۷ روش اثبات شده برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

 اگرچه کلمه سرطان برای همه افراد کلمه ای مخوف است اما این بیماری یک شبه در بدن گسترش نمی یابد و راه های زیادی برای جلوگیری از ابتلا به آن وجود دارد و آنهم فقط با افزایش فعالیت های روزانه، خوب خوردن و خوب آشامیدن.
به مناسبت ۴ فوریه و روز جهانی سرطان، سازمان جهانی بهداشت ۷ روش را برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری پیشنهاد کرده است:
سیگار نکشید: استفاده از هر نوع توتون و تنباکو مقصر اصلی ابتلا به سرطان است. با ترک این محصولات همین حالا می توانید خطر ابتلا به سرطان را متوقف کنید یا کاهش دهید. ترک مسلما آسان نیست اما کارشناسان اعلام کرده اند که مزایای ترک سیگار و مشتقات آن تنها چند دقیقه بعد از توقف استعمال، آشکار می شود. اگر با فرد سیگاری زندگی می کنید، از او بخواهید سیگار را ترک کند چون بزرگسالان و کودکان همگی در معرض خطر دود دست دوم هستند. بقایای دود روی سطوح لوازم خانه حتی به سلامتی آسیب می زند.
از نظر فیزیکی فعال باشید: همه ما می دانیم که تحرک برای بدن خوب است اما آیا می دانید نقش مهمی هم در پیشگیری از ابتلا به سرطان ایفا می کند؟ تحقیقات قانع کننده نشان می دهد که ورزش منظم خطر ابتلا به سرطان سینه و روده را کاهش می دهد. پس حداقل روزانه ۲۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.
یک رژیم غذایی سالم داشته باشید: خوردن حداقل ۵ وعده میوه و سبزیجات، بعلاوه غلات کامل، مصرف محدود نمک و استفاده از روغن های سالم، یک رژیم غذایی ضد سرطان را تشکیل می دهد.
پرهیز از مصرف الکل: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده اعلام کرده که ۳٫۵ درصد از مرگ های ناشی از سرطان در اثر مصرف الکل بوده است و آنهم در سال ۲۰۰۹ در کشور آمریکا.
محافظت در برابر نور خورشید: مجله اپیدمیولوژی سرطان اینطور منتشر کرده که زنانی که در بین سنین ۱۵ تا ۲۰ سالگی به آفتاب سوختگی مبتلا می شوند، ۸۰ درصد بیشتر در معرض خطر ملانوم قرار دارند. واقعیت این است که با اجتناب از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید، استفاده از کرم های ضد آفتاب و لوسیون های مرطوب کننده، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد.
تغذیه با شیر مادر: اگر شما کودک خود را با شیر خود تغذیه می کنید، دو وظیفه را همزمان انجام می دهید؛ اول این که کودک را از مزایای بی نهایت شیر مادر برخوردار کرده اید و دوم این که کاهش خطر ابتلا به سرطان را در او تضمین کرده اید. تغذیه با شیر مادر سبب کاهش سطوح استروژن در بدن می شود که خود عاملی برای محافظت در برابر ابتلا به سرطان سینه است.
شرکت در برنامه های غربالگری سرطان: یکی از پیشرفت های مهم در جنگ علیه سرطان، توانایی تشخیص آن در مراحل اولیه در سالهای اخیر بوده است. آزمایشات منظم و آزمون های ماموگرافی، کولونوسکوپی، تست پروستات برای گروه های سنی خاص و … همگی از روش های غربالگری سرطان هستند که به طور منظم و در سنین مشخص بنا به توصیه پزشک باید انجام شوند.

منبع : سلامت نیوز
318
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید