندگان کم‌سن دخانیات ثابت می‌کند.»

این پژوهشگران می‌نویسند، اغلب موارد مصرف دخانیات در دوران جوانی و نوجوانی شروع می‌شود و گرچه مصرف سیگار در آمریکا در حال کاهش بوده است، سایر محصولات مانند سیگارهای الکترونیکی و قلیان دارد رواج بیشتری پیدا می‌کند.

این پژوهشگران از داده‌های به دست آمده از یک بررسی نمایانگر ملی از تقریبا ۴۶ هزار نفر فرد بزرگسال  و نوجوان در سنین ۱۲ تا ۱۷ استفاده کردند که به پرسش‌هایی درباره مصرف سیگار الکترونیکی، قلیان سیگار برگ، توتون پیپ، توتون بدون دود، توتون حل‌شدنی و سایر فراورده‌ها پاسخ دادند.

این افراد همچنین به سوالی درباره اینکه آیا نخستین فراورده دخانی که مصرف کرده‌اند، با طعم‌هایی مانند منتول، نعنا،  میخک، ادویه، میوه، شکلات و سایر طعم‌ها رایحه‌دار شده بود یا نه، پاسخ دادند.

از میان ۱۳۶۵۱ نوجوان در این نظرخوای ۲۹۰۰ نفر گزارش دادند که فراورده‌های دخانی عمدتا سیگار و سیگار الکترونیکی را مصرف کرده‌اند، و ۱۱۵۲ نفرشان در ماه قبل از فراورده‌های دخانی را مصرف کرده بودند.

در میان این نوجوانان حدود ۹۰ درصد آنانی که قلیان کشیده بودند، ۸۱ درصد آنانی که سیگارهای الکترونیکی مصرف کرده بودند، ‌۶۵ درصد که سیگار کشیده بودند گفتند که مصرف دخانیات را برای نخستین بار با مصرف فراورده‌های دخانی معطر شروع کرده بودند.

در میان نوجوانانی که از در طول ماه گذشته فراورده‌های دخانی مصرف کرده بودند، ۸۰ درصد- از جمله ۶۰ درصد سیگاری‌ها-  یک فراورده معطر مصرف کرده بودند.

به گفته این پژوهشگران که نتایج کارشان در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا (جاما) منتشر شده است، بسیاری از این نوجوان گفتند که رایحه‌دار بودن دلیل مصرف سیگارهای الکترونیکی، قلیان، سیگار برگ، توتون بدون دود و سایر فراورده‌های دخانی بوده است.

این فراورده‌های معطر همچنین ارزان‌تر از سیگار هستند، زیرا مالیات کمتری بر آنها اعمال می‌شود.

 

منبع : همشهری آنلاین
203
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید