آناتو چیست؟

افزودني هاي طبيعي و سنتزي غذايي ، شامل مواد گوناگوني هستند كه براي ايمني و بهبود ظاهر، عطر و طعم مواد خوراكي در دوران نگهداري استفاده مي شوند. استفاده از افزودني ها طي سال هاي متمادي براي پاسخ به تقاضاي مصرف كنندگان در رابطه با مصرف آسان و نگهداري ايمن موا د غذايي، در صنعت غذا رايج بوده است.

اما در سال هاي اخير علاوه بر اين كه مصرف كنندگان همچنان خواهان مواد غذايي سالم و باكيفيت بالا هستند، محصولاتي با حداقل مواد افزودني مضر براي سلامتي را مطالبه مي كنند. بنابراين استفاده از افزودني هاي طبيعي به جاي انواع سنتزي روز به روز در حال گسترش است.

آناتو دانه های قلبی شکل میوه درختی به نام Bixa Orellana است .که گاهی به آن achiote نیز گفته می شود .این گیاه بومی کشورهای آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین است . رشد این گیاه در آب و هوای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری صورت می گیرد .

دانه و پالپ میوه این گیاه از صدها سال پیش توسط بشر در موارد مختلف مورد استفاده قرار گرفته است . از این گیاه در طب سنتی برای درمان دیابت ، مارگزیدگی ،اسهال خونی و درمان عفونت ها استفاده شده است و حتی در برخی مناطق جهان از این گیاه برای رنگ کردن بدن و لب استفاده می شود .

ایزومرهای نورو بیکسین که در این گیاه فراوان است می تواند برعلیه پاتوژن های +G چون باسیلوس سرئوس ، استافیلوکوکوس آرئوس، کلستریدیوم بوتولینوم و کلستریدیوم پرفرنجنس عمل کرده وسبب نابودی این پاتوژنها شود .

با وجود اینکه این گیاه کاملا طبیعی است اما سازمان های نظارتی به تولیدکنندگان تجاری این گیاه اجازه برچسب زدن به عنوان غذای ارگانیک را نمی دهند.

از مهمترین مصارف این گیاه در صنایع غذایی ، استفاده از آن به عنوان رنگ دهنده و طعم دهنده های غذایی است . رنگدانه های کارتنوئیدی آناتو محدودة رنگي زرد – نارنجي و قرمز را به ترکیبات غذایی می دهد و طعم کمی تند شبیه فلفل در غذا ایجاد می کند .

این گیاه بدلیل همین طعم تند ملایم وخاص آن به عنوان یک طعم دهنده اصلی در غذاهای آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی مخصوصا غذاهای مکزیکی بکار می رود .

از عمده محصولات غذایی که در آنها از این رنگدانه گیاهی استفاده می شود شامل : تولید انواع پنیر، سس خردل، سیب زمینی های فرایند شده ، انواع اسنک، غلات صبحانه ، گوشت های فرآوری شده ، نوشیدنی ها ،ماهی دودی و مارگارین ها هستند . از این گیاه به عنوان رنگدانه “poor man’s saffron” یاد می شود که علت این نامگذاری قیمت کم آن در برابر زعفران طبیعی و واقعی است .

مطالعه هاي مختلف نشان مي دهد كه در شرايط فرآوري و مدت زمان نگهداري مواد غذايي، آناتو (به ويژه نوربيكسين )، پايداري خوبي داشته و عطر و طعم نامطلوب توليد نمي كند.

مطالعات محققان نشان داده است که آناتو منبع غنی از توکوتری انول ها و توکوفرول ها است که می تواند عملکردی شبیه به ویتامین E داشته باشد . استفاده از این گیاه به عنوان یک آنتی اکسیدان در محصولات حاوی لیپید و چربی در مقالات مختلف مورد ارزیابی و تایید قرار گرفته است .

وجود توکوتری انول های آزاد در دانه های این گیاه سبب شده تا خواصی چون کاهنده کلسترول ،ضد سرطان و محافظت کننده سلول های عصبی نیز به آن نسبت داده شود .

نکته ای که در مورد آناتو مورد تردید محققان و مصرف کننده ها می باشد خاصیت آلرژی زایی آن است ، که هنوز به طور کامل مورد تایید قرار نگرفته است . هرچند تعداد مقالات پزشکی معدودی مرگ فرد مصرف کننده غذای حاوی آناتو را به دلیل ایجاد شوک آنا فیلاکسی اعلام کرده اند ، اما هنوز این بحث مورد مطالعه و تحقیق است و همچنان که گفته شد هنوز به اثبات نرسیده است .

 

منبع : سلامت دیجیتال
1485
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید