آنفلوآنزای H۱N۱ دیگر آنفلوآنزای خوکی نیست

آنفلوآنزای خوکی خواندن آنفلوانزای ناشی از ویروس H۱N۱ از لحاظ علمی نادقیق است، زیرا این نوع آنفلوآنزا اکنون دیگر یک آنفلوآنزای انسانی شمرده می‌شود، و دیگر رابطه محکمی با خوک یا هیچ حیوان دیگری ندارد.

به گزارش عرب نیوز وزارت بهداشت عربستان با تأکید بر مجدد که ویروس H1N1 یک ویروس فصلی شده است و دیگر «ویروسی جدید» شمرده نمی‌شود، از رسانه‌های متعارف و از افراد در رسانه‌های اجتماعی خواست به دقت سخن بگویند و اطلاعات از منابع مطمئن بگیرند.

واکنش وزارت بهداشت سعودی  به دنبال مرگ و بیماری چند نفر در طول ماه‌های گذشته از جمله در مراسم حج به علت ابتلا به آنفلوآنزای H1N1 صورت گرفت. رسانه‌های محلی با اشاره به همه‌گیری جهانی آنفلوآنزای ناشی از ویروس H1N1 در سال 2009 که با توجه به منشا آن آنفلوانزای خوکی نامیده شد، و از جمله در عربستان باعث بیماری 15000 نفر و مرگ بیش از 100 نفر شد، خواستار اقدام وزارت بهداشت برای جلوگیری از همه‌گیری دوباره آن شده بودند.

این وزارت همچنین اعلام کرد آماده است هر پرسشی درباره اصطلاح‌شناسی آنفلوآنزا را دریافت و به‌فوریت به آن پاسخ دهد تا مانع از رواج شایعات شود و به عموم اطمینان ببخشد.

فیصل الزهرانی، سخنگوی وزارت بهداشت عربستان ویروس‌های آنفلوآنزای فصلی بسیار واگیردار هستند، اما درمان‌هایی برای آن وجود دارد و واکسن مؤثری برای پیشگیری از آن در اختیار قرار دارد.

این وزارت از شهروندان و ساکنان عربستان خواست تا واکسیناسیون آنفلوآنزا را که امکان دریافت آن در همه بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی عمومی و نیز در بیمارستان‌های خصوصی وجود دارد، انجام دهند.

به گفته سخنگوی این وزارت، عربستان در حال حاضر در تلاش است که بزرگ‌ترین شمار شهروندان و ساکنان به‌خصوص افراد در معرض عوارض آنفلوآنزا، ازجمله افراد دچار بیماری‌های مزمن، زنان باردار، کودکان میان شش ماه و پنج سال و سالمندان را بر ضد آنفلوانزای فصلی واکسینه کند.

منبع : hamshahrionline.ir
550
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید