گیاهان اسانس‌دار بهترین ضدنفخ هستند

یک متخصص فارماکوگنوزی گفت:‌ «گیاهان اسانس‌دار، بهترین ضدنفخ، ضددرد، ضداسپاسم محسوب می‌شوند و براساس مطالعات صورت‌گرفته ثابت شده است که قوی‌ترین ترکیبات در بین مواد گیاهی و شیمیایی، مربوط به گیاهان اسانس‌دار است.»
دکتر محمدحسین صالحی سورمقی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه در این باره گفت: «از زمان‌های دور برای درمان نفخ و دل‌درد از گیاهان اسانس‌دار و عرقیات استفاده می‌شود. درواقع اغلب گیاهانی که دارای رایحه و اسانس هستند مثل زیره، رازیانه، نعناع، ترخون و… دارای خاصیت ضدنفخ، ضداسپاپسم و ضددرد هستند. چون اسانس موجود در آنها دارای اثرات سریع و قوی در برطرف کردن نفخ و دل درد است.»
وی در ادامه افزود: «البته باید توجه داشت که اثردهی همه گیاهان یکسان نیست و با شدت و ضعف، قدرت اثردهی آنها متفاوت است. مثلا گیاهانی مثل رازیانه، زیره، نعناع، گشنیز و بادرنجبویه قدرت اثر خیلی بالا دارند و یکی از بهترین داروهای گیاهی که از سه گیاه اسانس دار نعناع، بادرنجبویه و گشنیز تهیه شده قطره کارمینت است. اگرچه هر یک کدام از این گیاهان خود به تنهایی اثر بسیار خوبی دارند ولی مخلوط این سه گیاه با هم قدرت فوق‌العاده‌ای در مهار نفخ و دل درد دارد و در مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درد را تسکین می‌دهد. ضمن اینکه مصرف آن با تداخلات دارویی و غذایی همراه نیست.»
استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نهایت گفت: «حتی از این قطره می‌توان در بهبود نفخ و دل‌درد شیرخواران استفاده کرد منتها مقادیر مصرف آن در سنین مختلف متفاوت است مثلا در شیرخواران دادن ۵ قطره، نوجوانان ۲۰ تا ۳۰ و بزرگسالان ۵۰ قطره کافی است که باید در آب مخلوط و مصرف شود.»

 

منبع : سلامانه
196
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید