استرس چه بلاهای هولناکی بر بدن وارد می کند

استرس موجب ارسال امواج غیر معمول بر بدن حتی در زمان استراحت می شود و علاوه بر آسیب های جسمی زیاد آسیب های روانی هم وارد می کند.

تردیدی نیست که استرس بیش از حد در سلامت روحی و و جسمی افراد تاثیر گذار است و لذا ضرورت دارد تا با شناخت عوامل و آسیب هایی که این عامل می تواند به بدن وارد کند در صدد کنترل آن بر آییم
به همین بهانه و در زمینه اثرات منفی استرس بر بدن و روش های کنترل آن با دکتر بهروز نیکنام متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه گفت و گویی انجام دادیم.

دکتر نیکنام در پاسخ به این پرسش که استرس زیاد بستر ساز چه بیماری هایی است گفت: استرس زیاد علاوه بر اینکه زمینه ساز بیماری های روحی و روانی را فراهم می کند در زمینه های جسمی نیز باعث بروز بیماری های قلبی، مغزی و گوارشی در افراد می شود و حتی بسیاری از موارد استرس می تواند علائمی مانند بیماری های ام اس و یا تومورهای مغزی را در فرد نشان دهد.

این متخصص مغر و اعصاب با بیان اینکه استرس یک عامل عصبی است و موجب تغییر سطح واسطه های عصبی درون مغز می شود خاطر نشان کرد: استرس موجب ارسال امواج غیر معمول بر بدن حتی در زمان استراحت می شود.

دکتر نیکنام ادامه داد: زمانی که فرد دچار استرس شدید می شود با علائمی مانند خواب رفتن دست ها و یا پاها به علت ترشح هورمون آدرنالین می شود. این هورمون باعث گشاد شدن عروق و افزایش خون رسانی به عضلات شده و بعد از ارسال علائم مغزی همراه با تنفس شدید عروق به سرعت تنگ می شوند که این عامل خواب رفتن دست و پا و یا سردی در اندام های بدن را به دنبال دارد.

استرس عامل بسیاری از سردردها

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه استرس را می توان عامل بسیاری از سردردها ذکر کرد خاطر نشان کرد: بسیاری از سردرد هایی که در افراد ایجاد می شود مانند سردرهای میگرنی و حتی مشکلات چشمی از قبیل تاری دید نیز می تواند ناشی از وجود استرس بالا در فرد باشد.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر ایجاد سردرد استرس باعث خستگی و بی خوابی نیز شده و افرادی که به صورت مداوم در معرض استرس هستند به مرور زمان دچار کاهش حافظه نیز خواهند شد.

اثرات روانی استرس چیست؟

دکتر نیکنام با بیان اینکه علاوه بر اثراتی که استرس زیاد در زمینه جسمی به افراد وارد می کند فردی که دچار استرس بالاست به بیماری های روان تنی نیز دچار می شود ادامه داد: در بیماری روان تنی فرد دچار علامت هایی مانند دردهای عمومی ، مشکلات گوارشی و حتی عدم توانایی در صحبت کردن و یا داشتن بیماری های مغزی می شود که در این زمینه برای معالجه این بیماری ها به پزشکان زیادی مراجعه کرده در حالیکه این بیماری ها اصلا وجود خارجی نداشته و فقط زمان و هزینه زیادی از بیمار تلف می شود.

دکتر نیکنام ادامه داد: بیماری های روان تنی که ناشی از استرس بالا است معمولا از سن 30 سالگی به بعد شروع شده و تا چند سال ادامه ادامه دارد ولی نکته مهم در این بیماری لزوم درمان زود هنگام آن است زیرا اگر بیماری مزمن شود درمان آن از نظر روانی بسیار مشکل است.

روش های مبارزه و درمان استرس
این متخصص مغر و اعصاب در زمینه روش های درمانی کاهش استرس گفت: اولین روش برای کاهش استرس ارائه مشاوره های روان شناسی توسط پزشکان متخصص است .
وی ادامه داد: افرادی که همواره استرس زیادی دارند باید تفکرات خود را به سمت مثبت اندیشی سوق داده و همواره موارد منفی که باعث افزایش استرس در فرد می شود را از خود دور نگه دارند.

این متخصص مغز و اعصاب خاطر نشان کرد: افراد باید در زندگی روز مره خود با حوادث و یا مشکلاتی که برای آنها به وجود می آید با جرات روبرو شده و آنها را به طور منطقی خود حل کنند.
وی ادامه داد: استفاده از روش های نوین مشاوره مانند روش های “بیو فیدبک “(کارگاه های روان پزشکی) نیز می تواند در کاهش استرس تاثیر گذار باشد.

دکتر نیکنام در مورد استفاده از روش های دارویی در کاهش استرس گفت: در مواردی که استرس با راه های ذکر شده کاهش نیابد فقط تحت نظر پزشک متخصص اعصاب و آن هم برای مدت کاملا مشخص می توان برای کاهش استرس از درمان های دارویی نیز استفاده کرد.

منبع : asriran.ir
1015
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید