7 ایده برای طراحی داخلی «خونه مجردی»

 گاهی پیش می آید، هر کدام از ما مجبور باشیم که دور از خانواده در شهری دیگر برای ادامه تحصیل و یا شروع به کار جدید، خانه ای دست و پا کنیم. این در حالی است که کاملا نیازهایمان با فضای یک خانه معمولی متفاوت است. ممکن است همخانه ای داشته باشیم و در سوئیتی کوچک در آپارتمان زندگی کنیم. بنابراین خانه مجردی قطعا نیازمند دکوراسیون داخلی متفاوت با خانه های متاهل هاست.
خانه مجرد ها معمولا بسیار کوچک است و با توجه به تفاوت شخصیت همخانه ها نیازمند برنامه ریزی منظم و حساب شده برای کارهای روزانه است. حریم خصوصی هر کدام از ساکنان خانه باید حفظ شود و در عین حال برای زندگی در کنار هم مناسب باشد. بر این اساس بهترین راه حل این است که چیدمان این خانه به شکلی طراحی شود که موجب سهولت در کارها باشد. قوانین معمول در کنار خانواده را فراموش کنید و آماده زندگی جدیدی شوید.
۱-زون بندی بخش های مختلف خانه
زون بندی به معنی مشخص کردن محدوده فضاهای مختلف خانه است. در نظر بگیرید که در فضای داخلی منزل قصد دارید چه فعالیت هایی انجام دهید. پس از آن به راحتی می توانید جای فعالیت های متعدد ساکنان خانه را مشخص کنید. محل کار، استراحت، غذا خوردن یا پخت و پز منزل باید در هماهنگی باشند. مبلمان خانه مجرد ها بیش این که زیبایی ظاهری در آنها اهمیت داشته باشد. کارا بودنشان مد نظر است. البته این به این معنا نیست که به ظاهر آنها نباید توجه کرد اما شاید به راحتی بتوان به کمک مبلمان دست دوم خانه ای شیک و زیبا داشت.
به سمساری سری بزنید و از میان وسایل سالم و زیبا ، سعی کنید مبلمانی را انتخاب کنید که فضای کمی را اشغال کنند و از به کار بردن مبلمان زیاد و شلوغ کردن منزل خود داری کنید. در عین حال در هنگام زون بندی فضا به فکر ایجاد فضاهایی برای نگهداری از وسایل خود باشید. به عنوان مثال در این تصویر طراح به خوبی فضایی را برای نصب قفسه های کتاب در نظر گرفته است. دیوار پشت تلویزیون در نشیمن خانه کوچک مجرد ها مکان مناسبی برای جا دان کتاب هاست.

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

۲-استفاده از پارتیشن (دیوارهای جدا کننده) در خانه مجردی
با توجه به تصمیماتی که در مرحله زون بندی گرفته اید، ممکن است نیاز داشته باشید که بخشی از فضا را به کمک پارتیشن از قسمت های دیگر خانه جدا کنید. این ار گاهی به دید ایجاد حریم خصوصی و گاهی برای محدود کردن دید به بخش خاصی از خانه است. اگر چنین ایده ای را دنبال می کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که از دیوارهای جداکننده ای استفاده کنید که بتوانید از آنها به عنوان کمد یا قفسه برای جا دادن وسایل و کتاب هایتان استفاده کنید.

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

۳-قرار دادن تخت خواب در ارتفاع
هنگامی که به قصد ادامه تحصیل در این خانه ساکن شده باشید، حتما نیازمند فضایی برای میز تحریر و مطالعه نیز می باشید. با توجه به کوچک بودن خانه مجرد ها ممکن است برای داشتن همه این فضاها در کنار هم دچار مشکل شوید. بنابراین ایده ای شبیه به آنچه در تصویر بالا می بینید می تواند راه حلی کاربردی برای شما باشد. در اتاق خواب، تخت را در ارتفاع نصب کنید و از فضای زیر آن برای قرار دادن میز تحریر استفاده کنید. تعبیه قفسه کتاب در کنار میز هم با توجه به طول تخت خواب می تواند می تواند امکان پذیر باشد.

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

۴-استفاده از میزهای مخفی کشویی
معمولا آشپزخانه ها در خانه های مجردها تعرف و حد و مرزی شبیه به خانه های معمولی ندارد و به چند کابینت کوچک خلاصه شده است. در فضای آشپزخانه کوچک خانه با قرار دادن صفحه ای کشویی در کابینت ها و قرار دادن نشیمنی دنج و راحت در کنار آن از این صفحه به عنوان میز استفاد کنید.

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

۵-استفاده بهینه از فضاها در خانه مجردی
معمولا کسانی که اهل مطالعه هستن با تعداد بسیار زیاد کتاب هایشان در چنین خانه هایی دچار کمبود فضا می شوند. از همه فضاهای خانه به صورت بهینه استفاده کنید. به گوشه و کنار خانه سر بزنید و مکان مناسب برای جا دادن کتاب ها را پیدا کنید. در این تصویر ساکنان خانه با نصب شلف از فضای بالای روشویی برای این منظور استفاده کرده اند. راهرو ها را خالی و بدون وسایل رها نکنید. اگر فکر می کنید وسایل تان نسبت به فضایی که در اختیار دارد زیاد هستند. از کناره دیوار راهرو ها هم برای چیدن وسایل استفاده کنید.

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

۶-دروار و رگال های لباس در فضای داخلی خانه
با توجه به اینکه قرار نیست یک فرد مجرد برای خانه اش هزینه اضافه ای بکند. به فکر تهیه یک کمد لباس بزرگ و کامل نباشید. با ایده ای مقرون به صرفه در هنگام رفتن به سمساری ها به دنبال رگال ها و دروارهای مناسب بگردید و از آنها کمک بگیرید تا بتوانید به لباس هایتان نظم دهید.

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی

۷-انتخاب رنگ در طراحی داخلی خانه مجردی
در خانه ی مجردیی که دو یا چند همخانه در کنار هم زندگی می کنند بهتر است، انتخاب رنگ با حساسیت بیشتری صورت بگیرد. شاید بهترین انتخاب این است که غالب فضاها و دیوارها با رنگ های خنثی مانند سفید، شیری و طوسی تزئین شوند و استفاده از دیگر رنگ ها برحسب علاقه به وسایل شخصی و فضاهای شخصی فضاها محدود شود.

7ایده برای طراحی داخلی خانه مجردی
منبع : وب سایت چیدانه
866
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید