اين خوراكي ها شما را خسته مي كند!

خستگي ممكن است به خاطر كمبود آب بدن ايجاد شود. كاهش توجه و سردرد از جمله مهم ترين علائم اين مشكل هستند.

اغلب اوقات ممكن است كه طي روز بدون هيچ دليل مشخصي، از لحاظ روحي و جسمي احساس خستگي كنيد. به گزارش سرويس بهداشت و سلامت قدس آنلاين؛ اين حالت به تغذيه و عادات غذايي روزانه بستگي دارد زيرا بعضي از خوراكي ها احساس خستگي را افزايش مي دهند. كاهش مصرف اين مواد غذايي مي تواند باعث بهبود سلامتي گردد.

خوراكي هاي سرشار از شكر بر خلاف تصور، به جاي تامين انرژي باعث خستگي بدن مي شوند زيرا خيلي سريع متابوليسم مي شوند كه اين فرايند نياز به مقدار زيادي انرژي دارد. ديگر فعاليت هايي كه به انرژي نياز دارند نيز چنين تاثيري دارند. شكر تغيير انرژي در بدن ايجاد مي كند اما پايدار نخواهد بود.
مصرف غذاهاي خيلي چرب نيز با احساس خستگي همراه است. چربي ها به سختي هضم مي شوند و روند گوارش آنها نياز به انرژي بيشتري دارد. به همين خاطر است كه پس از خوردن غذاهاي چرب سنگيني در معده احساس مي شود كه كمي بعد از خوردن با نفخ و خستگي همراه خواهد بود.
بعضي خوراكي ها براي بدن بسيار سنگين هستند و بلافاصله بعد از مصرف خستگي ايجاد مي كنند. گوشت بوقلمون، شير،‌ مغزها، برنج قهوه اي و حبوبات از اين جمله اند. البته مصرف اين خوراكي ها بسيار مهم است زيرا ريز مغذي هاي ضروري را به بدن مي رساند. افراد بايد با توجه به فعاليت هاي خود اين مواد غذايي را در برنامه روزانه خود بگنجانند. همه اندام هاي بشر به يك شكل به ريز مغذي ها پاسخ نمي دهند و به روش هاي مختلفي جذب مي شوند.
كافئين با افزايش تحرك همراه است و مغز را در حالت هشدار قرار مي دهد. قهوه به عنوان يك نوشيدني محرك عملكردهاي بدن را به سرعت فعال مي كند اما اگر بيش از حد مصرف شود مي تواند زمينه ساز بي خوابي گردد. بي خوابي نيز خستگي را در پي دارد زيرا فرد نمي تواند به راحتي بخوابد و به فعاليت هاي رومزه آسيب مي رساند.
خستگي ممكن است در نتيجه كاهش آب بدن ايجاد شود زماني كه به اندازه كافي مايعات در طول روز ميل نكرده باشيد. كم آبي خستگي شديد را در پي دارد كه مهم ترين نشانه كمبود مايعات بدن است كه با سردرد و كاهش توجه همراه خواهد بود. بهترين مايع براي عملكرد مطلوب بدن، آب است.
مصرف زياد خوراكي هاي حاوي مواد فعال شيميايي مي تواند تعادل بدن را بر هم بزند و خستگي و اختلالاتي را در طولاني مدت در پي داشته باشد.
استفاده بيش از حد غذاهايي مانند همبرگر، هات داگ، پيتزا و همچنين تغذيه نامنظم در ساعات مختلف تا حد بالايي به بدن آسيب مي رساند. در اين حالت بدن مجبور است براي جبران اين زياده روي بيشتر فعاليت كند كه با خستگي بسيار شديد و كاهش توجه همراه خواهد بود.

توصيه هايي براي كاهش احساس خستگي

مصرف ميوه ها و سبزيجات ريزمغذي هاي اساسي براي فعاليت بدن و احساس خوب را تامين مي كند.
غلات سبوس دار انرژي لازم براي آغاز فعاليت هاي روزانه را به بهترين نحو تامين مي كند.
گردو، بادام و كنجد منبع انرژي هاي ضروري براي همه فعاليت هاي روزمره هستند. به علاوه، موجب حفظ تمركز براي انجام مسئوليت هاي مختلف را نيز تامين مي كنند.
فعال بودن مانع از ايجاد احساس خستگي مي شود. تحرك بهترين دوست بدن براي دوري از خستگي است، موجب سرحالي صبح مي شود و نظم خوبي به بدن مي دهد. گوش دادن به موسيقي، تحريك حس بينايي، تحريك حس بويايي به كمك بوهاي تند مانند فلفل و قرار گرفتن در محيطي روشن كه مانع از خستگي چشم ها شود مي تواند حواس را در طول روز تحريك كند.
با توجه به شرايط كاري خود ساعاتي از روز را به تمرينات جسماني اختصاص دهيد. اگر به هيچ وجه نمي توانيد ورزش كنيد برخي از عادات زندگي را تغيير دهيد. به عنوان مثال از پله ها به جاي آسانسور استفاده كنيد و پياده به خريد با محل كار برويد.
خوابيدن در ساعات منظم به بدن اجازه مي دهد در طول شب استراحت كرده و انرژي را دوباره احيا كند. در اين صورت خستگي روزانه تسكين مي يابد و براي روز بعد شادب خواهيد بود.
رژيم غذايي سالمي را در پيش بگيريد تا ريز مغذي هاي ضروري براي عملكرد مطلوب بدن و بازده ذهني به بدن برسد.
 

منبع : قدس آنلاین
275
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید