انواع قارچ‌های پوستی؛ علت و درمان

یک متخصص پوست و مو با اشاره به علت افزایش شیوع قارچ‌های پوستی، گفت: از درمان خودسرانه عارضه‌های پوستی خودداری کرده و برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنید.
دکتر محمد امیدیان اظهار کرد: قارچ های پوستی در نقاطی که سطح بهداشت پایین است، شیوع بیشتری دارند، البته در برخی موارد که افراد لباس‌های یکدیگر را می‌پوشند یا در استخرهای شنا و مکان‌های شلوغ از جمله پادگان ها و خوابگاه ها که امکان تماس پوستی بیشتری وجود دارد، ممکن است قارچ های پوستی به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل شوند؛ برخی از این قارچ ها به شدت واگیردارند.
وی با بیان اینکه قارچ کشاله ران در مردان شیوع بیشتری دارد، گفت: این نوع قارچ پوستی بسیار خارش‌دار است و متاسفانه افراد مبتلا به آن جهت درمان به پزشکان غیر متخصص پوست مراجعه کرده و از داروهایی که نباید استفاده کنند، استفاده می کنند که از جمله این داروها می توان به داروهای کورتون‌دار مانند بتامتازون اشاره کرد.
این متخصص پوست و مو مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز افزود: داروهای کورتون‌دار عارضه را گسترده‌تر می‌کنند و افراد مبتلا به این عارضه زمانی به متخصص پوست مراجعه می‌کنند که بیماری پیشرفت کرده باشد. این بیماری به گونه‌ای است که فرد باید سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کند و عارضه درمان شود. قارچ پوستی کشاله ران ظرف سه تا چهار هفته درمان‌پذیر است.
امیدیان عنوان کرد: در برخی مواقع نیز ممکن است نواحی دیگر بدن مانند تنه نیز به قارچ های پوستی دچار شود، قارچ پوستی تنه عارضه ای به شکل حلقوی ایجاد می کنند؛ این نوع قارچ ها بسیار واگیردار هستند و مراجعه به متخصص مربوطه و درمان سریع آن بسیار ضروری است.
وی اظهارکرد: قارچ های کچلی سر از دیگر انواع قارچ های پوستی شایع است که یک نوع آن معمولی و فاقد التهاب است. نوع معمولی قارچ کچلی سر به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و بیشتر در بین پسربچه‌ها شایع‌تر است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: عارضه پوستی در فرد با ابتلا به این نوع قارچ پوستی، به صورت حلقوی ایجاد می شود و به دنبال آن موهای سر به راحتی کنده شده و سر پوسته پوسته می شود. این نوع قارچ نیز به شدت واگیردار است، به طوری که چنانچه کودک مبتلا به آن وارد مدرسه شود، قارچ کچلی سر به سرعت به دیگر دانش آموزان هم منتقل خواهد شد.
امیدیان ادامه داد: نوع دیگر قارچ کچلی سر از نوع التهابی است که بیشتر در مناطق روستایی و در افرادی که بیشتر با دام سر و کار دارند، دیده می‌شود. این قارچ از دام به انسان قابل انتقال است و بیشتر کودکان در معرض ابتلا به این قارچ پوستی هستند.
این متخصص پوست و مو عنوان کرد: این نوع قارچ پوستی چون به شدت التهابی است، ناحیه مبتلا بسیار دردناک و دچار تورم و عفونت می‌شود و چنانچه فرد برای درمان به پزشک متخصص مراجعه نکند، جای ضایعه باقی می‌ماند و موها نیز رشد نخواهد کرد.
وی گفت: این قارچ حیوانی ممکن است از انسان به انسان منتقل نشود، ولی اگر برای درمان آن دیر اقدام شود، متاسفانه جای آن شبیه یک سوختگی وسیع بر روی ظاهر فرد تاثیر منفی خواهد گذاشت.
این متخصص پوست و مو مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، قارچ انگشتان پا و کف پا را یکی دیگر از انواع قارچ‌های شایع پوستی عنوان کرد و گفت: این نوع قارچ از طریق پوشیدن کفش مشترک یا استفاده مشترک از دمپایی در استخرها از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و به شدت واگیردار است. این قارچ باعث می شود ناحیه بین انگشتان پا پوسته پوسته و دچار خارش زیاد شود. کف پا هم ممکن است به دلیل ابتلا به این نوع قارچ تاول زند.
امیدیان اظهارکرد: عارضه دیگری که قارچ های پوستی روی بدن افراد مبتلا ایجاد می کنند، تغییر رنگ ناخن به قهوه ای و زرد است. ناخن به واسطه این قارچ ها پوسته پوسته شده و گاهی ترک برمی‌دارند یا تخریب می‌شوند. پزشک با مشاهده این علائم درخواست آزمایش می دهد و چنانچه آزمایش قارچ افراد مبتلا به این عارضه مثبت باشد، باید سریعا تحت درمان قرار گیرند.
وی با بیان اینکه درمان مشکلات ناخن از درمان نواحی دیگر بدن مبتلا به قارچ های پوستی طولانی‌تر است، افزود: چنانچه در روند درمان، ناخن آسیب دیده کشیده شود، مدت زمان درمان معمولا به 4 تا 6 ماه کاهش می‌یابد، در غیر این صورت درمان یک سال به طول می انجامد.
این متخصص پوست و مو رعایت بهداشت فردی را عامل مهم در پیشگیری از شیوع قارچ های پوستی و ابتلا به آن‌ها دانست و گفت: برای درمان قارچ‌هایی چون کچلی سر حتما باید از داروهای خوراکی استفاده شود، اما برای قارچ‌های بدن چنانچه وسعت عارضه کم باشد، کافی است از داروهای موضعی استفاده شود. اما اگر عارضه وسیع باشد هم داروهای موضعی و هم خوراکی برای درمان آن باید تجویز کرد.
امیدیان در ادامه به نوعی آسیب ناخن ها اشاره کرد و گفت: علاوه بر قارچ پوستی که ناخن ها را تهدید می کند، نوعی عارضه نیز موجب می شود اطراف ناخن ملتهب و دردناک شده که با خروج عفونت از محل آسیب دیده همراه است. در صورت درمان نکردن به هنگام این عارضه، ممکن است ناخن تخریب شود.
وی افزود: افرادی که در معرض این آسیب هستند، معمولا زمینه حساسیت دارند و شامل خانم‌های خانه دار، آرایشگرها، شیرینی پزها و همه افرادی که دست هایشان به طور مرتب در معرض تماس با آب و رطوبت قرار دارد، می‌شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: به این افراد توصیه می‌شود هنگام کار کردن در محیط مرطوب از دستکش نخی همراه با روکش پلاستیکی استفاده کنند. برای درمان نیز فرد باید سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کند تا از مزمن شدن این عارضه پیشگیری شود.
منبع : ایسنا
361
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید