بادرنجبویه : گیاهی آشنا با خواص درمانی:

نام علمی: Melissa officinalis

خانواده: Lamiaceae

نام های رایج: Balm mint, Dropsy plant, Sweet Mary

این گیاه از خانواده نعناعیان است اما عطر آن کاملا با نعناع متفاوت است و شما با استشمام عطر آن به یاد لیمو می افتید. این گیاه بومی مدیترانه، شمال آفریقا ، ؛آسیای مرکزی و اروپاست. این گیاه به عنوان یک طعم دهنده دارویی در طبخ غذا مورد مصرف دارد.

مواد موثره آن روغن های فرار ترپنی مانند eugenol, citronellal, caryophyllene, geraniol, nerol, rosmarinic acid و thymol و ترکیب تاننی مثل harmine می باشد.

به طور کلی این گیاه موارد مصرف دارویی برای مشکلات گوارشی مثل هضم بد غذا، نفخ ، قولنج و استفراغ دارد. این گیاه همچنین به عنوان یک آرامبخش برای کسانی تجویز می شود که مضطرب هستند و مشکلات خواب دارند . برای درمان پرفشاری خون، گزش حشرات ، آلزایمر و بیش فعالی نیز از این گیاه استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که روغن این گیاه برای درمان عفونت ناشی از هرپس و همچنین بهبود اختلالات روحی نافع است.

این گیاه به صورت خشک شده، روغن، چای ، عصاره ، کرم، کپسول و تنتوردر بازار موجود است. طعم دهنده غذاها، آبنبات ها و بستنی است .

عوارض جانبی: این گیاه عارضه خاصی ندارد و برای مصرف عموم ایمن است. اما ممکن است گاهی سبب تهوع، درد شکم، خس خس سینه یا سرگیجه در فرد گردد.

منبع : سلامت دیجیتال
593
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید