آیا ” پاپ کرن” فایده ای هم برای سلامتی دارد؟

گرچه شاید عجیب به نظر برسد اما یک فنجان ذرت بو داده یا ” پاپ کرن” فقط ۳۰ کالری دارد که در مقایسه با چیپس یک پنجم است.
پاپ کرن یکی از تنقلات خوشمزه به خصوص برای بچه هاست که البته شاید بسیاری از افراد ندانند چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد. خواص آن اساسا به مقدار فیبر زیاد، ترکیبات فنولیک، آنتی اکسیدان ها، ویتامین های گروه B، منگنز و منیزیوم مربوط می شود.
هضم
باید بدانید که پاپ کرن یک دانه کامل طبیعی است که همه فیبرهای سبوس را دارد که البته نباید مواد معدنی، ویتامین های گروهB و E را از قلم انداخت. فیبرهای موجود در آن به تنظیم وضعیت بدن و عملکرد مطلوب سیستم گوارش کمک می کنند و مانع از یبوست می شوند.
سطح پایین کلسترول
فیبرهای پاپ کرن تاثیری دارند که می توانند مانع از افزایش کلسترول در دیواره عروق و شریان ها شوند. در این صورت احتمال بروز بیماری های قلبی مانند تصلب شریان، حمله قلبی و سکته های مغزی کاهش می یابد.
کاهش قند خون
زمانی که مقدار زیادی فیبر به بدن برسد، دفع و جذب قند خون و همچنین میزان انسولین تنظیم می شود. کاهش قند خون مزیت عالی برای بیماران دیابتی است و توصیه می شود این افراد حتما از این خوراکی استفاده نمایند.
پیشگیری از سرطان
طی چند سال گذشته محققان دریافتند که پاپ کرن مقدار بالایی آنتی اکسیدان دارد. در واقع، ترکیبات پلی فنولیک آن به عنوان آنتی اکسیدان برای بدن بسیار عالی است. محققان همچنین به این نتیجه رسیدند که قدرت آنتی اکسیدانی پاپ کرن به اندازه مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات مفید خواهد بود.
آنتی اکسیدان ها ترکیبات دفاعی برای همه افراد هستند که عملکرد رادیکال های آزاد عامل ابتلا به بیماری های مختلف از جمله سرطان را خنثی می کنند.
ضد پیری
رادیکال های آزاد در بروز علائم پیری مانند چین و چروک پوستی، لکه ها، استحاله ماکولای چشمی و نابینایی، تحلیل عضلانی، ضعف عملکرد شناختی مغز، پوکی استخوان، آلزایمر، دمانس و ریزش موها نقش دارند. آنتی اکسیدان های مؤثر پاپ کرن می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش آُسیب های رادیکال های آزاد داشته باشد.
کاهش وزن
یک فنجان معمولی پاپ کرن فقط 30 کالری دارد که 5 برابر کمتر از همین مقدار چیپس است. به علاوه، فیبرهای آن احساس سیری سریع را ایجاد می کنند و مانع از ترشح هورمون گرسنگی می شود.
نکته مهم: خواص مصرف پاپ کرن در صورتی برای بدن مفید خواهد بود که بدون افزودن شکر، نمک، کره، سس یا دیگر افزونی ها استفاده شود.
از اضافه کردن روغن زیتون یا دیگر روغن های گیاهی هنگام طبخ خودداری کنید زیرا بر پلی فنول های آن تاثیر می گذارد.
منبع : قدس آنلاین
470
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید