آنچه باید درباره برداشتن کیسه صفرا بدانید

کیسه صفرا اندامی است که در قسمت تحتانی کبد قرار دارد. عملکرد این کیسه نگهداری مایع زرد رنگ صفراست. این مایع به هنگام ورود مواد غذایی به معده از کبد ترشح می‌شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه صفرا انتقال می‌یابد. صفرا از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده کوچک ریخته می‌شوند. کار این مایع ایجاد امولسیون پایدار چربی‌های غذاست .

افرادی که به سنگ کیسه صفرا مبتلا می‌شوند، در صورت وخامت بیماری، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. هنگام جراحی معمولاً پزشک معالج کیسه صفرا را از بدن خارج می‌کند. در این صورت پس از گذشت مدتی مجرای صفرا گشاد می‌شود و کار کیسه صفرا را انجام می‌دهد.اما در ادامه مطلب به نقل از سایت Readers Digestبه مواردی اشاره شده است که باید قبل از عمل بدانید :
نگران نباشید
این عمل جراحی بسیار معمول است و احتمال پیش آمدن مشکل کمتر از 5درصد است که بی خطر ترین آن می تواند خونریزی جزئی باشد. پس یک نفس عمیق بکشید و آرام باشید.
نیاز به آماده سازی قبل از عمل ندارید
زمان این عمل جراحی تا 90درصد انتخابی است ،به این معنا که جراح توصیه می کند که کیسه صفرا برداشته شود. 10درصد دیگر عمل جراحی اضطراری است و بدیهی است که وقت آماده سازی ندارید.تنها توصیه قبل از عمل، رعایت کردن یک رژیم غذایی است.
شکاف بزرگی ایجاد نمی شود
در بیشتر موارد عمل کیسه صفرا از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود که نیاز به سه یا چهار برش ریزدر شکم دارد و احتمال دارد که نافتان ظاهر عجیب پیدا کند.
این شکل نامتعارف به این دلیل است که کیسه صفرا را از آن جا خارج می کنند.
ناف به سمت بیرون شکل می گیرد و کمی زرد رنگ است.البته این حالت موقت است.
تجربه بیماران
بیماری درباره تجربه اش پس از عمل جراحی می گوید: “توصیه می کنم شلواری با 2-3 سایز بزرگ تر با خود به بیمارستان ببرید.زیرا مایعات زیادی به بدن تزریق می شود.من روز اول نیز ادرار زیادی دفع کردم.”
عوارض بعد از عمل
اکسیژن داخل شکم باعث عوارض عجیبی از جمله شانه درد برای 24-48 ساعت اول پس از جراحی می شود .اکسیژن می تواند باعث آزردگی دیافراگم شود.خوشبختانه، با راه رفتن پس از جراحی حباب های گاز شکسته و ناراحتی برطرف می شود.
به هوش آمدن پس از عمل
پس از به هوش آمدن، کمی احساس گیجی خواهید کرد. اما حتی بلافاصله بعد از عمل جراحی، احساس بهتر شدن می کنید و حتی 10 درصد ازآن ناراحتی را که هنگام پرشدن کیسه صفرا می کردید، احساس نمی کنید.
احتمالا در همان روز از بیمارستان مرخص می شوید
به طور کلی عمل حدود 45 دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد. بیشتر بیماران چند ساعت پس از عمل جراحی مرخص می شوند ، اگرچه ممکن است بعضی ها یک شب بستری شوند.
دوران نقاهت
می توانید در عرض 3 تا 5 روز سر پا شوید. اما در زمان نقاهت نیاز به پرستاری دارید.
به قدرت بدنتان توجه کنید
بازگشتن به فعالیت های عادی مثل ورزش، به قدرت بدنی فرد بستگی دارد.بنا بر این کار هایی را که می توانید ، انجام دهید. به طور کلی برای مدتی بیمار نسبت به قبل در انجام دادن کارهای معمولی احساس خستگی می کند.
روند دفع مدفوع کمی غیرطبیعی می شود
بدون کیسه صفرا،صفرا به روده کوچک راه پیدا می کند اما مخلوطی که آن جا به وجود می آید کمی متفاوت خواهد بود.بنابر این اگرغذای پر چرب مصرف می کنید، شکم کمی شل خواهد بود .خوشبختانه ،سیستم گوارشی به حالت طبیعی بر می گردد اما برخی افراد دیگر نمی توانند بعضی از غذا ها را تحمل کنند از جمله غذا های بسیار چرب زیرا دچار شل شدن شکم می شوند.
احتمالا اشتها تغییر پیدا می کند
اگر چه خیلی سریع تر از قبل احساس گرسنگی می کنید اما نسبت به قبل زودتر نیز احساس سیری خواهید کرد بدون هیچ مشکلی می توانید هر نوع غذا را بخورید به جز غذا های چرب .در صورت میل به خوردن غذای چرب سعی کنید در وعده های قبل و بعد از آن یک غذای سبک مصرف کنید.

منبع : روزنامه خراسان
510
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید