این دلایل می گویند که چرا انگشتان شما همیشه سرد است؟

اگر در یک روز سرد و بیرون از خانه در انگشتان خود احساس سرما می کنید ، این طبیعی است. چون مغز بیشتر خون را به ارگان های مهم بدن مثل مغز و قلب و ریه ها می فرستد. اما اگر دریک روز گرم و بهتر بگوییم در هر شرایطی باز هم نوک انگشتان شما سرد است ، این دلیل بر مسائلی دارد.

  • پدیده Raynaud’s: این حالت که به دلیل محدود و باریک بودن عروق خونی بوجود می آید ممکن است در گوش و نوک بینی نیز رخ دهد که این احساس سرما در پاسخ به سرما یا استرس های هیجانی است. ممکن است نوک انگشتان از رنگ سفید به آبی تغییر رنگ دهد که نشانه جریان کم خون است. پوشیدن دستکش، گذاشتن دستها در جیب و استفاده از خوراکی های گرم این مشکل را رفع می کند.

BBndD38.img

  • بیماری های اتوایمن: برخی بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و بیماریscleroderma می توانند سبب شوند تا همیشه نوک انگشتان فرد سرد باشد. این عارضه را در این افراد Raynaud’s ثانویه می نامند.

BBndsJ2.img

  • کم کاری تیروئید: غده تیروئید در بدن مانند ترموستات عمل می کند. اگر احساس سرما در نوک انگشتان شما را آزار می دهد شاید به این دلیل باشد که دچار مشکل در عملکرد غده تیروئید خود هستید. از دیگر علائم که نشانه مشکلات تیروئید است شامل: خستگی، اضافه وزن و یبوست . این عرضه در زنان بالای 50 سال بیشتر شایع است.

BBndSN3.img

  • اشکال در گردش خون: اگر در جریان خون مشکل وجود داشته باشد رساندن مواد مغذی و اکسیژن به ارگان های بدن با مشکل مواجه می شود. این عارضه زمانی تشدید می شود که در عروق بزرگتر اختلال ایجاد شده باشد.

BBndAEi.img

  • آنمی: این عارضه زمانی خود را نشان می دهد که میزان گلبول های قرمز خون به دلیل کاهش میزان هموگلوبین کم شوند. این مشکل سبب می شود تا اکسیژن کمتری به ارگان ها و مخصوصا نوک انگشتان برسد.ممکن است بروز این مشکل به دلیل تغذیه ناصحیح و عدم دریافت مقدار کافی آهن باشد یا زخم های گوارشی و پریودهای طولانی و شدید، و برخی سرطان ها سبب کم خونی فقر آهن شده باشد. علاوه بر این ها کم خونی می تواند خستگی، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و رنگ پریدگی را به دنبال داشته باشد.

BBndL1k.img

  • کمبود ویتامین B12 : این ویتامین که در گوشت، ماکیان، شیر و تخم مرغ و محصولات لبنی وجود دارد ، در صورت مصرف کم سبب کاهش گلبول های قرمز خون می گردند. این کمبود اغلب در افراد با رژیم گیاهخواری بروز پیدا می کند.این مشکل در افراد با بیماری Crohn’s و سلیاک دیده می شود. یک آزمایش خون ساده این مشکل را نشان می دهد.

BBndItm.img

  • فشار خون پائین: کم آبی، کم خونی، درمان های دارویی و مشکلات غدد درون ریز می تواند باشد.

BBndL40.img

  • استرس و اضطراب: این شرایط سبب می گردد تا خون به ارگان های مهمتر برود و فرد در نوک انگشتان خود احساس سرما کند.

BBndL5y.img

  • برخی داروها: داروهایی هستند که سبب می شوند تا خون رسانی به برخی عروق و بافت ها کمی کاهش یابدو این از عوارض جانبی داروهاست.

BBndSUw.img

  • سیگار: نیکوتین موجود درسیگار سبب می شود تا عروق خونی منقبض شوند و و یا پلا کهایی در عروق بوجود آید.

BBndsYl.img

منبع : سلامت دیجیتال
689
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید