باقیمانده غذاها را چطور نگهداری کنیم؟

در تمام مواد غذایی خام و پخته انبوهی از باکتری های کم و بیش مضر زندگی می کنند که البته کاملا طبیعی است. بدن ما مانند یک محیط استریل آزمایشگاهی نیست و سیستم ایمنی پیشرفته بدن مانع از فعالیت و آسیب رسانی میکروب ها می شود. اما اگر بعضی از میکروب ها به گونه غیر قابل توجهی در بدن تکثیر یابند می توانند سیستم ایمنی را خلع سلاح کنند.

رطوبت و گرما شرایطی هستند که میکروب ها به سرعت تکثیر می یابند و هر خوراکی را آلوده می کنند. اگر چند نوع غذا را برای یک وعده سرو می کنید، آنها را به ترتیب سر میز یا سفره ببرید و باقیمانده هر کدام را نیز فورا در یخچال بگذارید. دسر را نیز پس از صرف غذا بیاورید و از اول روی میز رها نکنید. شاید کمی زحمت بیشتری داشته باشد اما خطر رشد و تکثیر باکتری ها را از بین برده اید.

نگهداری باقیمانده غذا در ظروف مناسب

معمولا بیشتر افراد عادت دارند باقیمانده غذاها را در ظروف پلاستیکی می ریزنند که باعث می شود بخشی از غذا در معرض جریان هوا باشد. اگر به اندازه کافی ظروف درب دار ندارید می توانید کاغذهای مخصوص تهیه کنید و روی هر ظرفی یک لایه از آن را بکشید. این نکته را در مورد سبزیجات خرد شده و مواد اولیه غذاها نیز رعایت کنید. پنیرهای کیلویی که بسته بندی ندارند را می توانید به این ترتیب برای مدت طولانی تری نگهداری کنید. در این صورت خوراکی ها در محیط کاملا ایزوله قرار می گیرند که رشد باکتری ها را محدود می کند. به علاوه، غذاها خشک نمی شوند و جای کمتری نیز در یخچال می گیرند.

کاغذهای آلومینیومی را فراموش کنید!

گرچه کاغذهای آلومینیومی از کاغذهای بسته بندی مواد غذایی در دسترس تر است اما چندان توصیه نمی شوند. در واقع این کاغذها کاملا بدون منفذ هستند اما آلومینیوم کمی هوا را عبور می دهند. به علاوه غذاها ممکن است در این صورت چند روز در یخچال بمانند زیرا دیده نمی شوند. همچنین تماس مستقیم با آلومینیوم به خصوص مواد اسیدی ( ترش) بعضی از ترکیبات آن را جذب می کند که برای سلامتی مضر خواهد بود.

منجمد کردن

بسیاری از خوراکی ها و غذاها را می توان منجمد کرد البته به شرط اینکه فورا در فریزر قرار گیرد. اگر خوراکی ها مدتی در هوای محیط بمانند و میکروب ها تکثیر یابند و بعد منجمد شوند، به محض اینکه مجددا گرم شوند به سرعت تکثیر می یابند و محیط مناسبی برای رشد خواهند یافت.

همچنین ظروف کوچکی را برای غذاهای درون فریزر انتخاب کنید تا سرما فورا به همه قسمت ها برسد. حتما این نکته را نیز به خوبی می دانید که غذا پس از یک بار انجماد زدایی نباید مجددا یخ بزند. اگر لازانیای باقیمانده از مهمانی رادر فریزر می گذارید باید حتما تا ۴۸ ساعت بعد آن را میل کنید.

سرد کردن سریع غذا

معمولا عادت داریم زمانی که غذایی را زودتر آماده می کنیم تا برای مدتی در یخچال بگذاریم، اجازه می دهیم تا غذا در هوای محیط خنک شود. در حالی که شرایطی برای میکروب ها فراهم می آوریم تا به راحتی تکثیر یابند. این عادتی اشتباه است که نسل ها میان مردم رایج بوده و دلیل آن نیز جلوگیری از خراب شدن یخچال است. در واقع اگر غذای گرم را درون یخچال بگذاریم فقط مقدار خیلی کمتری نسبت به همیشه برق مصرف می شود تا غذا را به درجه سرما برساند. اما باعث هیچ نقص یا اختلالی نخواهد شد.

البته بهتر است ابتدا غذاها را در ظروف بزرگتری بریزید و مدتی در فریزر بگذارید تا سریعا سرد شود و سپس در یخچال جابجا کنید. در غیر این صورت غذا را فورا در یخچال بگذارید. شاید کمی بیشتر برق مصرف شود اما خطر تکثیر میکروب ها را که باعث مسمومیت های غذایی می شود را به حداقل رسانده اید.

منبع : 7ganj.ir
593
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید