آجيل واقعاً مشكل‌گشاست

بادام ملین بوده و روغن بادام ضد یبوست است، مخصوصا از روغن بادام می‌توان برای رفع یبوست كودكان استفاده كرد. بادام سینه را نرم می‌كند. شیر بادام برای رفع سرفه، ناراحتی حنجره و تنگی نفس مفید بوده و خلط‌آور است.

آتنا رمضانی؛ کارشناس ارشد علوم تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

بر اساس آخرین پژوهش‌ها، آجیل و مغزها مانند فندق، گردو، پسته، بادام و بادام زمینی نقش مهمی در تامین سلامتی بدن دارند و برخلاف تصور عوام منابع سرشاری از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی هستند. مطالعات نشان می‌دهد مغزها یکی از مهمترین منابع غنی سلنیوم هستند که این ریز مغذی برای تامین سلامت سیستم ایمنی بدن ضروری است و همچنین خواص ضد سرطانی دارد.

دانشمندان دانشگاه ایلینویز در آمریکا دریافته‌اند که یک مکمل غذایی حاوی ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم در روز، میزان ابتلا به سرطان‌های پروستات، ریه و روده را در حدود ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. همچنین از پیشرفت سرطان سینه در زنان و بروز مشکلات پروستات در مردان جلوگیری می‌کند. این دانه‌های خوراکی سرشار از فسفر هستند که این ماده معدنی به ساخت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند.

منیزیم که باعث تعادل در عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب می‌شود نیز یكی از عناصر تشكیل‌دهنده مغزهاست. همچنین وجود اسیدلینولنیک در این دانه‌های خوراکی می‌تواند برای حفظ سلامت پوست و ایجاد تعادل هورمونی مفید باشد. در ذیل تاثیرات مثبت برخی از این دانه‌ها ذکر شده است:

خواص پسته
پسته در واقع گران‌ترین آجیل و البته با ارزش غذایی فراوان است. ارزش غذایی پسته به نسبت سایر آجیل‌ها و نیز مواد ‏پروتئینی همانند گوشت، شیر، تخم مرغ، و نیز حبوبات در خور اهمیت و توجه می‌باشد. مغز پسته در بین بیش از دویست ماده ‏خوراكی شامل انواع آجیل‌ها، حبوبات، سبزی‌ها، میوه‌های خشك و تر، لبنیات، انواع گوشت و ده‌ها نوع خوراكی دیگر ‏بیشترین میزان آهن قابل جذب بدن را دارا می‌باشد.

مغز پسته دارای طبیعت گرم می‌باشد و دانه ‏مقوی و چاق‌كننده است كه خواص درمانی متعددی نیز برای آن برشمرده‌اند؛ از جمله تقویت قلب و حافظه، تقویت معده، درمان ‏اسهال (به خصوص از طریق استفاده از پوست سبز پسته)، تقویت لثه و درمان جوش‌های دهان، خوشبویی دهان، درمان دردهای ‏مقعدی و رحمی و درمان ریزش موی سر. از آنجایی كه پسته حاوی آهن فراوان قابل جذب می‌باشد، در موارد درمان كم‌خونی ‏ناشی از فقر آهن نیز مصرف مغز پسته بسیار مفید بوده و جوشانده برگ و پوست درخت پسته در درمان بیماری‌های پوستی ‏مانند جرب و خارش مؤثر است.

پوست نازك درون پسته در درمان دردهای كبدی و روده‌ای و حالت‌های استفراغ، یرقان و‌ ‏سرفه‌های مزمن مفید است. پسته در بین انواع مغزها ارزش تغذیه‌ای بالایی دارد. 30 گرم پسته (حدود 47 دانه) بیشتر از ‏‏10 درصد نیاز روزانه به فیبر، ویتامین ‏B6‎‏، تیامین، منیزیم، فسفر و مس را تأمین می‌كند. پسته حاوی مقدار زیادی استرول ‏گیاهی است (‌تقریباً 60 میلی‌گرم در 30 گرم) كه موجب كاهش بیماری های قلبی و سرطان می‌شود. علاوه بر این پسته منبع ‏بسیار خوبی از اسیدهای چرب غیراشباع مونو (چربی مفید) است كه به افزایش سطح كلسترول خوب، بدون افزایش كلسترول بد كمك می‌كند.

خواص بادام

بادام شیرین از نظر طب قدیم ایران كمی گرم و تر است.

۱) بادام ملین بوده و روغن بادام ضد یبوست است، مخصوصا از روغن بادام می‌توان برای رفع یبوست كودكان استفاده كرد. ۲)‌ بادام سینه را نرم می‌كند.  ۳)‌ شیر بادام برای رفع سرفه، ناراحتی حنجره و تنگی نفس مفید بوده و خلط‌آور است.  4)‌ بادام برای درمان زخم روده، مثانه و اسهال مفید است. 5)‌ بادام بوداده مقوی معده و قابض است.

۶)‌ تقویت‌كننده نیروی جنسی است و تولید اسپرم را زیاد می‌كند. ۷)‌ مخلوط بادام ‌آسیاب‌شده و عسل برای درد كبد و سرفه مفید است. ۸)‌ چغاله بادام لثه و ریشه دندان را تقویت می‌كند. ۹) چغاله بادام برای خشكی دهان مفید است. ۱۰)‌ دم‌كرده شكوفه بادام به عنوان مسهل برای اطفال استفاده می‌شود. ۱۱) دم‌كرده پوست قهوه‌ای رنگ مغز بادام بهترین دارو برای تسكین درد و التهاب مجاری تنفسی است (5 گرم پوست بادام در 10 گرم آب).
۱۲)‌ جوشانده برگ درخت بادام برای نارسائی كبد و كیسه صفرا مفید است.

۱۳)‌ روغن بادام خواب‌آور است و بیخوابی را از بین می‌برد.  ۱۴)‌ برای صاف كردن سینه و نرم شدن روده‌ها و از بین بردن سرفه خشك، روغن بادام را با شكر و كتیرا مخلوط كرده و مصرف كنید. ۱۵)‌ مخلوط روغن بادام با آب گرم داروی خوبی برای رفع اسهال و دل پیچه كودكان خواهد بود. این مخلوط به دفع سنگ مثانه و سهولت ادرار نیز كمك می‌كند.

۱۶)‌ برای درمان نقرس و رفع خمیدگی افراد پیر، مهره‌های پشت را با روغن بادام چرب كنید. ۱۷)‌ برگ تازه درخت بادام مسهل و ضد كرم است. ۱۸)‌ برگ خشك شده درخت بادام قابض بوده و اسهال را از بین می‌برد. ۱۹)‌ روغن بادام شیرین به دلیل خاصیت نرم‌كنندگی و ضد التهاب در كرم‌ها و پمادها به كار می‌رود.

۲۰)‌ برای رفع بیماری‌های سینه، روغن بادام شیرین را با همان مقدار عسل و یك زرده تخم مرغ مخلوط كرده به صورت خمیر یكنواختی درآورید؛ سپس به جوشانده گل ختمی اضافه كنید و هر سه ساعت یك بار یك قاشق چایخوری بخورید. ۲۱)‌ برای رفع خارش پوست كودكانی كه سرخك و مخملك دارند، روغن بادام را در تمام سطوح بدن بمالید تا خارش را تسكین دهد. ۲۲)‌ مالیدن بادام التهاب پوست را رفع كرده و سوختگی را درمان می‌كند.  ۲۳)‌ روغن بادام موجب درمان اگزما می‌شود…

گرچه فواید زیادی در آجیل پنهان است، بعضی‌ها به گمان اینکه آجیل موجب افزایش وزن می‌شود، از خوردن گردو و دیگر آجیل‌ها امتناع می‌کنند. ولی ثابت شده است، افرادی که حداقل دو بار در هفته آجیل مصرف می‌کنند، احتمال افزایش وزن دارند.

بادام شیرین فاقد نشاسته است، بنابراین می‌توان از آن در تهیه كیك و بیسكویت برای بیماران دیابتی و انواع بیماری‌های قندی استفاده كرد. همچنین عصاره بادام می‌تواند جایگزین مناسبی برای عصاره وانیل برای بیماران دیابتی باشد. شیره میوه بادام با شکر سرفه را آسان و سینه و حنجره را نرم می‌کند و برای تنگی نفس و سینه پهلو مفید است و مانع خونریزی ریوی می‌شود.

اگر پوست سخت میوه بادام سوخته را كه به سر حد خاکستر شدن نرسیده است، گرد نموده و به دندان‌ها بمالند، لثه و دندان را محکم می‌کند و دندان را سفید می‌کند. بادام به سبب لعابی که دارد جهت زخم روده و مثانه و اسهال و پیچش شکم مفید است. مربای بادام در چاق کردن افراد لاغر اثری معجزه‌آسا دارد. مغز کهنه و فاسد شده بادام باعث زیاد شدن غم و غصه و مانع اشتها می‌شود و اگر ایجاد قی نکند، موجب غش خواهد شد.

از كلیه قسمت‌های درخت بادام شیرین مانند شكوفه، برگ و میوه آن استفاده طبی می‌شود. بادام شیرین دارای ۵۰ تا ۵۵ درصد و بادام تلخ دارای ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن می‌باشد. بادام همچنین ۲۵ درصد مواد سفیده‌ای و دیاستازی به نام امولسین، قند، صمغ، موسیلاژ و مواد معدنی دارد. اسانس بادام تلخ در عطرسازی به كار می‌رود و همچنین از آن رنگ سبزی به نام مالاشیت می‌سازند.

خواص گردو
۱) کاهش کلسترول خون ۲) کاهش كلسترول بد (LDL) ۳) افزایش کلسترول خوب (HDL)  ۴) افزایش قابلیت ارتجاعی رگ ها ۵) پیشگیری از بیماری‌های قلبی (موسسه غذا و داروی آمریكا پیشنهاد کرده است که برای سلامت قلب روزانه ۳۰ گرم گردو بخورید). ۶) افزایش قدرت ذهن و هوش  ۷) بهبود تنگی نفس ۸) جلوگیری از ورم مفاصل  ۹) درمان بیماری‌های پوست نظیر: اگزما و پسوریازیس (ایجاد لکه‌های قرمزرنگ در پوست)  ۱۰) ضد سرطان  ۱۱) دارای آنتی‌اکسیدان (در بین آجیل‌ها، آنتی‌اکسیدان گردو و شاه‌بلوط از همه بیشتر است).

۱۲) محافظت از سیستم ایمنی  ۱۳) جلوگیری از لخته خون  ۱۴) تنظیم سوخت و ساز در بدن   ۱۵) تنظیم فشار خون  ۱۶) تنظیم قند خون ۱۷) پیشگیری از پارکینسون و آلزایمر  ۱۸) جلوگیری از سنگ کیسه صفرا  ۱۹) حفاظت از استخوان  ۲۰) روغن گردو درمان‌کننده دردهای مفاصل است و جذب مواد غذایی را آسان می‌کند. ۲۱) کودکانی که مقدار امگا‌۳

در برنامه غذایی‌شان کم است، اختلالاتی مانند بیش‌فعالی، مشکلات رفتاری، کج‌خلقی و مشکلات خواب در آنها زیاد است.  ۲۲) زنانی که در هفته ۲۸ گرم آجیل و بادام زمینی مصرف می‌کنند، ۲۵ درصد كمتر در معرض سنگ كیسه صفرا هستند. ۲۳) اگر می‌خواهید خواب آرامی داشته باشید، برای شام، سالاد سبزیجات به همراه گردو مصرف کنید.

گرچه فواید زیادی در آجیل پنهان است، بعضی‌ها به گمان اینکه آجیل موجب افزایش وزن می‌شود، از خوردن گردو و دیگر آجیل‌ها امتناع می‌کنند. ولی ثابت شده است، افرادی که حداقل دو بار در هفته آجیل مصرف می‌کنند، كمتر از آنهایی كه اصلا آجیل مصرف نمی‌كنند، احتمال افزایش وزن دارند.

گردو را به نام «غذای مغز» نیز می‌شناسند و این فقط به خاطر شباهت آن به مغز نیست، بلکه به خاطر وجود امگا‌۳ فراوان آن می‌باشد. مغز برای عملكرد صحیح به امگا‌۳ نیاز دارد. خوردن چهار عدد مغز گردو در روز اسیدهای چرب ضروری امگا 3 را افزایش می‌دهد. ۱۵درصد از چربی‌های گردو از نوع چربی‌های غیراشباع و مفید برای سلامت قلب می‌باشد.

این نوع چربی، کلسترول بد (LDL) را كاهش و كلسترول خوب (HDL) را افزایش می‌دهد. یک‌چهارم فنجان مغز گردو، در حدود ۸/۹۰ درصد نیاز روزانه بدن به این چربی ضروری را تامین می‌کند.

خوردن بادام زمینی به مقدار پنج بار یا بیشتر در هفته و هر بار ۲۸ گرم، احتمال بروز دیابت نوع دوم را در زنان کاهش می‌دهد. این مغزدانه دارای مقادیر زیادی چربی اشباع نشده‌، منیزیم و فیبر غذایی است که همگی خطر بروز دیابت را کاهش می‌دهند. همچنین حاوی فیبر و منیزیم است که باعث کاهش مقاومت انسولین می‌شوند.

وجود چربی امگا‌ ۳ نیز به حفظ سلامت سلول‌ها، نرمی پوست و همچنین کاهش کلسترول خون كمك می‌كند. بادام زمینی منبع سرشاری از آهن، روی، ویتامین E، منیزیم و فولیک‌اسید است که نقش مهمی در مبارزه با مواد سرطان‌زا دارند

منبع : زندگی آنلاین
419
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید