اهمیت به زیبایی با این کارها

اگر می خواهید زیباتر شوید و از زیبایی تان کم نشود سعی کنید به برخی نکات توجه کنید و همیشه از مواردی که به پوستتان آسیب می رسانند دوری کنید بهت راست آنان را بشناسید در این مطلب به آن ها اشاره کرده ایم

پوست، مو و ناخن همه افراد با آسیب‌هایی مواجه است؛ در برخی افراد که توجه کمتری به اصول مراقبتی دارند این آسیب‌ها زودهنگام رخ می‌دهد و در بعضی دیگر که برای زیبایی، بهداشت و سلامت خود اهمیت قائل می‌شوند، آسیب‌دیدگی‌ها کمتر و دیرتر فرصت ظهور پیدا می‌کند.

یک نگاه به این بخش‌های بدنتان بیندازید و ببینید شما جزو کدام‌یک از افراد به شمار می‌روید؟ آیا چروک‌های زودهنگام صورت‌تان را پوشانده؟ خشکی یا آثار لکه‌مانندی در پوستتان به چشم می‌آید؟ ناخن‌هایتان جلوه‌ای نازیبا یافته‌اند و ترک‌ها یا شکستگی‌هایی در قسمت‌هایی از آنها دیده می‌شود؟ اگر چنین است توصیه‌های ادامه این نوشتار را بخوانید تا بدانید چه عواملی پوست، مو و ناخن‌هایتان را در معرض خطر قرار می‌دهند و به آنها آسیب می‌رسانند؛ با شناسایی عامل آسیب‌رسان در قدم اول بهتر و زودتر می‌توانید بر مشکلات ناشی از آن غلبه کنید.

مشکلات پوستی را جدی بگیرید

تابش اشعه فرابنفش، مشکلات فصلی یا محیطی مثل خشکی پاییزه یا زندگی در محیط‌های به‌شدت سرد یا به‌شدت خشک، بی‌توجهی‌های فردی مثل عادت نکردن به نوشیدن آب و مایعات یا رفتار تغذیه‌ای نامناسب، انواع بیماری‌ها و… می‌تواند پوست شما را از بین ببرد و شکل و شمایلی پیر، پرچروک و نازیبا به آن دهد. کلی‌ترین توصیه‌هایی که می‌توان برای حفظ سلامت و بهداشت پوست مد نظر قرار داد این است که عوامل آسیب‌رسان به پوست را بشناسید و از آنها دوری کنید. به طور فهرست‌وار می‌توان برخی از آنها را برشمرد:

نور خوب، نور بد!

استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و ضدآفتاب می‌تواند تا حد بسیاری زیادی پوست شما را از خطر خشکی و از دست دادن آب مورد نیاز سلول‌های پوست محافظت کند. این کرم‌ها همچنین جلوی خطر بخش مضر نور آفتاب را می‌گیرد که عامل مهمی در از بین رفتن سلول‌های پوست محسوب می‌شود. تابش آفتاب به سمت پوست با وجود مزیت عالی آن که کسب بدون دردسر ویتامین D مورد نیاز برای بدن است، با امواج نوری فرابنفش همراه است که برعکس مورد پیشین به‌شدت برای سلامت خطرناک دانسته شده و در صورت مواجهه طولانی‌مدت در برابر آن احتمال سرطان پوست را تقویت می‌کند. برای این‌که بتوانید هم بخش مفید نور خورشید را کسب کنید و هم از بخش مضر آن در امان بمانید می‌توانید ابتدای صبح که شدت تابش بسیار کمتر از مواقع دیگری مثل ظهر است چند دقیقه پوست و موی سرتان را در برابر نور خورشید قرار دهید. ویتامین D به دست آمده در همین چند دقیقه می‌تواند به رشد بهتر ناخن‌ها و موی سرتان کمک کند و باعث تقویت سلول‌های پوست شما شود. در این حالت از ضررهای آفتاب هم در امان مانده‌اید. پس از آن می‌توان از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرد.

دودی که زیبایی و سلامت را دود می‌کند

سیگار و قلیان نکشید. نه‌تنها کشیدن سیگار، بلکه حتی قرار گرفتن در معرض دود آن هم پوست را پیر ، پرچین و تیره می‌کند. به همین دلیل است که سیگاری‌ها و قلیانی‌ها معمولا پوستی تیره بخصوص در قسمت‌هایی دارند که با دود ناشی از سوختن تنباکو تماس بیشتری دارد؛ یعنی قسمت پوست لب. توجه به پوست این قسمت از بدن افراد سیگاری می‌تواند به‌خوبی به شما نشان دهد که دخانیات و دودشان چه اثر مخربی بر پوست می‌گذارد.

از استرس دوری کنید

اضطراب‌ها بخشی انکارناپذیر از زندگی به شمار می‌روند و مختص انسان‌ها هم نیستند. دانشمندان ثابت کرده‌اند که نه‌تنها حیوانات، بلکه گیاهان هم در معرض اضطراب و استرس قرار دارند. با این حال مزیت عالی برای انسان‌ها این است که می‌توانند کاری کنند که برخی عوامل اضطراب اصلا شکل نگیرد یا در صورت رخداد و وقوع آن ادامه پیدا نکند. اغلب افرادی که استرس، زندگی آنها را پر کرده علاوه بر بسیاری از بیماری‌های روانی و جسمی با مشکلات پوستی و به‌طور کلی زیبایی روبه‌رو می‌شوند؛ در حالی که می‌توانند با مراجعه به متخصص، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر این عامل آسیب‌زا را در زندگی خود به‌شدت کاهش دهند. اثرات استرس علاوه‌بر روحیه و روان تقریبا بر بسیاری قسمت‌های دیگر بدن به طور جسمی نیز مشهود است و امری ثابت‌ شده است. اضطراب بیش از حد می‌تواند برای برخی افراد به عادت جویدن ناخن یا مو منجر شود. در کسانی که از این عادت ناهنجار در امان بمانند نیز ذهن و فکر را چنان تحت تاثیر قرار می‌دهد که به عنوان مرکز فرماندهی بدن لطمات آن به جسم هم وارد می‌شود. پیری زودرس پوست و به‌ویژه ریزش موضعی یا کلی موها از بدیهی‌ترین آسیب‌های ناشی از زندگی در شرایط پراسترس و پراضطراب است.

پوست خود را اندکی چرب نگاه دارید

چربی بیش از اندازه پوست باعث بسته شدن منافذ آن می‌شود، اما قابلیت ارتجاع پوست را حفظ می‌کند. برای حفظ تعادل و اطلاع از مقدار مناسب چربی پوست باید با متخصصان پوست مشورت کرد، اما از سوی دیگر چربی به‌شدت کم در پوست، ضررهای بیشتری به همراه دارد که یکی از آنها ترک‌خوردگی‌های سطح پوست، افزایش چروک و پیری زودرس آن است. درباره مو همچنین مقداری از چربی تا حدودی صدق می‌کند. برای این‌که از لطمات کمبود چربی در پوست و موی خود در امان بمانید بهتر است ابتدا از دسته‌بندی پوست و مویتان مطلع شوید. یک‌بار معاینه از سوی متخصصان می‌تواند به شما بگوید چه پوستی دارید و برای مراقبت از آن، چه باید بکنید. اگر مقدار چربی در پوست و موی شما آن‌قدر کم است که بگویند پوست خشک و موی به‌شدت کم‌چرب دارید، در گام اول متخصصان زیبایی می‌توانند راهنمایی‌های مناسبی به شما ارائه دهند. در گام دوم چرب کردن پوست و مو به‌وسیله کرم‌ها و لوسیون‌ها تا حد زیادی می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین اگر چربی پوست و موی شما بسیار کم است باید به خاطر داشته باشید شست‌وشوی بیش از حد باعث کاهش چربی لازم می‌شود. استفاده از برخی داروها مثل کورتون هم کم شدن چربی را در پی دارد که سبب تخریب سلول‌ها، نازک شدن پوست و مشکلاتی از این دست می‌شود. برای کسانی که پوست یا موی آنها نمی‌تواند چربی یا رطوبت را حفظ کند برخی مواقع تزریق چربی با استفاده از لیزر صورت می‌گیرد.

مواد غذایی مناسب بخورید

پوست، مو و ناخن به مواد معدنی و ویتامین‌هایی نیازمندند تا بتوانند شادابی و کارآمدی خود را حفظ کنند. سبزیجات، میوه‌ها و مایعات می‌توانند این مواد را به آنها برسانند. از این‌رو اگر می‌خواهید زیبایی خود را حفظ کنید دقت بر نوع غذاهایی که می‌خورید و در صورت لزوم اصلاح سبک تغذیه روزانه ضروری است. تا آنجا که می‌توانید از سبزیجات در برنامه غذایی خود به حد کافی بهره ببرید. سبزی‌های تازه علاوه بر فوایدی گسترده و گوناگون، خاصیت ضد سرطانی و زندگی‌بخشی دارند که این خواص باعث سلامت و همچنین زیبایی شما می‌شود. بخصوص این‌که در کاهش روند پیری پوست، رشد بهتر موها و تقویت و استحکام بخشیدن به ناخن‌ها اثرات غیرقابل انکاری دارند.

 

 

منبع : روزنامه جام جم
513
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید