آشنایی با اصول بهداشت صحیح دست‌ها/ صابون بهترین‌ میکروب‌کش

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری استفاده از آب، صابون و دستمال‌های یکبار مصرف را بهترین راه برای حفظ بهداشت دست‌ها دانست و گفت: افراد باید در هنگام شست‌و‌شوی دست‌ها بین انگشتان، مچ، دور انگشت شست و کف دست را به خوبی شست‌و‌شو دهند.
دکتر مسعود مردانی درباره روش صحیح شست‌و‌شو و خشک کردن دست بعد از اجابت مزاج، اظهار کرد: صابون بهترین مایع برای شست‌و‌شوی دست بعد از اجابت مزاح محسوب می‌شود زیرا این ماده می‌تواند تمام میکروب‌های موجود در دست‌ها را از بین ببرد.
وی افزود: استفاده از ژل‌های حاوی الکل تنها برای برخی موارد که دسترسی به صابون امکانپذیر نیست توصیه می‌شود زیرا برخی باکتری‌ها از جمله «کلستریدیوم دیفیسیل» در برابر این ژل مقاوم هستند و از بین نمی‌روند و بعد از مدتی می‌تواند فرد را در معرض برخی بیماری‌های گوارشی قرار دهد.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری، با بیان اینکه خشک کردن دست بعد از شست‌و‌شو با آب و صابون الزامی است، اضافه کرد: دستمال یکبار مصرف بهترین گزینه برای خشک کردن دست‌هاست و توصیه می‌شود افراد پس از استفاده دستمال، حتما آن را درون سطل یا کیسه در بسته قرار دهند.
وی درباره عوارض استفاده از خشک کن‌های برقی، عنوان کرد: خشک‌ کن‌های برقی موجب خشکی پوست و تشدید التهابات پوستی می‌شود برای مثال اگر دست دچار خراش شده باشد استفاده از این دستگاه می‌تواند موجب تشدید علائم شود.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه آب، صابون و دستمال یکبار مصرف بهترین راهکار برای حفظ پاکیزگی دست‌ها است، عنوان کرد: به افراد توصیه می‌شود بعد از عطسه و سرفه، تماس با محل زخم، تماس با حیوانات، قبل از شروع خوردن غذا، قبل و بعد دیدار با یک فرد بیمار به خوبی دست‌های خود را شست‌و‌شو دهند.
منبع : آنا
436
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید