ارتباط ساعات شبانه روز با بیماری‌ها

سرفه، عطسه، درد و … می تواند علت های متفاوتی داشته باشد و آن ساعت از روز که این اتفاق می افتد، می تواند در تشخیص علت آن موثر باشد و به درمان آن کمک کند.

در این مطلب به مشکلات و بیماری های مختلف و ارتباط آن با ساعات روز می پردازیم.
  • سردرد
اگر صبح با سردرد از خواب بیدار شدید، علت آن می تواند آپنه خواب باشد. آپنه خواب که یکی از علامت های آن خروپف است، میزان دی اکسید کربن (CO2) خون را افزایش می دهد. میزان زیاد CO2 باعث تراکم اسید می شود و این امر به سردرد می انجامد. سینوزیت نیز می تواند علت دیگر این سردرد باشد. با تراکم خلط و به علت قرار گرفتن در حالت افقی هنگام خواب، این خلط تخلیه نمی شود و باعث سردرد می شود. با حرکت کردن و تخلیه آن، درد نیز کاهش پیدا می کند. میگرن که بیشتر از صبح شروع می شود، می تواند روزها باقی بماند. بسیاری از افراد با درد میگرن از خواب بیدار می شوند، با افت میزان اکسیژن هنگام خواب، حمله میگرن تشدید می شود. اما سردردهای مزمن طی روز می تواند به علت مصرف زیاد قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار باشد و با افزایش مصرف هنگام ظهر، فرد دچار سردرد می شود. کافئین خاصیت مدر دارد و باعث کم شدن آب بدن و سردرد می شود.
مصرف خوراکی شیرین هنگام عصر می تواند باعث افزایش و سپس کاهش میزان قند شود که به دنبال آن فرد دچار سردرد می شود.
با رسیدن به آخر روز، استرس و فشار روی چشم به سردردهای تنشی منجر می شود. عضلات اطراف چشم به علت فشار کار هنگام استفاده از رایانه، دچار اسپاسم می شود و این امر باعث تحریک اعصاب می شود تا علایم درد به مغز انتقال پیدا کند.
  • عطسه
عطسه کردن در طول روز ممکن است به علت ویروس سرماخوردگی باشد. علت اصلی عطسه کردن در صبح، حساسیت است. افرادی که حساسیت دارند تنها زمانی که بیدار هستند شروع به عطسه کردن می کنند، با این که هنگام شب نیز در معرض هاگ، کک و مواد آلرژی قرار دارند. از طرفی دستگاه تهویه می تواند راه بینی را خشک کند که به عطسه کردن اول صبح منجر می شود. گاهی سینوزیت، التهاب دیواره سینوس ها می تواند به عطسه اول صبح منجر شود. با حرکت کردن فرد، خلط از سینوس ها تخلیه می شود. عطسه کردن در طول روز نیز بیشتر به علت ورود ویروس ها به دستگاه تنفسی است.
عطسه ای که در آخر روز بدتر می شود ممکن است به علت تب یونجه باشد. در طول روز گرده در هوا بلند می شود و با افت دما، گرده به زمین می ریزد و فرد در معرض گرده قرار می گیرد. به عنوان راه حل، باز نکردن پنجره هنگام صبح و دوش گرفتن قبل از خواب مناسب است تا تمامی گرده شسته شود. برای برخی افراد، شستن بینی با آب نمک مفید است. اگر هنگام شب از قرص آنتی هیستامین استفاده می کنید، بهتر است 3ساعت قبل از خواب آن را مصرف کنید.
  • سرفه
سرفه اول صبح می تواند به علت ناراحتی ریوی مانند برونشیت یا آمفیزم باشد. با سرفه کردن، خلطی که طول شب در ریه جمع شده است، تخلیه می شود.
مبتلایان به آسم به علت التهاب در راه تنفسی، هنگام صبح دچار سرفه می شوند. در اول صبح، میزان کورتیزول در پایین ترین حد قرار دارد و با بالا رفتن کورتیزول طی روز این ماده شیمیایی التهاب ریه را کاهش می دهد، در نتیجه سرفه کاهش پیدا می کند.
سرفه در طول روز به علت عفونت ویروسی از جمله سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. اگر پس از این که غذا مصرف کردید، به سرفه افتادید، احتمالا علت آن ریفلاکس معده است. گاهی نیز مصرف داروهای کنترل فشارخون، سرفه های خشک و ناراحت کننده ای ایجاد می کند. این داروها اغلب هنگام صبح، یک ساعت قبل از صبحانه مصرف می شود. به همین علت است که علایم طی روز بدتر می شود. سرفه هنگام شب در مبتلایان به آسم شایع تر است و مانع خوابیدن آن ها می شود.
  • درد مفصل

درد مفصل در مبتلایان به روماتوئید آرتریت هنگام صبح بدتر است. علت این امر ساعت بیولوژیکی بدن است که روند التهاب را کنترل می کند. هنگام شب، بدن ماده شیمیایی به نام سایتوکینز تولید می کند که در صورت ترشح زیاد، باعث التهاب می شود.

طی روز، «سایتوکینز» به طور طبیعی افت می کند و باعث کاهش التهاب و تسکین درد می شود. اما مبتلایان به استئوآرتریت (ورم مفصل و استخوان) با طی شدن روز و فشار بیشتر روی مفصل ها احساس درد بیشتری می کنند.
منبع : parsineh.com
563
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید