استرس و کم خوابی از پیامدهای منفی اعتیاد به اینترنت است

رییس ششمین همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه گفت: استرس، کم خوابی، چاقی، هیجان و کاهش تمرکز فکری از پیامدهای منفی اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی است.
دکتر مصطفی معین روز سه شنبه در این همایش در بیمارستان روزبه، افزایش احتمال اعتیاد به مصرف سیگار و مواد، روی آوردن به رفتارهای پرخطر جنسی، تهدید و زورگیری و مشکلات بینایی و صرع را از دیگر پیامدهای منفی اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی عنوان کرد.
وی افزود: آموزش و پرورش، خانواده ها و حتی دانشگاه ها در رابطه با فناوری های جدید منفعلانه برخورد می کنند و به روز نیستند.
وی تصریح کرد: این مشکلات با فیلتر، خشونت و بگیر و ببند حل نمی شود.
او که ریاست کرسی یونسکو در آموزش سلامت را بر عهده دارد اضافه کرد: عصر ارتباطات بیشتر از آنکه برای جهان غرب مفید باشد برای کشورهای در حال توسعه فرصت است و نباید از این فرصت ها پیشگیری کرد.
معین در بخش دیگری از سخنانش به حقوق کودکان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه وضعیت حقوق کودکان در ایران قرمز یا سیاه نیست اما باید توجه کنیم که عقب نیفتیم.
این استاد دانشگاه ادامه داد: کنوانسیون حقوق کودک دارای چهار محور اصلی از جمله حق زندگی و عدم تبعیض است.
وی گفت: جامعه پرافتخار ایرانی از بالاترین تنوع قومیتی و فرهنگی برخوردار است و این یک فرصت است اما جنبه منفی آن نیز این است که این مساله موجب تبعیض هایی می شود و کسانی که مورد تبعیض واقع می شوند آسیب پذیر هستند.
وی یادآور شد: 21 میلیون نفر معادل یک سوم جمعیت کشور را کودکان تشکیل می دهند.
معین تصریح کرد: کودکان دختر با محرومیت هایی مانند معلولیت در معرض بیشتری از آسیب قرار دارند.
رییس همایش سلامت روان و رسانه گفت: تنها گزارش وضعیت اجتماعی ایران 80 میلیونی در سال 90 منتشر شده است.
وی با اشاره به رونمایی کتاب ستاد ملی حمایت از کودک گفت: این گزارش در اولین فرصت به دولت خواهد رفت تا در مجلس بعدی تصویب شود.
همایش سلامت روان و رسانه در بیمارستان روزبه فردا به کار خود پایان خواهد داد.

منبع : ایرنا
446
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید