آشنایی سنبل الطیب ( علف گربه )

آرامبخش این گیاه و موثر بودنش نمایان شد. در حال حاضر از این گیاه برای بیماری های زیر سود می جویند:

  1. بهبود کیفیت خواب و شروع خواب رفتن. خوشبختانه این گیاه بر خلاف داروهای خواب آور باعث خواب آلودگی در طول روز و کاهش تمرکز فکری و عملکرد شخصی نمی شود. این اثر گیاه کاملا به اثبات رسیده است.
  2. پایین آوردن فشار خون
  3. ضد نفخ و قولنج های روده ای و گرفتگی عضلانی
  4. بهبود دردهای قاعدگی
  5. کاهش سردرد های عصبی و ناشی از اضطراب

پژوهش بسیار مفصلی بر روی آمیزه ی این گیاه با گیاه علف چای برای درمان افسردگی انجام شده است که ترکیب این دو گیاه در افزایش خلق و خوی بیمار موثر بوده است.

 

مضرات:

استفاده ی بیش از حد و سوء مصرف این گیاه سبب دردهای شکمی، لرزش، تاری دید، سردرد، تحریک پذیری شدید می شود. همچنین در بیمارانی که روان گسیختگی (اسکیزوفرنی) و یا اختلالات ” شیدایی – افسردگی” دارند، منع مصرف وجود دارد.

در دوران بارداری هم مصرف آن بایدبا احتیاط صورت گیرد.

نکته دیگر اینکه این گیاه نباید همراه با داروهای خواب آور (مانند دیازپام، فنوباریتال و …) مصرف شود.

سنبل الطیب بوی بسیار ناخوشایندی دارد ولی جالب است بدانید که حمام کردن با این گیاه (به صورت قرار دادن کیسه ای پر از گیاه در درون آب)در اروپا، به رغم بوی بدش، به منظور کاهش فشار روحی (استرس)، گرفتگی های عضلانی، هیجان، اضطراب و بی خوابی مورد استفاده دارد.

در بازار دارویی ایران، دو فرآورده با نام “سدامین” و “والرین” که در ساخت آنها از این گیاه استفاده شده، موجود است. سدامین به شکل کپسول 530 میلی گرمی و “والرین” به صورت کپسول 350 گرمی فرآوری شده است. این دو فرآورده در کاهش تنش های عصبی، اضطراب و بی خوابی موثرند. البته مصرف زیاده از حد آنها موجب خواب آلودگی شدید می شود. همچنین مصرف این دو فرآورده در هنگام رانندگی یا کار با ابزاری که نیاز به هوشیاری کامل دارد، ممنوع است.

در ضمن ایمنی مصرف این کپسول ها در دوران بارداری و شیردهی نیز به طور کامل بررسی و ثابت نشده است.

در طب سنتی ایران از این گیاه برای درمان کم خونی، ضعف اعصاب،کولیک های شکمی، هیستری، سردرد های عصبی و دردهای قاعدگی استفاده می شود. طبیعت سنبل الطیب، تر و مایل به گرمی است و عمرش یک سال بوده و اگر بیشتر بماند، خواص خود را از دست می دهد.

طریقه مصرف گیاه سنبل الطیب به صورت سنتی: 10 گرم از ریشه ی گیاه را در یک لیتر آب جوش دم کرده یا جوشانده، هر صبح و شب، یک استکان از این محلول را شیرین کرده ، میل کنید. همچنین به طور موضعی از جوشانده ی غلیظ ریشه ی سنبل الطیب برای تسکین دردهای عصبی، عضلانی روزی چند مرتبه در محل درد بمالید. البته توصیه می شود در استفاده از گیاهان دارویی، حتما قبل از مصرف با پزشک خویش مشورت کنید.

برگ و ریشه ی له شده و یا پخته ی این گیاه، به صورت ضماد روی زخم ها، کوفتگی ها و معالجه ی مارگزیدگی و نیش زنبور قرمز به کار می رود. ضمنا در دامپزشکی، گرد ریشه ی گیاه و یا دم کرده ی آن را برای بیماری صرع، حالات تشنجی و رفع حرکات غیر ارادی چهارپایان استفاده می نمایند، بدین ترتیب: در سگ ها 5/0 تا 3 گرم و برای خوک ها و گوسفندان 5 تا 10 گرم و اسب 15 تا 30 گرم و گاو 30 تا 80 گرم به صورت تنقیه یا خوراندن یا نوشاندن.

 

 

 

منبع : مجله عطارنامه
1078
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید