اخترشناسان از لحظه تولد یک سیاره تصویربرداری کردند

تا به امروز، ما تقریبا به خوبی می دانیم که سیارات و ستاره ها چطور متولد می شوند؛ اما اولین ستاره ای که تصویر تولد آن دیده شد، LkCa 15 b نام داشت. این پروتوسیاره که شباهت زیادی به سیاره مشتری داشت، به دور ستاره ای جوان با فاصله 450 سال نوری از زمین می گشت و اولین بار توسط دکتر مایکل آیرلند و دکتر آدام کراوس کشف شد.

با این حال، در آن زمان، محققان مطمئن نبودند که آیا واقعا در حال تماشای تولد یک ستاره اند یا خیر. حالا گروهی دیگر از محققان تصاویری از LkCa 15 b دریافت کرده اند و تقریبا اطمینان دارند که توانسته اند لحظه تولد و شکل گیری یک سیاره را مشاهده کنند. هم چنین، این تصاویر سبب شده که این محققان، نظریه تکوین که پیش از این به اثبات نرسیده بود را تایید کنند؛ چرا که پروتوسیاره مورد نظر، با دمای بیش از حد گاز هیدروژن خود (چیزی برابر با 17500 درجه فارنهایت) درخششی عجیب از خود ساطع می کند.

گزارش این گروه، که در وب سایت Nature منتشر شده، نظریاتی مختلف را به نوشته دو تن از فارغ التحصیلان دو دانشگاه آریزونا و استنفور بیان می کند.

بزرگ ترین چالش برای تشخیص اگزوسیاره ها (گونه ای بزرگ تر از پروتوسیاره ها) این است که درخشش ستاره هایشان بیش از اندازه زیاد است. همان طور که استفانی سالوم، یکی از محققین گروه، در گزارش خود آورده، تفاوت درخشش اگزوسیاره ها با سایر سیاره ها، همانند تفاوت روشنایی یک کرم شب تاب با یک فانوس دریایی است.

البته و خوش بختانه، امروزه ما به تلکسوپ های قدرتمند روی زمین دسترسی داریم و این گروه، از تلسکوپ بزرگی واقع در آریزونا و نیز تلسکوپ   Magellan در کشور شیلی برای کار خود بهره برده است. یکی از گازهایی که معمولا در پروتوپلنت ها وجود دارد و توسط تلسکوپ ها جذب می شود، گاز هیدروژن است. این گاز، نوعی طول موج قابل مشاهده از نور پدید می آورد که معمولا با نام «هیدروژن آلفا» از آن یاد می شود.

تلسکوپ Magellan این توانایی را دارد که بُعد قرمز رنگ طول موج هیدروژن آلفا را دریافت کند و در همین راستا، تلسکوپ مورد بحث به سمت بخشی از آسمان هدف قرار داده شده بود که LkCa 15 b در آن جا قرار دارد.

تصویر بالا و ویدیویی که در پایین مطلب مشاهده خواهید کرد، با ترکیب کردن تصاویر اینفرارد از دریافت شده از طریق تلسکوپ Magellan به دست آمده اند. تیم این پروژه، هم چنین مجبور شده که نور بیش از اندازه ستاره میزبان را که به دلیل اتموسفر زمین به وجود آمده بود را از تصویر حذف کند؛ اما مشخص است که آن ها توانسته اند از لحظه تولد و شکل گیری سیاره مورد نظر، عکس برداری کنند.

سالوم، کیت فالت و سایر اعضای تیم به بررسی پروتوسیاره مورد نظر ادامه می دهند و امیدوارند که از این طریق، به درکی بهتر از چگونگی شکل گیری منظومه شمسی برسیم. هم چنین، اطلاعات این تیم نشان می دهد که بزودی دو سیاره کوچک دیگر نیز در اطراف LkCa 15 b متولد خواهند شد و مطمئنا مشاهده آن ها نیز اطلاعاتی ارزشمند با خود به همراه خواهد داشت.

منبع : digiato.com
475
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید