اسپند، دارویی برای جسم و روح

در فرهنگ امروزی غربی از اسپند به دلیل خاصیت قوی آن در مهار مونوآمین اکسیداز، استفاده می شود.

در ترکیه، قسمت هایی از آن را خشک می کنند و برای رفع «چشم زخم» در خانه و خودروهای خود آویزان می کنند. در ایران، آن را می سوزانند و از دود آن برای پالایش هوا و همچنین، ذهن استفاده می کنند. قرن هاست که در خاورمیانه از آن به عنوان یک دارو استفاده می شود.

کاربرد اسپند در طب سنتی گیاهی ایران

اسپند می تواند جنون را درمان کند. دود اسپند برای رفع دندان درد مناسب است. اسپند برای ترک اعتیاد، درمان سرفه و تصفیه خون مفید است. دود اسپند حساسیترا برطرف می کند. اگر از آن طبق دستور العمل استفاده شود، به درمان آسم کمک می کند. اسپند برای درمان اِدِم (تورم ناشی از جمع شدن مایعات اضافی در بافت های بدن) و درد سیاتیک مفید است. دانه های اسپند خواب آور هستند، باعث عرق کردن می شوند، ضد کرم هستند و قاعدگی را تنظیم می کنند.

اسپند خلط آور است؛ اسپند شیر مادر را افزایش می دهد، ادرارآور و بادشکن است. خوردن دانه های اسپند برای درمان صرع، جنون و دیگر بیماری های عصبی و روانی مفید است.

خوردن دانه های اسپند خیس شده در آب، برای هضم مواد ایجاد کننده اگزما، تصفیه خون و دفع خلط مفید است.

۳۷گرم از دانه های اسپند را در ۱۵۰ گرم آب بجوشانید، سپس محلول بدست آمده را صاف کنید و آن را با ۱۰۰ گرم عسل و ۷۰ گرم کنجد مخلوط کنید؛ خوردن این ترکیب برای آسم و درمان سرفه های خشک و  سرفه های خلطی مفید است.

مقدار کمی از دانه های اسپند را با ۳۰ برابر آب انگور ترکیب کنید و آن را تا حدی بجوشانید که ¼ از مایع باقی بماند؛ نوشیدن روزانه ۱۰ گرم از این ترکیب به مدت ۳۰ روز، برای درمان تشنج بسیار مؤثر است.

برای کسانی که درد سیاتیک دارند، خوردن روزانه ۷٫۵ گرم از دانه های اسپند به مدت ۱۵ روز، مؤثر خواهد بود.

ترکیب دانه های اسپند، بذر کتان و عسل برای آسم تجویز می شود.

اسپند برای درمان زودانزالی و احتلام (انزال منى در خواب) مفید است.

هشدار: از مصرف بیش از ۵-۱۰ گرم از اسپند به شدت خودداری کنید زیرا مصرف بیشتر از این حد می تواند سمی باشد.

 

ترکیب شیمیایی اسپند

اسپند حاوی آلکانوئیدهایی همچون هارمین، هارمالین و هارمال است. از لحاظ پزشکی، هارمالین دستگاه عصبی مرکزی را تقویت می کند.

خواص درمانی

اسپند ضد باکتری، افزایش دهنده شیر، تنظیم کننده قاعدگی، بادشکن، ادرارآور، از بین برنده کرم کدو است؛ برای بیماری های عصبی، صرع، جنون، فراموشی مفید است؛ به درمان اِدِم و تسکین  درد سیاتیک کمک می کند و تصفیه کننده خون است.

عصاره اسپند برای ترس، فلج، صرع و انقباض ناگهانی ماهیچه ای مفید است و به تسکین کمردرد و سیاتیک کمک می کند و برای کلیه و رحم بلغمی مزاج (سرد و تر) نیز مفید است. دانه اسپند ضددرد و برای معده درد مفید است؛ اسپند تب بر نیز می باشد.

نحوه استفاده

 • پودر اسفند: مصرف ۵ تا ۷٫۵ گرم از اسپند کوبیده شده به مدت ۱۵ شب، درد سیاتیک را تسکین می دهد. ترکیب پودر اسپند با بذر کتان و عسل نیز برای بیماران مبتلا به آسم مفید است.
 • پودر دانه های اسپند: برای جلوگیری از نفخ، ۱۰ گرم از دانه های اسپند را بکوبید، ۲۵۰ گرم عسل به آن اضافه کنید و روزانه ۳ قاشق چای خوری از آن بخورید. برای کنترل صرع، دانه های اسپند را بکوبید و به مدت دوماه، عصرها، دو گرم از آن بخورید.
 • ترکیب دانه های اسپند با گیاهان دیگر: برای درمان خشکی صدا، ۵ گرم اسپند را با ۱۰ گرم زوفا و ۲۵ گرم عسل ترکیب کنید و روزی سه قاشق چای خوری از آن بخورید.
 • شربت ضد آسم: دو گرم اسپند را بکوبید و با دو گرم پوره مخلوط کنید. یک فنجان عسل و جوشانده ختمی، رازیانه، بنفشه و ۳۰ گرم انجیر به آن اضافه کنید. این شربت یک داروی ضد آسم بسیار مؤثر است.
 • جوشانده برگ های اسپند: این جوشانده برای درمان جراحت مؤثر است.
 • اسپند خیس خورده: برای تصفیه خون و رفع اگزما مفید است.
 • جوشانده اسپند و آب انگور: ۴۵۰ گرم اسپند را با ۱۵ کیلوگرم آب انگور بجوشانید و بگذارید ¾ مایع بخار شود؛ مصرف روزانه دو گرم از این ترکیب به مدت یک ماه، برای درمان سردرد مزمن و کنترل سرع مفید است.
 • دم کرده گیاه اسپند: برای جلوگیری از ضعف ماهیچه ها، دم کرده اسپند را روی آنها بمالید. مصرف دم کرده اسپند به همراه روغن کنجد، به درمان بیماری های ریوی و کبد کمک می کند.
 • ترکیب ماساژی: ۵ گرم اسفند را با ۱۵ گرم شوید، ۱۵ گرم دارچین، ۱۰ گرم دانه شبدر زرد شیرین و ۵ گرم خسرودار (ریشه جوز) بجوشانید. پس از سرد شدن، آن را روی آن قسمت از بدن که دچار تشنج شده است، بریزید و ماساژ دهید.
 • ترکیب ماساژی: ۵۰ گرم دانه اسپند را کمی بکوبید طوری که کاملا پودر نشود و آن را به آب در حال جوشیدن اضافه کنید. بگذارید نیمی از مایع بخار شود. ترکیب باقی مانده را با ۲۰۰ گرم روغن کنجد مخلوط کنید و آن را روی قسمت های فلج بدن بیمار بمالید.
 • مرهم دانه های اسپند: برای تسکین درد مفاصل، ۱۰ گرم دانه اسپند را با ۱۰ گرم مرزنجوش، ۱۰ گرم دارچین و ۱۰ گرم دانه شبدر زرد شیرین ترکیب کنید و بکوبید. با اضافه کردن کمی روغن، مرهم آماده می شود.
 • عصاره اسپند:  ماساژ با این عصاره برای ترس، ضعف، صرع و گرفتگی ناگهانی عضلات مفید است.
 • حمام گیاهی: اگر قسمتی از بدن لمس شده است، میزان برابری از دانه های اسپند، مرزنجوش، دارچین، برگ های پرتقال تلخ، سُداب، اسطوخودوس، بادرنجبویه، برگ های گل ختمی را با هم ترکیب کنید و بجوشانید؛ پس از سرد شدن از بیمار بخواهید که در آن بنشیند. این حمام گیاهی برای بیماران فلج مفید است.
 • ترکیب شوینده: جوشانده ریشه اسپند برای از بین بردن شپش کاربرد دارد.
 • داروی مؤثر برای اعصاب: برای کنترل خستگی ذهنی  و فیزیکی و بازیابی انرژی جوانی، ۵ گرم از پودر اسپند را با ۵ گرم زنجبیل، ۵ گرم میخک، ۱۵ گرم دانه ریحان، ۱۰ گرم بادرنجبویه و ۵ گرم هل ترکیب کنید و بکوبید. آن را با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید و روزی سه قاشق چای خوری از آن بخورید.

 

منبع : baghdaroo.com
1635
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید