افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزا در تهران

عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد ابتلا به آنفلوانزا در تهران افزایش یافته اما هیچ موردی از مرگ ناشی از این بیماری در تهران گزارش نشده است.

مسعود مردانی روز دوشنبه افزود: آمار دقیق وضعیت آنفلوانزا در تهران و کشور را مسئولان مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت باید اعلام کنند اما شواهد بنده به عنوان عضو کمیته کشوری آنفلوانزا، نشان می دهد که موارد ابتلا به این بیماری در تهران افزایش یافته و مراجعه بیماران مبتلا به بیمارستان های تهران بیشتر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به سرد شدن هوا و مسافرت بعضی از هموطنان به برخی کشورهای همسایه و تحرک جمعیتی ناشی از آن، افزایش موارد این بیماری قابل پیش بینی بود و طبیعی است که در این موقعیت موارد این بیماری افزایش یابد.

عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوانزا گفت: داروی درمان آنفلوانزا که قبلا فقط در بیمارستان های دولتی بود اکنون در داروخانه ها نیز توزیع شده است اما واکسن پیشگیری از آنفلوانزا همه جا در دسترس نیست و کم شده است.

وی درباره توزیع واکسن روسی آنفلوانزا در داروخانه ها به خبرنگار ایرنا گفت: بنده هم توزیع واکسن روسی آنفلوانزا را شنیده ام اما اطلاعی از آن نداریم،احتمالا چون واکسن آنفلوانزای برندهای قبلی کم شده است، این واکسن را وارد کرده اند.

عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: که زمانی که واکسن فراوان بود، گروه های پر خطر شامل زنان باردار، بیماران تنفسی، قلبی و سرطانی واکسن آنفلوانزا تزریق نمی کردند و پیشگیری بر درمان اولویت نداشت.

مردانی اضافه کرد: این گروه ها بیش از افراد عادی در برابر بیماری آنفلوانزا در خطرند و متاسفانه کمتر از پنج درصد زنانی که اکنون باردار هستند، واکسن آنفلوانزا تزریق کرده اند.

بیماری آنفلوانزا که به گفته مسئولان وزارت بهداشت با نوع ویروس H1N1 در کشور وجود دارد از طریق دست دادن، روبوسی، تماس با اشیا آلوده به این ویروس منتقل می شود، این ویروس تا 24 ساعت روی اشیا، زنده می ماند و قابل انتقال است.

بر اساس آخرین اعلام مسئولان وزارت بهداشت این بیماری طی یک ماه گذشته در کشور 43 قربانی داشته است.

منبع : ایرنا
593
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید