استقبال از تیناگراست؛ داروی دانش‌بنیان ایرانی


استقبال از تیناگراست؛ داروی دانش‌بنیان ایرانی

در دومین روز از نمایشگاه توسعه علوم و فن‌آوری کشورهای اسلامی نمایندگانی از کشورهای آفریقایی و آسیایی با حضور در غرفه شرکت دانش‌بنیان آریاتیناژن با دستاورد دارویی بیوتکنولوژیک این شرکت به نام «تیناگراست» آشنا شدند.

نمایندگان کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، مالزی و مصر در دیدارشان از غرفه این شرکت پیشنهاد ایجاد خط تولید مشترک در کشورهای خود و اخذ نمایندگی از این محصول دانش‌بنیان ایرانی را ارائه کردند.
داروی تیناگراست (Tinagrast) برای بیماران سرطانی تجویز می‌شود که شیمی‌درمانی کرده‌اند. این دارو با غلبه بر عارضه نوتروپنی و هایپرترمیا، توان غلبه بر عفونتهای باکتریایی را به بیمار می‌دهد. ماده اولیه این دارو برای اولین بار در کشور با فرمولاسیون innovator در اختیار جامعه پزشکان و بیماران قرار گرفته است.

همچنین محصول نهائی این دارو به صورت سرنگ از پیش پر شده (prefilled syringe) در طرح و بسته بندی با اهداف صادراتی روانه بازارهای خارجی و داخلی شده است.
مزایای Tinagrast نسبت به برندهای دیگر کاهش ۷۵ درصدی قیمت، ارزآوری بالا برای کشور، از بین بردن انتقال آلودگی، و کاهش حجم و نوآوری در فرمولاسیون است که سبب جذب سریع‌تر دارو و و کاهش احساس درد موضعی می‌شود.
شرکت دانش‌بنیان و فن‌آوری‌محور «آریاتیناژن» که عضو پارک علم و فناوری استان گلستان است با سرمایه گذاری و تولید دانش فنی این دارو برای ۳۶ نفر در منطقه محروم شهرک صنعتی آق قلا (۱۰ کیلو متری گرگان) ایجاد اشتغال مستقیم کرده است و با عرضه با کیفیت یک محصول رقابتی توانسته است جلوی خروج ارز از کشور را بگیرد.

منبع : سلامانه
321
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید