فرزند شادی خوشبختی


آیا داشتن فرزند مایه شادی و خوشبختی است؟

به گفته یکی از محققان، در بچه‌دار شدن یک فایده بزرگ در بزرگ کردن بچه‌ها وجود دارد: نوه‌ها.

آیا پدر و مادر شدن آرامش و لذت را از آدم می‌‌گیرد، یا کلیدی برای خوشبختی است؟ 

موضوع قابل توجهی است: پژوهش جدید اعلام کرده است که افرادی که در خانه فرزند دارند نسبت به آنهایی که فرزندی در خانه ندارند از زندگی شان راضی تر هستند. طبق یک پژوهش، افرادی که فرزند دارند نسبت به کسانی که فرزند ندارند سعی می‌کنند تا زندگی بهتری داشته باشند و زندگی شان را به سطح بالاتری برسانند، آن هم به طرق مختلف: آنها پولدارتر هستند، تحصیلات بالاتری دارند و سالم‌تر هستند.

زمانی که این چیزها را کنترل می‌کنید، اساسا هیچ اختلافی در ارزیابی و برآورد زندگی وجود ندارد. افرادی که بچه دارند، بطور کلی طالب بچه هستند و افرادی که بچه ندارند، به نحوی خواهان بچه نیستند. بنابراین آیا می‌توان انتظار داشت یکی از آنها خوشحال‌تر و شادتر باشد؟

نتایج متناقض

پژوهش‌ها روی والدین نتایج متناقض و مغایری به همراه داشته است. بعضی از مطالعات حاکی از آنند که برای والدین جوان، شادی و خوشبختی با تولد بچه بیشتر کمتر و متزلزل‌تر می‌‌شود اما افرادی با خانواده‌‌های بزرگ در میانسالی لذت بیشتری را تجربه می‌کنند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که والدین از افرادی که فرزند ندارند خوشحال‌تر و شادترند. هنوز هم مطالعات بیشتر نشان می‌دهد که فرزندان نقش آتش خاموش کن در رضایت از زندگی مشترک و ازدواج را دارند. یک پژوهش اخیرا بر روی ۱٫۰۷ میلیون نفر در ۱۶۱ کشور انجام شده، در این مطالعه از افراد خواسته شده چنانچه فرزندی در خانه دارند به چندین سوال پاسخ بدهند و به این سوالات از ۰ تا ۱۰ امتیاز دهند، ۱۰ بهترین و ۰ بدترین امتیاز است.

از آنها پرسیده شده آیا آنها احساس خوشبختی، خشم، نگرانی، شادی و سایر احساسات می‌‌کنند، «زیاد» یا «کمتر» از قبل.  در کل، افرادی که در خانه فرزندی دارند نسبت به آنهایی که فرزندی ندارند به زندگی‌شان امتیازات بالاتری داده‌اند. اما بعد از بررسی عوامل دیگر مانند میزان درآمد، سلامت و ایمان- تفاوت‌ها تا حدی ذوب شد. بنابراین این پژوهش کاملا نتوانست تایید کند که آیا والدین صاحب فرزند از سایرین شادترند یا خیر؟ چرا که آشیانه خالی، والدین بی سرپرست و سایرین که فرزندان شان با آنها زندگی نمی‌کنند را مشخص نکرده بود.

شاه کلید حق انتخاب است 

در دنیای مدرن امروز، داشتن فرزند تصمیم بسیار بزرگی است. انتخاب می‌تواند منجر به شادی و خوشبختی شود، و افراد متفاوت برنامه‌های گوناگونی را برای زندگی‌شان بر می‌گزینند. اما مادر بزرگها و برخی افراد نظر متفاوتی دارند، آنها به افرادی که تصمیمی برای بچه‌دار شدن ندارند می‌گویند که بعد از بچه‌دارشدن خیلی بیشتر از حالا خوشحال و خوشبخت خواهید بود؟!!!

افرادی که بچه نمی‌خواهند، شاید بگویند خوب ما بدون بچه هم خوشبخت و شادیم، خصوصا اگر در زندگی چیزهای راضی کننده‌تری داشته باشند. اما افرادی که فرزند دارند علی رغم اینکه حتی در طول روز احساسات متفاوتی از خشم، خنده، ترس، نگرانی، خستگی و… را یک جا تجربه می‌کنند، اما بر این باورند که فرزند به آنها انگیزه رشد، سلامت و تلاش می‌دهد. اما به گفته یکی از محققان، در بچه‌دار شدن یک فایده بزرگ در بزرگ کردن بچه‌ها وجود دارد: نوه‌ها

«شواهد بسیاری وجود دارد که نوه خیلی باعث مسرت و شادی شما می‌شود». در این شکی وجود ندارد. این گفته محققی است که خودش یک نوه دارد.

منبع : زندگی آنلاین
451
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید