افزایش ریسک مرده زایی به علت اضافه وزن بین بارداری:

محققان سوئدی در تحقیقات اخیر خود دریافتند که اضافه وزن میان بارداری می تواند ریسک ابتلا به مرده زایی یا تولد کودک مرده را به همراه داشته باشد.

محققان اطلاعات موجود در رابطه با 450 هزار زن که در طی سالهای 2012-1992 ، حداقل دو بارداری داشته اند را مورد بررسی قرار دادند. زنانی که در بین دو بارداری BMI  بدن آنها 4 درجه ( 11 کیلوگرم) افزایش داشت 50% بیشتر در معرض به دنیا آوردن کودک مرده بودند تا آنهایی که بین دو بارداری وزن ثابتی داشتند.

در این مطالعه مشخص شد مادرانی که بین دوبارداری 6 تا 11 کیلو گرم اضافه وزن داشتند، 27 تا 60% بیشتر احتمال دارد که در بارداری دوم ،کودک آنها در یک سال اول تولد فوت کند. در این مطالعه نشان داده شد که 15% زنان پس از زایمان اول دچار حداقل 6 کیلوگرم اضافه وزن می شوند.

این مطالعه تاکید می کند که زنان قبل از بارداری باید وزن متعادل و مناسب داشته باشند. محققان هنوز علت رابطه این دو را درک نکرده اند ، اما می دانند که چاقی و اضافه وزن چگونه سبب افزایش التهاب در بدن می شود که ارتباط مستقیم با تولد نوزاد مرده دارد. محققان می گویند سن مادر و مصرف سیگار نیز در این عارضه دخیلند.

نتایج کامل این مطالعه در 2 دسامبر 2015 در مجله Lancet به چاپ رسیده است.

منبع : سلامت دیجیتال
595
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید