۱۰ گیاه آپارتمانی که هوا را تصفیه می کنند

در دنیای مدرن و هوای آلوده و تغییرات سبک زندگی مان، باید توجه بیشتری به هوایی که در آن نفس می کشیم داشته باشیم. یک گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا بیشتر از وسایل دکوری منزل برایتان مفید است. در تحقیقات دهه اخیر به اثبات رسیده که اکثر گیاهان آپارتمانی در پاک کردن هوای اطراف خود تاثیرگذارند. این گیاهان می توانند مواد مضری مثل فرمالدئید، که باعث ناراحتی های تنفسی می شوند را جذب کنند. گیاهان آپارتمانی سریع رشد می کند، به خانه و محل کارتان زیبایی می بخشند و بهترین روش طبیعی برای از بین بردن سم های ناسالمی هستند که می توانند از راه هوا وارد ریه هایتان شوند.

۱- گیاه عنکبوتی (اسپایدر)

گیاه عنکبوتی با ظاهر معمولی اش راحت رشد کرده و نگهداری از آن نیز راحت است. یکی از بهترین تصفیه کننده های هوا که سریع عمل کرده و به مدت دو روز ۹۰ درصد سم های موجود درمحل زندگی را از بین می برد. به طرز موثری دی اکسید کربن، بنزن و فرمالدئید موجود در هوا نابود می کند. این گیاه هر نوع کپک قارچی و دیگر مواد آلرژی را نیز می زداید و بنابراین برای افرادی که نشانه هایی از آلرژی معمولی دارند مفید است.


۲- پیچک انگلیسی

پیچک انگلیسی یکی از موثرترین گیاهان در فیلتر کردن  فرمالدئید و بنزن، به طرز شگفت انگیزی هم برای خانه و هم اداره مفید است. این گیاه به دلیل از بین بردن مواد آلرژی زای هوایی مانند قارچ های انگلی و  مواد ریز مدفوع حیوانات برای کسانی که حیوان خانگی دارند ایده آل است.  پیچک انگلیسی، یک گیاه همیشه سبز و بالا رونده، سازگار با محیط خود و راحت رشد می کند.


۳- سرخس بوستون

سرخس بوستون با زیبایی کلاسیکش هم زیبایی ظاهری و هم سلامت را به خانه شما اضافه می کند. مرطوب کننده طبیعی هوا، برای افرادی که از مشکلات خشکی پوست رنج می برند یک گیاه عالی است. این گیاه همچنین کمک می کند میزان رطوبت موجود در هوا در فصل خشک زمستان حفظ شود. سرخس بوستون به طور عادی فرمالدئید سمی محیط را جذب می کند؛ یک ماده شیمیایی  که باعث بیماریهای عصب شناختی می شود. پس این گیاه زیبا را در منزل خود قرار دهید تا هم از زیبایی اش بهره بگیرید و هم از هوای پاک و مزایای سلامتی آن استفاده کنید.

۴- Peace Lily
یک گیاه کامل و شگفت انگیز، ثابت شده که بیشتر از هر گیاه دیگری بالاترین میزان از مواد سمی را جذب می کند. موادی مثل xylene، trichloroethylene،  آمونیا و فرمالدئید. Peace Lilyهم در فضای با نور زیاد و هم نور کم رشد می کند، اگرچه  فضایی با نور کم برای گل های گیاه ایده آل است. به منظور اینکه حداکثر استفاده را از خاصیت پاک کنندگی این گیاه داشته باشید، مطمئن شوید برگ های آن عاری از گرد و خاک باشند و همیشه تمیز شوند.

 

۵- گل همیشه بهار چینی
گل همیشه بهار چینی با برگ های همیشه سبز راحت رشد کرده و دانه های قرمز بسیار کوچکی نیز می دهد. این گیاه در جذب مواد سمی چون فرمالدئید، بنزن و دی اکسید کربن فوق العاده عمل می کند. بهترین خصوصیت این گیاه این است که به مرور زمان مقدار بیشتری مواد سمی جذب می کند و این روند ادامه دارد. گل همیشه بهار عمر طولانی دارد و هر دو تا سه سال یکبار باید در گلدان بزرگ تری گذاشته شود.

۶- فوتوس (Pothos) طلایی
این گیاه با برگ هایی که خیلی سریع رشد می کند یکی دیگر از تصفیه کننده های هواست. فوتوس (Pothos) طلایی به طور موثری بنزن، فرمالدئید، xylene، toluene و مونوکسید کربن را از بین می برد. فوتوس طلایی خواه در یک سبد آویزان به شکل آبشاری قرار داده شود، یا در گاراژ شما به شکل مارپیچی رشد کند (برای جذب فرمالدئید که از اگزوز ماشین تان می آید خوب است) با برگ هایی که کمی رگه های شبرنگ دارد از زیبایی خاصی برخوردار است. به این گیاه پیچک شیطان نیز می گویند؛ چون وقتی در تاریکی هم نگه داشته شود توانایی حفظ رنگ سبز برگ هایش را دارد.

۷- نخل بامبو
نخل بامبو یک گیاه محکم و جذاب آپارتمانی که مراقب از آن اسان است. این گیاه با بالاترین میزان فراتراوش در از بین بردن مواد سمی نظیر فرمالدئید، بنزن، اکسید نیتروژن و  تریکلوروئتیلن عالی است. همچنین کمک می کند میزان رطوبت هوا در ماه های خشک زمستان حفظ شود. نخل بامبو در محیطی با نور کم تا متوسط رشد خوبی دارد و حتی غنچه های خیلی ریزی می دهد که شکفته می شوند.

۸- گیاه لاستیکی (Rubber)
این درخت همیشه سبز با اصل و ریشه هندی برگ های پهن به رنگ سبز تیره و صیقلی دارد. هرچند برخی از گونه های آن کمی رنگ ارغوانی هم دارند. در جذب فرمالدئید بسیار عالی است، همچنین مونوکسید کربن و  تریکلوروئتیلن موجود در هوای پیرامونش را جذب می کند. گیاه (Rubber) راحت رشد می کند  و اگر اجازه و فضای بزرگ شدن داشته باشد می تواند تا اندازه یک درخت بلند رشد کند. نکته ای است که لازم است خاطر نشان کنیم: این گیاه وقتی هرس شده یا شاخه اش شکسته می شود شیره ای تولید می کند، بنابراین لازم است مراقب بچه ها یا حیوانات خانگی باشید.

۹- آلوورا
آلوورا از خانواده سوسن، هم خاصیت دارویی دارد و تصفیه کننده هوا نیز هست؛ آلوورا را در بسیاری از خانه ها می توان دید. ژل درون آن در درمان سوختگی های خفیف، خراش ها، مشکلات پوستی و حتی نیش حشرات تاثیر شگفت انگیزی دارد. آلوورا در پاکیزگی هوای خانه نیز موثر است، این گیاه فرمالدئید سمی معمولی موجود در هوای خانه را فیلتر می کند.


۱۰- philodendron (گل شیپوری پیچی آمریکایی)

philodendron گیاهی با برگ های قلبی با رشد عادی گیاهی آپارتمانی است که اغلب آویزان از یک سبد یا در گوشه خانه دیده می شود. با داشتن یک philodendron در خانه از هوای تازه بهره مند خواهید شد، چرا که خاصیت تصفیه کنندگی دارد. بااین حال گیاه را دور از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی قرار دهید. زیرا خود گیاه سمی است و نباید خورده شود. philodendron به راحتی خودش را با شرایط متنوع سازگار می کند و در برابر کم ابی و خشکسالی مقاوم است.

منبع : ileev.com
367
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید