آلوده ترین قسمت های خانه


آلوده ترین قسمت های خانه

اندر احوال میکروب ها

 •  میکروب ها اکنون در خانه ی شما هستند. برخی از باکتری ها در شرایط مطلوب، هر بیست دقیقه تکثیر و به سرعت در محل زندگی خود پخش می شوند.
  •    میکروب ها می توانند شما را بیمار کنند. دستگاه ایمنی بدن، از شما در برابر بسیاری از ریز مولکول ها حفاظت می کند. با این حال، میکروب ها بسیار متنوع و زیاد هستند و برخی از آنها ، به ویژه ویروس ها، می توانند تغییر شکل دهند تا بدن نتواند آن ها را شناسایی کند.
  •    به راحتی می توان همه چیز را تمیز نگه داشت. آب و صابون. سفیدکننده و آب. دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده. عقل سلیم. با این پنج سلاح ساده، در جنگ با میکروب ها، پیروز خواهید شد.
  محققان در بررسی های خود در مورد آلوده ترین قسمت های خانه، به این نتیجه رسیدند که پر میکروب ترین قسمت های خانه عبارت اند از:
 1. آشپزخانه

سکاج ظرفشویی و کهنه ی خشک کن ظرفشویی مشکل زا هستند زیرا رطوبت دارند و ما از آن ها برای کارهای مختلف استفاده می کنیم. سینک ظرفشویی هم آلوده است اما مشکل خاصی ایجاد نمی کند زیرا به اندازه ی کافی به آن توجه می شود. شیر آب هم بسیار آلوده است زیرا میکروب هایی را که پس از لمس ظرف ها و غذاهای آلوده به دست منتقل شده اند، در هنگام باز و بسته کردن شیر آب، آن را آلوده می کنند. دسته ی در یخچال و دستگیره ی کابینه هم جزء آلوده ترین اشیاء آشپزخانه هستند.

 1. دستگیره ها، دسته ها و پریزها  

تا کنون فکر کرده اید که چند مرتبه در روز، دستگیره های در،‌ دسته ی کابینه و پریزهای برق را لمس می کنید؟ هفته ای یک بار، آن ها را با استفاده از دستمال مرطوب ضدعفونی کننده تمیز کنید و به یاد داشته باشید که از یک دستمال، زیاد استفاده نکنید زیرا در این صورت، خود آن هم به منبع آلودگی تبدیل می شود.

 1. کیف آرایشی  

وسایل آرایش معمولاً برآمدگی، شکاف و مو دارند که این مکان ها جای بسیار مناسبی برای رشد ریزمولکول ها هستند. میکروب هایی که در این قسمت ها رشد می کنند، می توانند باعث عفونت های پوستی و چشمی شوند. آب و صابون برای تمیز کردن بسیاری از وسایل آرایش کافی است اما می توانید برای تمیز کردن برس های آرایشی، از الکل استفاد کنید.

 1. لباس های کثیف

باس های خیسی که (حتی برای مدت کوتاهی) رون ماشین لباسشویی می مانند، بهشت میکروب ها هستند. پس از شستن لباس ها، آنها را بدون معطلی درون خشک کن بیندازید. اگر لباس ها بیش از ۳۰ دقیقه در حالت خیس ماندند، آن ها را دوباره بشویید.
سبدهای لباس و جایی را که لباس ها را پهن می کنید هم با دستمال مرطوب ضدعفونی کننده تمیز کنید.

 1. میز کار و وسایل الکترونیکی

به طور متوسط، میزان باکتری های موجود در یک میز کار، ۴۰۰ برابر کاسه ی توالت است.  تعجب نکنید. توالت به طور مرتب تمیز می شود. کنترل از راه دور، رایانه، صفحه ی کلید رایانه، تلفن ها و آی پد ها بیشتر از توالت لمس می شوند. افراد مختلفی این وسایل را لمس می کنند و این وسایل را خیلی کمتر از بقیه ی وسایل، تمیز می کنیم. می توانید در مغازه های وسایل برقی، ضدعفونی کننده های مخصوص این وسایل را پیدا کنید. با این حال، می توان از بسیاری از دستمال مرطوب های ضدعفونی کننده استفاده کرد- فقط یادتان باشد که قبل از استفاده، بروشور آنها را بخوانید.

 1. حمام  

توالت، وان و دوش حمام، و سینک دستشویی هم آلوده هستند و به همین دلیل،‌ باید آن ها را هم به طور مرتب تمیز کنیم. از یک مسواک کهنه برای تمیز کردن درز دوش و شیرهای آب استفاده کنید. کف زمین و جای مسواک را هم فراموش نکنید. یادتان باشد که دسته ی سیفون توالت را هم تمیز کنید.

 1. خود شما

وان حمام، رایانه، سینک ظرفشویی و دسته های در هیچ وقت از خانه بیرون نمی روند. پس این همه میکروب از کجا می آیند؟ شما آن ها را وارد خانه می کنید. بنابراین، دستان خود را به خوبی بشویید. کارشناسان تأکید می کنند که مالیدن دست ها (مخصوصاً لای انگشتان) و مدت زمان شستشو هر دو اهمیت دارند.  دست ها را ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بشویید.

عاقلانه رفتار کنید

وسواس به خرج ندهید. وقتی مهمانی وارد خانه می شود، شلنگ آب را روی او نگیرید یا تمام روز کف آشپزخانه را تمیز نکنید. کشتن همه ی میکروب ها،‌ دستگاه ایمنی ما را ضعیف می کند.

 

 

منبع : baghdaroo.com
356
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید