بارداری و شیردهی دو عامل مهم پیشگیری ازسرطان سینه

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر حمیدرضا فتحی روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری این کنگره اظهار کرد: از آنجایی که سن ازدواج افزایش یافته و بیشتر زنان در سنین بالای 30 سال ازدواج می کنند، سن بارداری نیز متعاقب آن افزایش یافته که این مساله یکی از عوامل مهم در افزایش تعداد مبتلایان به سرطان سینه به شمار می رود.
به گفته وی، هرچه سن بارداری افزایش یابد و زمان شیردهی کمتر باشد، احتمال بروز سرطان سینه نیز افزایش می یابد در حالی که تحقیقات نشان داده است بارداری در سنین پایین تر و طولانی تر بودن زمان شیردهی سبب کاهش احتمال بروز سرطان سینه می شود.
فتحی در مورد انجام جراحی زیبایی سینه برای رفع مشکلات ظاهری بیماران سرطانی که بخشی از بافت یا تمام بافت سینه آنها به دلیل بیماری برداشته شده است، اظهار کرد: اینگونه اعمال جراحی می تواند به بهبود روحیه بیمار و تلاش او برای ادامه حیات و کاهش مشکلات روانی آنها کمک شایانی کند.
وی ادامه داد: همچنین اینگونه اعمال جراحی می تواند در رفع مشکلات ظاهری دختران جوانی که دچار نقص های مادرزادی مانند عدم تقارن سینه ها، عدم رشد یا رشد بیش از حد بافت سینه هستند، مورد استفاده قرار گیرد.
فتحی با بیان اینکه در مورد انتخاب برای انجام جراحی های زیبایی مانند کوچک یا بزرگ کردن سینه محدودیت داریم و نباید اینگونه جراحی ها که برای رفع نقص نیستند و تنها جنبه زیبایی دارند، برای دختران جوانی که ازدواج نکرده اند، مورد استفاده قرار گیرد، افزود: در صورتی که اینگونه جراحی ها انجام شود، ممکن است پس از ازدواج، بارداری و شیردهی فرد دچار تغییر شکل ظاهری سینه ها و ناچار به عمل جراحی مجدد شود.
دبیر عملی کنگره بین المللی جراحی ترمیم و زیبایی سینه در مورد اینکه کدام یک از متخصصان رشته های پزشکی می توانند اقدام به اینگونه جراحی ها کنند، طبق قانونی که مربوط به سال 1306 است، هر پزشکی می تواند به انجام هرگونه عملی که مرتبط با درمان بیماران باشد، اقدام کند و نمی توان گفت که متولی اینگونه جراحی ها کدام یک از متخصصان رشته های پزشکی هستند اما ضروری است که بیماران برای انتخاب پزشک و جراح موردنظر تحقیقات لازم را انجام دهند.
فتحی افزود: همچنین طبق نتایج تحقیقات صورت گرفته بهتر است یک جراح عمومی تومور و بافت سرطانی را از بدن خارج کند و یک جراحی پلاستیک دیگر کار ترمیم و بازسازی بافت سینه را انجام دهد چراکه در این صورت احتمال موفقیت جراحی و بهبود بیمار بیشتر است.
وی در مورد روش های جراحی بازسازی سینه اظهار کرد: برخی روش های جراحی های بازسازی سینه مربوط به حدود 30 تا 40 سال پیش هستند که در این روش ها عوارض در قسمت دهنده بافت یعنی شکم افزایش می یابد که ضعف عضلات شکم، فتق، عدم توانایی در انجام حرکات ورزشی و یبوست ازجمله آنها است.
فتحی ادامه داد: این درحالی است که در روشی به نام جراحی میکروسکوپی از سال 1989 در جهان مورد استفاده قرار گرفته است و در ایران نیز به کار برده می شود، این عوارض برای شکم ایجاد نمی شود.
وی در مورد عوارض پس از جراحی اظهار کرد: 30 درصد افرادی که تحت عمل جراحی برای درمان سرطان سینه قرار می گیرند، به دلیل برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل دچار تورم در اندام های فوقانی می شوند که در برخی موارد عوارض آن بیشتر از عوارض برداشتن بافت سینه است.
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: روش دیگری به تازگی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است که در آن پس از برداشت بافت سینه و غدد لنفاوی زیر بغل، غدد لنفاوی موجود در قسمت بالای ران و زیر شکم برداشته و به جای غدد لنفاوی زیر بغل پیوند زده می شود.
به گفته فتحی، این روش برای نخستین بار در ایران مورد استفاده قرار گرفته و تاکنون دو فرد مبتلا به سرطان سینه حدود پنج ماه پیش با این روش مورد مداوا قرار گرفته اند اما برای اعلام نتایج و میزان موفقیت عمل، نیاز به زمان بیشتری است.
در ادامه این نشست دکتر علی منافی رییس انجمن جراحان پلاستیک ایران، از دخالت برخی افراد غیرمتخصص در انجام اعمال مختلف جراحی مانند جراحی بازسازی سینه انتقاد کرد و گفت:درحال حاضر بسیاری از افراد در تبلیغات مختلف که در روزنامه ها و نشریات منتشر می شود، از عنوان جراح پلاستیک سوء استفاده کرده و اقدام به عوام فریبی می کنند.
وی افزود:عواقب اینگونه اقدامات متوجه مردم است بنابراین از مراجع ذی صلاح مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی و قوه قضائیه تقاضا داریم به عنوان مدعی العموم در این زمینه اقدام کنند و مانع از فعالیت اینگونه افراد غیرمتخصص شوند.
منافی به مردم نیز توصیه کرد: پیش از انتخاب جراح و پزشک موردنظر برای اطمینان از صحت عناوین و تخصص هایی که در تبلیغات مشاهده می کنند، به سایت وزارت بهداشت، نظام پزشکی یا انجمن جراحان پلاستیک مراجعه کنند و نام پزشک مربوطه را جستجو کنند زیرا در سایت این مراکز اسامی پزشکان و جراحان معتبر ذکر شده است.
منافی در مورد شکایت هایی که در مورد جراحان پلاستیک صورت می گیرد، اظهار کرد: طبق آمار نظام پزشکی و پزشکی قانونی کمتر از 2 درصد شکایات مربوط به جراحان و متخصصان پلاستیک است و 98 درصد باقی مانده مرتبط با افرادی است که هیچ تخصصی در این زمینه نداشته و اقدام به جراحی کرده اند.
منافی در مورد اولین کنگره بین المللی جراحی ترمیم سینه گفت: با توجه به افزایش میزان شیوع سرطان سینه در کشور و اهمیت موضوع بازسازی بافت سینه برای مبتلایان به این بیماری، برای نخستین بار انجمن جراحان پلاستیک اقدام به برگزای کنگره ای مستقل تحت عنوان ترمیم و زیبایی سینه با حضور متخصصان برجسته داخلی و خارجی از کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا و مکزیک کرده است.
وی هدف از برگزاری این کنگره را افزایش سطح علمی متخصصان این رشته عنوان کرد و افزود: تلاش داریم با رشد علمی متخصصان کشور، میزان عوارض بیماران را کاهش و کیفیت زندگی آنها را پس از جراحی افزایش دهیم.
اولین کنگره بین المللی جراحی ترمیم و زیبایی سینه از ششم تا هشتم آبان ماه جاری در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می شود.

 

منبع : ایرنا
541
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید